Duathlon – rower plus bieganie

Duathlon to dyscyplina sportowa łącząca bieganie i kolarstwo. Standardowy dystans to 10 km biegu, 40 km rowerem i 5 km biegu, ale konkurencja ma mnóstwo odmian dystansowych – z zachowaniem zasady, że oba etapy biegowe mają różną długość - i sprzętowych.

Duathlon jest dla każdego. W licznych zawodach startują dzieci, juniorzy, dorośli czy seniorzy (funkcjonują kategorie masters). W rywalizacji wykorzystywane są zarówno rowery szosowe (duathlon jest tu odmianą triathlonu), MTB (rozgrywane są tzw. cross duathlony) a nawet rowery miejskie (imprezy bardziej rekreacyjne). Dobór sprzętu bywa sprawą zupełnie indywidualną, gdy organizator nie precyzuje technikaliów rowerów uczestników.

Pełna dowolność panuje też w przygotowaniu tras – część imprez rozgrywanych jest na szosie, kolejne na trasach o nawierzchni zróżnicowanej, inne na trasach przełajowych.

Przystępując do rywalizacji w duathlonie, prócz roweru trzeba wyposażyć się w kask i dobre buty (najlepiej na zmianę do obu części rywalizacji), czy ewentualnie dodatkowe ubranie do strefy zmian

W ciągu roku w Małopolsce organizowanych jest kilkanaście duathlonów, a rywalizacja biegowo-rowerowa zwykle towarzyszy zmaganiom triathlonistów. Najbardziej znane małopolskie duathlony to Mocarny Zbój w Niedzicy (rywalizacja toczy się tu w formule cross triathlon na dystansie 1,3 km – 36 km – 10 km) czy Duathlon Zabierzów (kilkanaście kategorii dla młodzieży).

Mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie STANDARD odbywają się we wrześniu w Gniewinie w woj. pomorskim.

GR