Zobaczyć Neapol i... zwyciężyć. Oto plan reprezentacji Polski na rozpoczynającą się 30. Letnią Uniwersjadę, czyli Igrzyska Studenckie. Nasz kraj reprezentować będzie łącznie 112 sportowców, w tym oczywiście liczne grono lekkoatletów.
Poprzednia impreza, rozegrana dwa lata temu w Tajpej, była udana dla biało-czerwonych. Nasi lekkoatleci wywalczyli wtedy 14 medali. Po złoto sięgnęli Krystian Zalewski w biegu na 3000 m z przeszkodami, Małgorzata Hołub w biegu na 400 m i razem z koleżankami w sztafecie 4 x 400 m. „Swoje” dorzucili też Paweł Fajdek i Malwina Kopron w młocie oraz oszczepniczka Marcelina Witek.
Z wymienionych mistrzów na Uniwersjadę wraca tylko Malwina Kopron, która będzie bronić tytułu. Brązowa medalistka mistrzostw świata w Londynie jest jedną z liderek naszej kadry, obok kulomiota Konrada Bukowieckiego. My z oczywistych względów głównie skupiamy się na tym co będzie działo się na bieżni, a tu nie brak znanych nazwisk.
Jednym z kandydatów do medalu jest Patryk Dobek, specjalizujący się w biegu na 400 m ppł. W tym sezonie zawodnik MKL Szczecin posiada 21. wynik na światowych listach (49.23). Oczywiście trudno oczekiwać, żeby w Neapolu wystartowały wielkie gwiazdy tego dystansu, jak lider rankingu Amerykanin Rai Beniamin czy Katarczyk Samba.
Na dobry występ możemy liczyć w biegach średnich, a to za sprawą Michała Rozmysa – brązowego medalisty Młodzieżowych Mistrzostw Europy w biegu na 1500 m z 2017 roku. 23-letni zawodnik był już mistrzem Polski na 800 m, oraz halowym mistrzem kraju na „półtoraka”. Rok temu podczas Mistrzostw Europy w Berlinie Michał był czwarty na 800 m, ustanawiając rekord życiowy 1:45.32. W Neapolu ma wystartować na 1500m.
W polskiej kadrze znalazła się też Alicja Konieczek, która ostatnie lata spędziła na Western Colorado University, startując w akademickiej lidze NCAA. Należała tam zresztą do wyróżniających się zawodniczek - wybierano ją m.in. lekkoatletką tygodnia II Dywizji. W sportowym CV Pani Alicja ma tytuł wicemistrzyni Polski z 2018 roku. Biegaczka specjalizuje się w biegu na 3000 m z prz., a jej rekord życiowy to 9:41.16. Wynik ten dał jej podczas ME w Berlinie 17. miejsce.
Po dłuższym rozbracie z bieżnią do startów wraca Katarzyna Jankowska. Wielu kibiców pamięta tę zawodniczkę ze startów pod panieńskim nazwiskiem Rutkowska. Jest więc okazja, żeby sięgnąć po nowy tytuł na nowej drodze życia. Wielokrotna mistrzyni kraju na 5000 i 10 000 m w tym sezonie pobiegła na „piątkę” 15:37.59 i wszystko wskazuje, że właśnie na tym dystansie zobaczymy ją w Neapolu. Do życiówki z 2018 roku niewiele zabrakło (15:37.31).
„Królowa sportu” wejdzie do gry na Uniwersjadzie dopiero 8 lipca. Zmagania będzie można śledzić w Eurosporcie. Natomiast dziś, tj. 3 lipca, o godz 21 będzie można zobaczyć transmisję z ceremonii z otwarcia imprezy. Transmisja dostępna będzie także on-line – TUTAJ.
Pełny skład lekkoaltetycznej reprezentacji Polski na uniwersjadę:
Kobiety:
- Lidia Augustyniak (WSB Toruń, MKL Toruń)
- Kamila Ciba (AWF Poznań, AZS OŚ Poznań)
- Anna Dobek (AWFiS Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk)
- Agata Forkasiewicz (UMed Wrocław, AZS AWF Wrocław)
- Katarzyna Furmanek (WSEwS Warszawa, KKL Kielce)
- Katarzyna Jankowska (WSWFiT Białystok, KS Podlasie Białystok)
- Klaudia Kardasz (Politechnika Opolska, KS Podlasie Białystok)
- Ada Kołodziej (Uniwersytet Warszawski, UKS Sprint 2020 Warszawa)
- Alicja Konieczek (Western Colorado Univeristy, RLTL ZTE Radom)
- Malwina Kopron (UMCS Lublin, AZS UMCS Lublin)
- Paulina Ligarska (AWFiS Gdańsk, SKLA Sopot)
- Aleksandra Lubicka (Uniwersytet Warszawski, OKS Skra Warszawa)
- Ewa Ochocka (AWF Wrocław, AZS AWF Wrocław)
- Justyna Saganiak (UMed Łódź, AZS Łódź)
- Alicja Wrona (Politechnika Lubelska, AZS UMCS Lublin)
- Weronika Wyka (AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
- Daria Zabawska (UMCS Lublin, AZS UMCS Lublin)
- Katarzyna Zdziebło (Uniwersytet Rzeszowski, LKS Stal Mielec)
Mężczyźni:
- Rafał Abramowski (WSEwS Warszawa, AZS AWF Warszawa),
- Patryk Adamczyk (AWF Warszawa, RLTL ZTE Radom),
- Konrad Bukowiecki (WSPol Szczytno, AZS UWM Olsztyn),
- Patryk Dobek (Uniwersytet Szczeciński, MKL Szczecin)
- Kajetan Duszyński (Politechnika Łódzka, AZS Łódź)
- Rafał Gierek (AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
- Dariusz Kowaluk (UKSW Warszawa, AZS AWF Warszawa)
- Michał Rozmys (Uniwersytet Szczeciński, UKS Barnim Goleniów)
- Bartłomiej Stój (Politechnika Opolska, AZS Politechnika Opolska)
- Wiktor Suwara (AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
- Marcin Wrotyński (UE Poznań, AZS OŚ Poznań)
RZ