Na początku września na warszawskiej Ochocie wystartuje pierwszy Bieg Ordona. Impreza będzie ciekawą lekcją historii na temat Powstania Styczniowego i obrony Warszawy przed Rosjanami z 6 i 7 września 1831 roku. Zapisy już trwają.
Obrona Reduty 54 to jedno z tych wydarzeń z dziejów Polski, które obrosło romantyczną legendą. To zasługa Adama Mickiewicza, która opisał walki toczone z Rosjanami w utworze „Reduta Ordona”. Tytułowy ppor. Ordon ginie w nim, wysadzając redutę.
(…) Widziałem rękę jego, dającą rozkazy. -
Widzę go znowu, - widzę rękę - błyskawicę,
Wywija, grozi wrogom, trzyma palną świécę,
Biorą go - zginął - o nie, - skoczył w dół, - do lochów"!
"Dobrze - rzecze Jenerał - nie odda im prochów".
Prawda jest jednak inna. Dowódcą „Reduty Ordona” był mjr Ignacy Dobrzelewski, natomiast ppor. Julian Ordon dowodził artylerią. Podczas walk Ordon został ranny ale przeżył i cieszył się życiem jeszcze długie lata po tamtej bitwie. W kolejnych latach Ordon walczył w armii sardyńskiej oraz w oddziałach Giuseppe Garibaldiego. Zginał w 1887 roku popełniając samobójstwo we Florencji. Pochowany jest we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim.
Sam szaniec faktycznie wybuchł, jednak według rożnych relacji eksplozja została spowodowana przypadkowo przez jednego z żołnierzy. Inni uważali, że dokonał tego właśnie ppor. Ordon – w tym sam Adam Mickiewicz. Prawdy już raczej nie poznamy. Faktem jest, że wysadzenie reduty pozbawiło życia wielu polskich i rosyjskich żołnierzy. Ale w dużej mierze ocaliło większość obrońców Warszawy przed bagnetami Rosjan.
184 lata po tamtym ważnym epizodzie z powstania listopadowego biegacze przypomną sobie o Reducie 54.
– Szukaliśmy pretekstu do zorganizowaniu ciekawego biegu. Nie chcieliśmy, by był to zwykły „Bieg Ochoty”, ze startem i metą. Zainspirował nas wiersz Adama Mickiewicza. Jest to wydarzenie związane z historią tej dzielnicy, w przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 185-leci obrony reduty – mówi Łukasz Rosiek, współorganizator imprezy.
– Wszyscy widzimy, że biegi, którym towarzyszy jakaś idea –- czy to Bieg Tropem Wilczym czy Bieg Powstania Warszawskiego - odnoszą duży sukces. Urzędowi Dzielnicy Ochota bardzo spodobał się nasz pomysł i bardzo dobrze nam się współpracuje – dodaje nasz rozmówca.
Impreza odbędzie się w Parku Szczęśliwickim. Biegacze będą mieli do pokonania dystans 5 km, podzielony na dwie pętle. Bieg rozpocznie start honorowy przy kamieniu upamiętniającym Redutę Ordona (na zdjęciu).
– Po oficjalnej części, która odbędzie się przy ul. Na Bateryjce, marszobiegiem przejdziemy w miejsce startu. Będzie to około 800 metrów. Oczywiście ten punkt imprezy nie jest obowiązkowy, ale zachęcam do uczczenia pamięci walczących – wskazuje Łukasz Rosiek.
Skąd taka a nie inna lokalizacja? – dopytujemy.
– Park Szczęśliwicki jest znanym i cenionym miejscem do biegania, ale głównie dla biegaczy z Ochoty. Chcemy pokazać to miejsce szerszej grupie biegaczy. Trasa będzie płaska i raczej niewymagająca. Nie poprowadziliśmy trasy górkami, bo chcemy, by to był bieg dla każdego, bieg w którym można uzyskać dobre wyniki – wyjaśnia organizator.
1. Bieg Ordona zaplanowano na 6 września. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 8:00. Start honorowy nastąpi o godzinie 10:20, start ostry o 10:45. W ramach biegu rozegrane zostaną także biegi dla dzieci oraz sztafeta rodzinna 4x500m.
1. Bieg Ordona w naszym KALENDARZU IMPREZ.
RZ