Akademicki Dzień Sportu nie tylko dla studentów

  • Biegająca Polska i Świat

Warszawa: W połowie listopada rozegrany zostanie bieg w ramach Akademickiego Dnia Sportu. W wydarzeniu może wystartować każdy bez względu na wykształcenie. Studenci mają stuprocentową ulgę i nie wnoszą opłaty startowej.

Akademicki Dzień Sportu odbędzie się na terenie Lasu Młocińskiego. To pierwsza edycja imprezy w stolicy, aczkolwiek w kilku miastach – m.in. Rybnik, Wałcz – wydarzenia promujące aktywność wśród studentów są wręcz tradycją.

– Jest to nowa inicjatywa w Warszawie. Inspiracją były rozmowy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat rozwoju sportu akademickiego. Wydarzenie będzie promowane w magazynie wydawanym bezpłatnie na większości uczelni. Chcemy zachęcić studentów, żeby oprócz czasu na naukę znaleźli też chwilę na aktywność fizyczną – mówi Jakub Nowak, organizator imprezy. Zaprasza nie tylko studentów.

– Zapraszamy oczywiście wszystkich. Impreza jest otwarta i każdy może poczuć się studentem – zachęca biegacz, który w 2012 roku zajął piąte miejsce drużynowo w Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych. Indywidualnie był siedemnasty.

Organizatorzy przygotowują 5-kilometrową trasę, a w ramach rywalizacji odbędą się Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w biegach przełajowych. Studenci i biegacze bez indeksów wystartują wspólnie. Limit uczestników wynosi 300 osób.

– Trasa jest bardzo atrakcyjna i prowadzi przez Las Młociński. Uczestnicy mają do pokonania nieco ponad jedno okrążenie. Część osób zna tę trasę z rozgrywanego tu cyklu biegów przełajowych (CITY TRAIL – red.). Podłoże jest zdrowe dla naszych stawów. Nic tylko korzystać z tych pięknych okoliczności przyrody – zachwala Jakub Nowak.

Obiecuje niespodzianki.

– Szykujemy atrakcyjny pakiet startowy. Będą to rzeczy estetyczne, które znajdą zastosowanie w życiu codziennym. Wkrótce pojawi się więcej informacji – zapowiada.

Podczas imprezy będzie możliwość zapoznania się z ofertą sportową dla studentów. Akademickie Mistrzostwa Polski rozgrywane są w takich dyscyplinach jak aerobik, biegi przełajowe, ale także ergometr wioślarski, wspinaczka, czy żeglarstwo.

Impreza jest też dobrym momentem, żeby zastanowić się nad kondycją Akademickiego Sportu.

– Sport uczelniany bardzo dobrze rozwinięty jest w USA i w Japonii. Co roku jesienią pojawiają się informacje o świetnych wynikach zawodnikach z Azji. Dwa lata temu 200 Japończyków pobiegło poniżej 1:06:00 w półmaratonie. U nas jak mamy rok, gdy 5-6 zawodników z krajowej czołówki zrobi lepszy wynik to jest dobrze. A tam biegali studenci, którzy nawet nie startują w międzynarodowych maratonach. W Japonii jest duży nacisk, żeby startować w krajowych zawodach, reprezentować swoją uczelnie lub kraj na Uniwersjadach czy Akademickich Mistrzostwach Świata. Jako studenci widzą więc korzyści płynące z uprawiania sportu. Podobnie jest w USA. Będąc zawodnikiem możesz mieć stypendium, które pozwoli ci studiować za darmo. W zamian musisz jak najlepiej reprezentować uczelnię. U nas można liczyć w zależności od uczelni tylko na stypendium, lub stypendium od rektora. Dlatego sport akademicki w naszym kraju wymaga reformy. Oczywiście potrzebne są na to pieniądze – analizuje Jakub Nowak.

Akademicki Dzień Sportu odbędzie się 19 listopada. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 9:00 do 11:30. Start o 12:00. Opłata startowa dla osób nie będących studentami wynosi 25 zł. Zapisy trwają do 17 listopada. W przypadku nie wyczerpaniu limitu możliwa jest też rejestracja w biurze zawodów.

Akademicki Dzień Sportu w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

fot. Piotr Dymus / mat. pras. CITY TRAIL