Bieganie na dużym ekranie. Filmowy kwiecień w stolicy

Historie pełne pasji, zwycięstw i porażek. Uczestnicy i imprezy, przepiękne widoki. Przed nami 3. Festiwal Filmów Sportowych Sztafeta.

Od pierwszej edycji „Sztafety” produkcje o tematyce biegowej są jej stałym punktem. Np. w 2016 roku wyświetlano tu „Beer runners” czy „Run Free: The True Story of Caballo Blanco”, opowiadający o nieżyjącym już biegaczu z Meksyku, znanym z popularnej książki „Urodzeni Biegacze”. Rok później na dużym ekranie pojawił się film o królu sprintu - „Im A Bolt”, czy też „The Ultimate Triathlon”, traktujący o zawodach rozgrywanych na trasie z Moroko do Monako.

- Co roku szukamy takich filmów, które nas poruszają, które opowiadają ciekawe historie, których bohaterowie nas wzruszają - mówi Anna Chudziak z Fundacja Węzeł, organizatora „Sztafety”. - Bieganie we wszystkich jego formach jest coraz bardziej popularne w Polsce, zależy nam bardzo żeby co roku był jakiś film o tej tematyce.

W tym roku widzowie zobaczą „Kilithon” w reżyserii Macieja Jabłońskiego. Dokument traktuje o Kilimanjaro Extreme Marathon w Tanzanii. Jest to najwyżej rozgrywany maraton na świecie, ze startem na wysokości 5895 m n.p.m. Organizatorem jest Polak – Michał Gawron. W zeszłym roku odbyła się premierowa edycja zawodów. Sam film nie jest zwykłą relacją, ale próbuje odpowiedzieć na pytanie „po co tak się męczyć, po co tak ryzykować?”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem i bohaterami filmu.

- „Kilithon” to debiut Maćka Jabłońskiego - co ważne, polska historia z Afryki, o maratonie rozpoczynającym się najwyżej na świecie, czyli na Kilimandżaro - mówi Anna Chudziak.

W programie tegorocznego festiwalu znajdują się również takie filmy jak „Wyścig”. To gratka dla fanów kolarstwa. Reżyser powraca do 1928 roku, gdy 168 śmiałków zainicjowało Tour de France. Wśród nich był niedoświadczony zespół z Nowej Zelandii i Australii. Wyścig ostatecznie ukończyło 41 zawodników. Reżyser ożywia tamtą historię. Jedzie takim samym rowerem jak ówcześni kolarze i razem z zespołem pokonuje średnio 240 km dziennie, w ciągu 22 etapów.

Dla miłośników dokumentów śledczych przygotowano produkcje „Rodzina FIFA: historia miłosna”. Film pokazuje, w jakich okolicznościach Katar został gospodarzem Mistrzostw Świata w 2022 roku.

Program:

Piątek 6 kwietnia:

17:30 - „Płyń Kim”, reż. Kate Webber
19:00 - „Kibice”, reż. Michał Bielawski

Sobota 7 kwietnia:

15:00 - „17”, reż. Widad Shafakoj
17:15 - „Wyścig”, reż. Phil Keoghan
19:15 - „Fantastyczni przegrani: inny świat”, reż. Arunas Matelis

Niedziela 8 kwietnia:

14:00 - „Martha&Niki”, reż. Tora Mĺrtens
16.00 - „Zdobyte pole” reż. Christopher Pryor,
17.30 - „Rodzina FIFA: historia miłosna”, reż. Niels Borchert Holm
19.00 - „Kilithon”, reż. Maciej Jabłoński

3. Festiwal Filmów Sportowych Sztafeta odbędzie się w Kinie Praha przy ul. Jagielońskiej 26 w Warszawie. Potrwa od 6 do 8 kwietnia. Bilety w cenie 15 zł.

RZ