Jest kadra na paralekkoatletyczne MŚ w Dubaju. Będą polskie medale?

W sumie 42 lekkoatletów będzie na reprezentowało Polskę na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata zawodników z niepełnosprawnościami. To o osiem osób mniej niż przed dwoma laty w Londynie. Zmagania w stolicy Wielkiej Brytanii Polacy zakończyli na dwunastym miejscu w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 28 medali. Cztery z nich były złote, 10 srebrnych, a 14 miało brązowy kolor. W klasyfikacji punktowej zajęliśmy czwarte miejsce.

Do Dubaju w roli obrończyni tytułu wybiera się Barbara Bieganowska (Niewiedział). Zawodniczka reprezentująca Sprawnych Razem, jest faworytką konkurencji biegowych na dystansie 800 i 1500m.

Wśród biegaczy zobaczymy również Krzysztofa Ciukszę, który z Londynu wracał jako wicemistrz świata zarówno na dystansie 200 jak i 400m.

Z brązowymi medalami z Londynu wracali: Michał Kotkowski (400m) i Michał Derus (100m). Na najniższym stopniu podium po biegu na 1500m przeznaczonym dla zawodników niewidomych z przewodnikami, kończył występ na poprzednich mistrzostwach Aleksander Kosakowski. Wszyscy ci biegacze udowodnili także wysoką formę podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy. Michał Kotkowski, Krzysztof Ciuksza, Michał Derus i Barbara Bieganowska wracali z Berlina z więcej niż jednym medalem na koncie.

Szansę na walkę o medale w Dubaju, z pewnością wykorzysta Alicja Jeromin (Fiodorow), medalistka olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata, która z Londynu przywiozła srebrny medal.

Nie wszyscy medaliści z Londynu będą bronić swoich tytułów w Dubaju. Wśród biegaczy zabraknie Mateusza Michalskiego, który boryka się z problemami zdrowotnymi. Na liście nie ma również Joanny Mazur. Mistrzyni świata z Londynu, prawdopodobnie nie zdążyła w terminie wypracować minimum.

Mistrzostwa Świata w Dubaju rozpoczną się 7 listopada i potrwają do 15 listopada. Dla wielu zawodników i z Polski i ze świata będą okazją do spełnienia kryteriów niezbędnych przed paraolimpiadą w Tokio.

IB