Zaledwie cztery dni po starcie w ORLEN Warsaw Marathon Anna Łapińska obroniła doktorat z fizyki! Tematem rozprawy: „Wytwarzanie oraz badania własności termicznych materiałów dwuwymiarowych.”
Anna Łapiński łączy treningi z pracą asystentki na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Formę szlifuje w grupie trenera Marka Jakubowskiego. Na swoim koncie ma wygrane m.in. Biegi Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości w Warszawie, a ostatnio miejski bieg z przeszkodami Reebok Powerun by Runmageddon.
Dwa lata temu podczas ORLEN Warsaw Marathon ustanowiła rekord życiowy na królewskim dystansie. W tym roku chciała poprawić rezultat 2:40:32, ale przygotowania zbiegły się z obroną doktoratu. Ostatecznie pochodząca z Białegostoku zawodniczka zeszła z trasy po 30. kilometrze. Jak mówiła, maraton wymaga spokojnej głowy, a ta była już na obronie.
– W ogólnym rozrachunku to pisanie i przygotowania do rozprawy były bardziej wymagające i stresujące niż sam maraton. Szczególnie w ostatnim czasie. Samo przygotowanie pracy zajęło mi około roku. Szczególnie ciężkim okresem były dla mnie ostatnie miesiące przed oddaniem pracy. Niestety, najcięższe przygotowania do maratonu wykonywałam w cieniu przygotowań do egzaminu doktorskiego. Stres, który towarzyszył mi przed obroną wyeliminował mnie z walki na ulicach Warszawy – powiedziała nam Anna Łapińska.
Zawodniczka planuje kontynuować pracę na uczelni. Już teraz pomaga przy dwóch pracach inżynierskich i dwóch magisterskich. Tytuł doktora otwiera jej drogę m.in. do walki o nowe, wyższe granty naukowe. Oczywiście nie zamierza rezygnować ze startów na ulicy.
Wśród sportowców nie brakuje osób, którzy łączą bieganie z pracą na uczelni. Na naszym podwórku jest to chociażby wielokrotny medalista mistrzostw Polski dr. Michał Bernardelli, który jest adiunktem w Zakładzie Metod Probabilistycznych SGH. W zeszłym roku pracę doktorską na warszawskim AWF obroniła żona pana Michała - maratonka Iwona Bernardelli. Tematem jej rozprawy: „Ocena intensywności wysiłku startowego i ćwiczeń treningowych lekkoatletek i lekkoatletów specjalizujących się w biegach przeszkodowych"
Maratony i naukę łączy też m.in. olimpijczyk z Rio Amerykanin - Jared Ward (życiówka 2:11:30), który wykłada statystykę na Brigham Young University. Sam ukończył tę uczelnię.
– Umysł ścisły chyba współgra ze sportem – śmieje się Anna Łapińska. I dodaje: – Ja osobiście doceniam możliwość rozwoju dzięki fizyce i nauce. Ciągle staje się „mądrzejsza”, więcej rzeczy rozumiem. Myślę, że pozytywnie wpływa również na sport i wyniki.
RZ