Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zapisy uzupełniające do 27. Biegu Niepodległości. Już przed rozpoczęciem czwartkowej dogrywki stronę organizatora odwiedzało kilka tysięcy osób, obciążając serwery imprezy do granic możliwości. Z ostatniej szansy, żeby wziąć udział w biegu skorzystali głównie szczęśliwcy, którym udało się dobić do strony.
W tym roku zgłoszenia do Bieg Niepodległości wystartowały 10 października, dokładnie o północy. Pula 15 000 pakietów rozeszła się w rekordowym tempie 63 godzin. Po weryfikacji zgłoszeń, zwolnionych zostało kilkaset miejsc. Dogrywkę wyznaczono na czwartek 29 października na godzinę 18:00.
Nikt, łącznie z organizatorami, nie spodziewał, że dogrywka potrwa niecałą minutę.
– Jestem zaskoczony tym tempem. Myślałem, że wszystko potoczy się trochę wolniej. Minuta to niewiele. Jestem też zaskoczony ilością osób, które odwiedziły w czasie dogrywki naszą stronę, bo było ich ponad 3 tysiące! – informuje Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa, które dorobiło się imprezy o statusie ogólnokrajowym.
– Cały czas monitorujemy zainteresowanie naszym biegiem, ale bierzemy też pod uwagę ilość osób, które zmieszczą się na danej trasie, w strefie startu mety. Nie nie możemy działać elastycznie, na zasadzie, że skoro jest zainteresowanie to zwiększamy limit. Podlegamy pod zamówienia publiczne i procedurę planowania - jeśli coś założyliśmy pod koniec zeszłego roku na rok następny, to musimy się tego trzymać. Ktoś przecież zamawia koszulki, medale i wszystkich te rzeczy, które znajdują się choćby w pakietach startowych – zauważa Marcin Kuriata. Zarejestrowanym osobom przypomina o regulaminowym obowiązku dokonania wpłaty w ciągu 3 dni roboczych.
Bieg Niepodległości w Warszawie to jedna z największych imprez sportowych w skali kraju. Nieustającym celem organizatorów jest „zabieganie o pamięć” i upamiętnianie kolejnej rocznicy odzyskania suwerenności. Po raz pierwszy po ulicach stolicy biegano w 1989 roku na trasie prowadzącej od Placu Zamkowego, Traktem Królewskim aż do Wilanowa. Dystans liczył wtedy nieco ponad 11 km. Premierowe zmagania ukończyło ponad 330 osób.
Od 2009 roku bieg rozgrywany jest na trasie ze startem przy ul. Stawki. W 2013 roku impreza po raz pierwszy przekroczyła 10 000 uczestników, a edycję 2014 ukończyła rekordowa liczba 12 296 biegaczy, czyniąc Bieg Niepodległości największym biegiem masowym w Polsce (na wiosnę tytuł ten przejął 10. PZU Półmaraton Warszawski).
Bieg odbywa się na tradycyjnym dystansie 10 km, a impreza zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegowego. W 2014 roku zwyciężyli Łukasz Parszczyński - czas 30:03, oraz Iwona Lewandowska - 33:15.
27. Bieg Niepodległości w Warszawie wystartuje 11 listopada. Początek biegu o godzinie 11:11. Obszerna relacja i zdjęcia z imprezy jeszcze w dniu imprezy na naszych stronach. Zapraszamy!
RZ