Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

Rower to znakomity środek transportu, pozwalający odkrywać Polskę, Europę i świat. Zanim jednak pojedziemy przed siebie, musimy przygotować jednoślad i siebie to wyprawy.

Charakter wyprawy – miejsce do którego się udajemy i przez które będziemy przejeżdżać czy liczba godzin / dni spędzonych na rowerze określi nam niezbędne wyposażenie czy przygotowanie fizyczne. Ale stosując pewne ogólne założenia, będziemy gotowi na każdy wypad.

Trening: zanim wyruszysz na trasę, przygotuj organizm do długotrwałego wysiłku. Porady treningowe znajdziesz w sekcji AKTUALNOŚCI.

Rower: dobór jednośladu to sprawa indywidualna, jedni czują się komfortowo na rowerze szosowym przyjmując bardziej kolarską pozycję jazdy, inni na rowerze trekkingowym / MTB preferując bardziej wyprostowaną pozycję (większe i miększe siodełko, dodatkowe uchwyty na kierownicy). W każdym wypadku, jednoślad musi być sprawny – rama bez pęknięć, hamulce działające, łańcuch nasmarowany, opony z bieżnikiem. Naucz się naprawiać swój rower, przynajmniej w podstawowym zakresie.

Wyposażenie: sakwy rowerowe - najlepiej te wodoszczelne - pomieszczą naprawdę wiele. Zabierz na trasę podstawowe narzędzia i części zapasowe do serwisowania jednośladu (oponę, dętki, łyżkę, podstawowe narzędzia - multitool’a, linki i klocki / tarcze hamulcowe, łańcuch lub pojedyncze ogniwa oraz skuwacz).

Odzież: bez względu na porę roku, stwórz kilka kompletów warstw ciuchów i ubieraj się na cebulkę (ciuchy rozpinane są najbardziej komfortowe w trasie). Nie zapomnij o kilku kompletach bielizny (najlepiej termicznej), cieplejszej kurtce (ocieplanej, przeciwdeszczowej) i rzeczach codziennych, by z klasą wejść w gościnę, do muzeum czy pociągu. Weź ładowarkę do telefonu, trochę pieniędzy – ew. waluty (nie wszędzie da się płacić kartą).

PORADA - zawartość sakw rozłóż do kolorowych i szczelnych woreczków, dzięki czemu zachowasz porządek i szybko znajdziesz to co akurat będzie ci w danej chwili potrzebne.

Zdrowie – zanim siądziesz na rower, wylecz przeziębienie, pozbądź się biegunki. Odwiedź lekarza rodzinnego i powiedz mu co planujesz; możliwe, ze zaproponuje dodatkowe szczepienia. Nie zapomnij o dentyście! Ból zęba potrafi zrujnować każdą wycieczkę oraz… portfel, szczególnie gdy wybieramy się za granicę.

Noclegi – jeśli planujesz wyprawę wielodniową, zadbaj o miejsce do spania. Zarezerwuj miejsce w hostelu, w prywatnej kwaterze czy u znajomych. Kłopoty ze snem i regeneracją organizmu po trudach jazdy szybko odbiją się na twojej formie w trasie.

Bezpieczeństwo – ubezpieczenie zdrowotne jest szczególnie istotne, gdy wybierasz się za granicę. Sprawdź co obejmuje twoja polisa i jak wygląda obsługa hospitalizacji (kto w pierwszej kolejności płaci za leczenie). Poznaj obowiązkowe wyposażenie rowerzysty w danym kraju i zasady ruchu drogowego krajów, do których zmierzasz oraz lokalne zwyczaje, dot. np. biwakowania.

Kontakt – poinformuj rodzinę i znajomych o swoich rowerowych planach, melduj się bliskim po każdym trudniejszym etapie swojej wyprawy.

Przede wszystkim – mierz siły na zamiary.

GR

Fot. Daniel Frank / Pexels