Bieg na 10 km w randze Mistrzostw Świata IAAF? Jest szansa!

W weekend w Walencji obradowała Komisja Biegów Ulicznych IAAF. Szykują się spore zmiany w kalendarzu imprez, certyfikacji biegów czy kontrolach antydopingowych zawodników elity.

Podczas posiedzenia, które towarzyszyło Mistrzostwom Świata w półmaratonie poruszono szereg tematów. Debatowano m.in. o włączeniu biegów ulicznych do systemu rankingowego IAAF dla lekkoatletów. System ma zostać wdrożony „jeszcze w tym roku” i wedle zamierzeń działaczy, zastąpi stosowane dotąd pojedyncze minima.

Rankingi zamiast minimów. All-Athletics.com kończy działalność...

W dyskusji nt. rankingów i wyników, podniesiono konieczność ustalenia międzynarodowego kalendarza biegów ulicznych, certyfikacji imprez (system IAAF Gold/Silver/Bronze Labels okazuje się być więc niewystarczający) oraz uruchomienia systemu licencyjnego dla profesjonalistów (tzw. pro license), co pozwoli instytucjom antydopingowym efektywniej monitorować i kontrolować sportowców.

Pojawił się też temat poszerzenia programu mistrzostwa świata IAAF o kolejne biegi uliczne. Dziś status MŚ mają tylko zmagania w półmaratonie i maratonie; zmagania na 5 i 10 km rozgrywane są tylko na bieżni, jako bieg na 5 000 i 10 000m. 

On po raz trzeci, ona z rekordem świata! Oto mistrzowie świata w półmaratonie [WYNIKI]

Geoffrey jak Abel. Kenijczyk Kirui znów mistrzem świata w maratonie! "To jest najlepszy moment w mojej karierze"

MŚ: Rose Chelimo mistrzynią globu. Złoto dla... Bahrajnu

Status mistrzostw IAAF mają też otrzymać zmagania weteranów lekkiej atletyki (kat. Masters).

W Walencji podkreślono też celowość kontynuacji organizacji seminariów tematycznych z udziałem najważniejszych przedstawicieli rynku (pierwsze oficjalne seminarium IAAF odbyło się w 2016 r. w Cardiff, drugie w weekend w Walencji).

Konkluzja obrad jest taka, że IAAF jest świadoma ogromnej popularności biegów ulicznych i potencjały tej dyscypliny (nie zabrakło dyskusji o aspektach marketingowych, brandingu, mediach) i że należy wzmacniać tę część lekkoatletycznej rzeczywistości. Oraz że istnieje konieczność przyjęcia strategii w tym zakresie, która scali już funkcjonujące programy i pomoże je rozwijać w przyszłości.

Źródło: IAAF