Już po raz drugi nasza impreza została objęta patronatem i wsparciem organizacyjnym przez Wojewódzctwo Małopolskie w ramach programu „Małopolska. I wszystko gra”. To unikalna w skali kraju inicjatywa, podkreślająca szeroki wachlarz atrakcji sportowych i kulturalnych regionu.
Bo Małopolska to nie tylko zabytki światowej klasy, jedne z najcenniejszych zbiorów muzealny w Polsce czy tradycja kulinarna. Sportowe wydarzenia i muzyczne spotkania współtworzą ducha i atmosferę regionu, przyciągając turystów z całego świata.
PZU Festiwal Biegowy jest jednym z zaledwie trzech wydarzeń sportowych ujętych w programie „Małopolska. I wszystko gra” w 2014 roku. I to jakich! Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem oraz 71. Tour de Pologne to uznane marki, rozpoznawalne w kraju i za granicą. Zaszczytem jest dla nas to, że władze regionu i jego mieszkańcy postrzegają nasz Festiwal za wydarzenie równie prestiżowe i równie ważne dla promocji Małopolski.
My cieszymy się z możliwosci wspólpracy z tak świadomym pełnionej misji partnerem. Realizowane w ramach programu „Małopolska. I wszystko gra” Bieg Małopolski czy wakacyjne treningi dla sądeckiej młodzieży są wyrazem szerokiego i faktycznego zaangazowania władz regionu w krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży.
Ale i pozostałe konkurencje Festiwalu, nie możliwe do rozegrania bez wsparcia woj. małopolskiego, z racji swojej otwartości i przystępności, angażują tysiące mieszkańców regionu. Udowadniają, że atrakcyjna i ogólnodostępna forma rekreacji, ale i wyczynu (Iron Run, Bieg 7 Dolin) to doskonały pretekst, by odejść od kanapy i telewizora. Dowodzą też, że Małopolska to świetnie miejsce dla osób aktywnych, ze znakomitą infrastrukturą i zapleczem turystycznym.
PZU Festiwal Biegowy to nie tylko sport. To również kultura. Nie bez zaczenia w zawiązaniu wspólpracy dla małopolskiego mecenasa była oferta kulturalna Festiwalu. Na festiwalowej scenie pojawiły się choćby formacje Brathanki i Lachersi, będące wizytówką małopolskiego folkloru, a jednocześnie nowoczesne w swojej dzałalności, atrakcyjne dla młodego i starszego pokolenia.
Uniwersalność i najbliższe z możłiwych związki z tradycją regionu to także cechy wyróżniające: Góralski Karnawał oraz Sabałowe Bajania – Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy Instrumetalistow, Drużbów i Startostów Weselnych w Bukowinie Tatrzanskiej, Life Festiwal Oświęcim (tu ciekawostka, w programie imprezy są także biegi), Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Summer Music Festival w Wieliczce, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Tarnów Internationall Jazz Contest, Miedzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem - wszystkie te wydarzenia współtworzą tegoroczną edycję programu „Małopolska gra”.
„Muzyka na szczytach” to wydarzenie rozpoczynające się już w najbliższa sobotę 13 września w stolicy polskich Tatr. Potrwa aż tydzień, a jej program został oparty na nowatorskim sposobie połączenia muzyki klasycznej z innymi dziedzinami sztuki (fotografią, filmem, pokazem) i jej prezentacji przez artystów różnych technik twórczych. Tegoroczna edycja dedykowana jest Andrzejowi Panufnikowi, wielkiemu Polakowi, kompozytorowi, który zdobył światowy rozgłos i uznanie, mieszkając i komponując w Anglii. W programie festiwalu znajdą się zarówno jego dzieła, jak też muzyka kompozytorów brytyjskich, francuskich, włoskich czy niemieckich. Zapraszamy Was do Zakopanego równie gorąco, co do Krynicy.
Więcej informacji o „Muzyce na szczytach” i samym programie „Małopolska gra” znajdziecie TUTAJ.