„Oskar sportu” dla Genzebe Dibaby [WIDEO]

Wydawać być się mogło, że czas podsumowań już dawno za nami, to jednak dopiero teraz ogłoszono wyniki prestiżowego plebiscytu Laureus World Sports Awards. Nagrody te uchodzą za Oskary sportu, nie mogło więc zabraknąć czerwonego dywanu, fleszów i gwiazd. Nagrody wręczono w Szanghaju.

Najlepszą sportsmenką wybrano halową mistrzynię świata z Sopotu - Genzebe Dibabę (na zdjęciu).

Najlepszym sportowcem został tenisista Nowak Djoković, a najlepszym sportowcem niepełnosprawnym - Amerykanka Tatyana McFadden, która w rywalizacji wózków zwyciężyła maratony w Bostonie, Chicago, Londynie oraz Nowym Jorku.

Ubiegły rok był bardzo udany dla Genzebe Dibaby, a zwłaszcza starty w hali. W lutym 2014 roku Etiopka jak na zawołanie osiągała dobre wyniki. Pobiła rekordy świata na dystansie 3000m (8:16,60), czy też 1500m (3:55,17). Dodatkowo w biegu na 2 mile pobiegła w czasie 9:00,48 co jest również halowym rekordem świata. Warto dodać, że dokonała tego praktycznie w odstępie dwóch tygodni. W marcu w Sopocie sięgnęła po złoty medal Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie.

Równie dobrze Dibaba radzi sobie w tym roku. W lutym tego roku ustanowiła rekord świata na 5000m – 14:18,86. Jej dobra dyspozycja nie mogła ujść uwadze jury nagrody.

Dibaba jest pierwszym sportowcem z Etiopii, który został wyróżniony nagrodą Laureusa. Wcześniej po to wyróżnienie sięgali tacy lekkoatleci jak amerykańska sprinterka Marion Jones, Australijska sprinterka Cathy Freeman, specjalistka od średniego dystansu Brytyjka Kelly Holmes, dwukrotnie „caryca tyczki” Rosjanka Yelena Isinbayeva, mistrzyni świata na 10 000 i 5000m Kenijka Vivian Jepkemoi Cheruiyot oraz Brytyjska wieloboistka Jessica Ennis-Hil. Tylko jeden mężczyzna otrzymał tę nagrodę i był to trzykrotnie Usain Bolt.

Pomysłodawcą Nagród Laureusa był prezydent RPA Nelson Mandela. Nagrody przyznawane są od 2000 roku. Kandydatów mogą zgłaszać dziennikarze z ponad 120 krajów. Laureatów wybiera kapituła złożona z prawie 50 byłych sportowców.

W jury znajdują się znane nazwiska w tym wspomniana już Cathy Freeman, Kenijczyk Kipchoge Keino – złoty medalista w biegu na 1500m z IO w Meksyku w 1968 roku, „cesarz piłki nożnej” czyli Franz Beckenbauer, tenisista Boris Becker. Przewodniczącym komisji jest Amerykanin Edwin Moses – dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich oraz mistrz świata w biegu na 400 metrów przez płotki.

RZ

źródło: IAAF