Już 23 kwietnia 2017 r. odbędzie się piata edycja największego maratonu w Polsce, posiadającego srebrną odznakę IAAF (IAAF Silver Label). Właśnie poznaliśmy trasę biegu. Ma sprzyjać biciu sportowych rekordów. Limit czasu na trasie tegorocznego maratonu wynosi 5 godzin i 30 minut.
Trasa ORLEN Warsaw Marathon jest uznawana za najszybszą i idealną do bicia życiowych rekordów. Przebiegać będzie przez pięć dzielnic Warszawy: Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Wilanów i Pragę.
– Kierując się zasadą „nie zmienia się rzeczy dobrych”, trasę maratonu - względem zeszłego roku - pozostawiliśmy bez zmian. Jeśli pogoda dopisze, możemy liczyć na kolejne rekordy na królewskim dystansie. Ponownie stawiamy też na malowniczość trasy. Uczestnicy maratonu będą mieli okazję biec najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Warszawy, m.in. Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem czy Alejami Ujazdowskimi – mówi Sebastian Chmara, rzecznik prasowy ORLEN Warsaw Marathon.
Maratończycy wystartują spod Stadionu PGE Narodowy. Po przebiegnięciu przez Most Świętokrzyski skierują się na Stare Miasto, a następnie na wysokości 4. kilometra miną tylko jeden wyraźny podbieg – na ul. Sanguszki. Dalej biegacze pobiegną najbardziej malowniczym odcinkiem trasy – ulicą Nowy Świat i Alejami Ujazdowskimi.
Po wbiegnięciu na płaską ulicę Puławską tempo ich biegu powinno wyraźnie rosnąć. Gdy osiągną połowę dystansu, trasa będzie ich prowadzić już „z górki“. Na 22 kilometrze rozpocznie się półtorakilometrowy zbieg. To dobre miejsce na odpoczynek oraz nabranie odpowiedniego tempa biegu na dalszy, płaski dystans o długości 20 kilometrów, który doprowadzi zawodników do mety.
Kolejne kilometry trasy będą wiodły m.in. al. Wilanowską i ul. Jana III Sobieskiego. Uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon będą mieli okazję przebiec wzdłuż Łazienek Królewskich, które pod koniec kwietnia powinny zachwycać wiosennymi widokami. Ostatnie kilometry biegu prowadzić będą ul. Czerniakowską i ul. Solec, która doprowadzi zawodników do dzielnicy Śródmieście oraz Mostu Świętokrzyskiego.
Meta ORLEN Warsaw Marathon oraz Miasteczko Biegaczy niezmiennie pozostają na błoniach Stadionu PGE Narodowy.
Trasa zostanie przystosowana także do startu zawodników na wózkach typu handbike, którzy pokonają dystans półmaratoński i zakończą swoje zmagania w dzielnicy Ursynów, na ul. Relaksowej.
- W piątej edycji ORLEN Warsaw Marathon liczymy na rekordowe wyniki zawodników z elity, którzy będą walczyć o miejsca na podium maratonu, oraz o czasy, które dadzą im przepustkę do startu na mistrzostwach świata w Londynie. Projektując przebieg trasy OWM, przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na szybkość trasy (jeden podbieg), szerokość, atrakcyjność, jak również łatwy dostęp do trasy dla kibiców oraz przede wszystkim sugestie biegaczy, które wpływały po przednich edycjach – mówi Jarosław Żórawski, Sędzia Główny ORLEN Warsaw Marathon.
mat. pras.