Ogień olimpijski zmierza do koreańskiego Pjongczang. W najdłuższej sztafecie świata uczestniczą także Polacy. Wśród nich gwiazda UFC Joanna Jędrzejczyk, która właśnie dziś dostąpiła zaszczytu biegu z pochodnią.
#JoannaJędrzejczyk of #Poland, the former UFC Women's Straw-weight Champion carried the Olympic flame!
— PyeongChang 2018 (@pyeongchang2018) 8 stycznia 2018
2년 간 #UFC 여성 스트로급 #챔피언 으로 군림했던 요안나 예드제칙 선수, 오늘은 #2018평창 동계올림픽 성화봉송 주자로!@joannamma #종합격투기 #성화봉송 pic.twitter.com/r3BzIgW6qC
Do zapalenia znicza doszło pod koniec października ubiegłego roku w starożytnej w Olimpii. Ceremonia odbyła się na terenie starożytnej świątyni Hery. Przez osiem dni ogień biegł przez Grecję. Do Korei Południowej dotarł samolotem 1 listopada, na 100 dni przed rozpoczęciem igrzysk.
W mieście Incheon rozpoczęła się zasadnicza część sztafety. Ogień zawita w sumie do 17 miast, pokonując 2018 km, nawiązując do roku rozgrywania zimowych igrzysk.
W sztafecie weźmie udział blisko 7500 osób. Dla porównania przed Igrzyskami w Soczi pokonano 65 000 km, co jest najdłuższą sztafetą w historii zimowych igrzysk.
Za nami 69. dzień sztafety. Uczestnicy pokonali trasę od Seongnam do Bundang. Na jednej ze zmian wystąpiła mistrzyni federacji UFC – Joanna Jędrzejczyk. Przekazała ona pochodnię podróżnikowi Markowi Kamińskiemu.
Joanna Jędrzejczyk, the former UFC Women's Strawweight Champion carried the Olympic flame for Poland!성화봉을 든 UFC 전 챔피언! 2년간 UFC 여성 스트로급 챔피언으로 군림하던 요안나 예드제칙 선수가 오늘 종합격투기 선수들을 대표해 평창올림픽 성화봉송에 참여했습니다! pic.twitter.com/VJl3EdZuZ0
— PyeongChang 2018 (@pyeongchang2018) 8 stycznia 2018
Wśród polskiej delegacji, która niosła ogień byli też Janina Ochojska - prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, aktor Artur Żmijewski czy też dziennikarz Michał Pol. Każdy miał do pokonania ok. 200 m.
Jak do tej pory bieg odbywa się bez większych incydentów. W grudniu o jeden dzień trzeba było przełożyć bieg, gdy w okolicach trasy doszło do śmiertelnego postrzelenia. Wcześniej zmieniono też trasę z powodu pożaru budynku. Zginęło w nim 29 osób. Z szacunku dla ofiar organizatorzy ograniczyli celebrowanie przybycie ognia do tej prowincji.
Media nie donoszą o gasnącej pochodni, jak przed igrzyskami w Soczi, czy też o próbach ugaszenia znicza. Taki incydent miał miejsce m.in. w Paryżu w 2008 roku przed letnimi igrzyskami w Pekinie.
Już 13 stycznia ogień ma dotrzeć do stolicy Korei Południowej – Seulu. Pod koniec stycznia zawita do prowincji Gangwon. Ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbędzie się 9 lutego.
Ogień Olimpijski po raz pierwszy zapłonął podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, ale dopiero rozpoczęcie IO w Berlinie w 1936 roku poprzedziła sztafeta biegnąca z Aten. Uczestnicy niosący światło z Olimpii mieli wówczas do pokonania 3075 km. Na zimowych igrzyskach sztafeta po raz pierwszy pojawiła się w 1952 roku w Oslo – ogień zapalony był jednak w Norwegii.
RZ