Polko, Pogon i inni pobiegną dla dzieci poległych w Afganistanie i Iraku

  • Biegająca Polska i Świat

W minioną niedzielę w Krakowie odbył się pierwszy oficjalny trening grupy polskich biegaczy przed słynnym Maratonem Piechoty Morskiej w Waszyngtonie (Marine Corps Marathon). Był to jednocześnie początek akcji wspierającej rodziny polskich żołnierzy, poległych na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Słynny maraton odbędzie się jesienią, dokładnie 26 października. Na starcie stanie pięciu nietuzinkowych zawodników:

Gen. Roman Polko, Generał Dywizji WP w rezerwie, doktor nauk wojskowych, były żołnierz obecnej Jednostki Komandosów i dowódca elitarnej jednostki specjalnej GROM, Ambasador Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój;

Piotr Pogon, pierwszy człowiek na świecie, który po onkologicznej resekcji płuca ukończył zawody triathlonowe Ironman. Laureat nagrody National Geographic Traveler w kat. „Wyczyn Roku 2011” za zdobycie z osobą niewidomą najwyższego szczytu Ameryki Płd. Aconcaqua (6962 m n. p. m), koordynator projektu;

Bogdan Bednarz, ratownik górski, specjalista desantowania i technik linowych, kierownik techniczny ekspedycji integracyjnych z udziałem osób niepełnosprawnych (zob. Kilmanjaro, Elbrus, Aconcaqua), biegacz charytatywny (m.in. dla Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”);

Ryszard Tyc, były oficer VI Dywizji Powietrzno - Desantowej, biegacz - darczyńca (m.in. dla sierocińca w Limuru/Kenya ), uczestnik wielu ultramaratonów w kraju i zagranicą, organizator 10. edycji Półmaratonu Jurajskiego, przedsiębiorca, prowadzący firmę zajmującą się ochroną środowiska;

Krzysztof Michalski, były Prezes Agencji Mienia Wojskowego, doktor nauk ekonomicznych (m.in. Absolwent MBA European University Montreux / Switzerland) laureat prestiżowej nagrody Buzdygan za zasługi dla obronności i rozwoju polskiej armii, radny gminy Bielsko - Biała.

– Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem osieroconych dzieci żołnierzy, poległych w misjach polskiego kontyngentu w Iraku i Afganistanie oraz pomóc im w edukacji, pozyskując na to pieniądze od naszych darczyńców – wyjaśnia Marcin Kijowski z Fundacji Dorastaj z Nami, która koordynuje projekt.

Akcję charytatywną finansowo wspierać będą polskie firmy, fundatorzy Fundacji, środowiska polonijne oraz inne osoby prawne i fizyczne. Jak wyjaśnia Kijowski, liczyć się będzie każdy przebiegnięty kilometr, za który sponsorzy przekażą fundusze na konkretne wsparcie dla dziecka poległego żołnierza. Wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na dzieci.

Fundacja Dorastaj z Nami, inicjator i organizator projektu, powstała w 2010 roku z inicjatywy dużych polskich firm. Przedsiębiorcy postanowili pomóc dzieciom, m.in. żołnierzy, policjantów, strażaków, którzy zginęli lub ponieśli ciężki uszczerbek na zdrowiu podczas pełnienia służby publicznej dla kraju.

W ramach działań pomocowych pomocy fundacja współfinansuje edukację, w tym zakup pomocy naukowych, kursów, wyjazdów połączonych z nauką, zajęć pozalekcyjnych, czesnego w szkołach czy na uczelniach. Podopiecznym fundowany jest też udział w programie tutoringu edukacyjnego, programach praktyk i staży oraz oferujemy pomoc psychologiczną.

Od początku działalności Fundacja pomogła 158 dzieciom. Część z nich ukończyła już 25 lat, lecz większość wciąż korzysta z pomocy fundacji, co roku też, przyjmuje nowych podopiecznych.

Start Polaków w Waszyngtonie będzie kulminacyjnym punktem charytatywnej akcji. – Finał odbędzie się zaś w Święto Niepodległości 11 listopada, kiedy to uroczyście przekażemy stypendia edukacyjne dla tych dzieci – wyjaśnia Marcin Kijowski. Zachęca do odwiedzin strony Fundacji www.dorastajznami.org. Witryna samego projektu jest właśnie przygotowywana.

Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdrój objął patronat medialny nad charytatywna akcją polskich wojskowych i Fundacji Dorastaj z Nami. Wkrótce kolejne szczegóły akcji.

Red.

fot. Fundacja Dorastaj z Nami / fotomami.pl