Karpacki Szlak Rowerowy to wspólna inicjatywa Sądeckiej Organizacji Turystycznej i 35 małopolskich gmin. Prace realizowane były w latach 2006-2009 a w uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz władze Województwa Małopolskiego. Zadaniem projektu była inwentaryzacja istniejących szlaków, połączenie w uzupełniające się pętle i wdrożenie / uzupełnienie oznakowania. Samorządy wzięły też na siebie zadanie opieki nad poszczególnymi odcinkami.
Szlak podzielony jest na część główną oraz szlaki łącznikowe, obejmujące w sumie ok. 800 km tras:
Szlak główny - rozciąga się między Leluchowem na granicy polsko-słowackiej a Nowym Sączem, prowadząc przez najważniejsze sądeckie miejscowości (ok. 130 km, z przedłużeniem do Krakowa/Wieliczki ponad 175 km) – posiada dwa warianty przebiegu: „rożnowski” i „łososiński” - oznaczenie kolor czerwony (wariant „łososiński” – kolor czarny)
Sądecki Szlak Rowerowy (63 km z Muszynki do Nowego Sącza) – oznaczenie kolor żółty
Wielokulturowy Szlak Rowerowy (120 km z z Przełęczy Wysowskiej do Sędziszowej) – oznaczenie kolor czerwony
Rowerowy Szlak Winny (85 km z Koniecznej do Tropia) – oznaczenie kolor żółty
Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim (130 km z Czorsztyna do Biecza) – oznaczenie kolor zielony
Transgraniczny Szlak Rowerowy (71 km z Muszyny do Długiego) – oznaczenie kolor niebieski
Szlaki posiadają jednolite oznakowanie i tablice informacyjne, niemniej ich rozmieszczenie i częstotliwość są niewystarczające (szczególnie braki na rozwidleniach, wybierając się na trasę warto zaopatrzyć się w mapy). Nawierzchnia mieszana – asfaltowo-szutrowa, dla rowerów trekingowych i MTB.
Wydano także mapy z opisem lokalnych atrakcji – do pobrania TUTAJ.
Docelowo Karpacki Szlak Rowerowy ma spełnić standardy EuroVelo, niemniej skala trudności tras szlaku jest o wiele wyższa niż europejskiej rowerostrady.
GR
fot. Sądecka Organizacja Turystyczna