Już 1 lutego w Spalonej (okolica PTTK Jagodna w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku) odbędzie się trzecia edycja wyjątkowego wydarzenia edukacyjno-rekreacyjnego pn. „Postaw suty w lutym”. To największa i jedyna tego typu impreza rekreacyjno-zdrowotna w Polsce.
Na listach startowych widnieje już 500 nazwisk, a miejsca wyprzedały się długo przed wydarzeniem! - informują organizatorzy
Uczestnicy mają do pokonania trasę o długości 7 km w... samych strojach kąpielowych!
Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking przy współpracy Schroniska PTTK Jagodna. Uczestnicy mają do wyboru jedną z 4 aktywności: bieg, nordic walking, narty biegowe lub marsz / bieg psem.
W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zgodnie określili, że głównym celem wspólnego stawiania sutów, oprócz świetnej zabawy, rekreacji, integracji i turystyki aktywnej, będzie promocja programu profilaktyki raka piersi i mammografii oraz badań przesiewowych, stosowanych w celu zmniejszenia umieralności na raka sutka.
- Od pierwszej edycji idziemy w kierunku promocji zdrowia poprzez hartowanie zimnem, czyli niską temperaturą (zima), śniegiem, lodem, zimną wodą... Trzecia edycja to jednak przełom w naszym postrzeganiu wspólnego stawiania sutów (będzie ich aż 1000!). Postanowiliśmy ukierunkować nasze działania i - w zgodzie z naszą nazwą - postawić na promocję programów profilaktycznych w zakresie raka piersi i raka sutka, które są bardzo ważne w społeczeństwie. Poprzez określenie tych celów chcemy jednocześnie pokazać, że suty to też ważne społeczne sprawy -informuje Paulina Ruta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.
- Rozpoczęliśmy już rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie profilaktyki i mamy całkiem konkretne i realne plany na 202. Nasz pomysł spotkał się tam ze sporym zainteresowaniem!. Celem naszych rozmów w niedalekiej przyszłości jest też Ministerstwo Zdrowia. To będzie dla nas całkiem nowa i, mamy nadzieję, owocna współpraca - dodaje Piotr Kaczmarski, trener z PSNW.
Wśród partnerów wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, na czele z Panem Marszałkiem - Cezarym Przybylskim, który objął nad wydarzeniem Patronat Honorowy.
Z ciekawostek: podczas wydarzenia zatrudnione będą dwie profesjonalne ekipy filmowe, które stworzą wyjątkowe pamiątki dla uczestników i organizatorów. Organizatorzy zaprosili także do współpracy DJ-a z mobilną sceną muzyczną, który stworzy dla uczestników wyjątkowy klimat muzyczny i skomponuje specjalną muzykę.
Gorące posiłki dla wszystkich uczestników (zupa wege) i gorące napoje (pyszna herbata) przygotuje znana już chyba w całej Polsce kuchnia schroniska PTTK Jagodna. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie wykwalifikowana kadra medyczna.
Każdy uczestnik w ramach pakietu startowego (pakiety kosztowały od 35 zł do 50 zł w zależności od terminu płatności) otrzyma: piękny identyfikator na smyczy, ciepły posiłek i napój na mecie oraz wyjątkowy medal finishera, opiekę medyczną i przewodnika na trasie (1 przewodnik dla grupy).
Ponadto każdy otrzyma specjalną mini naklejkę promującą zdrowie i programy profilaktyczne. Chętni uczestnicy mogą wziąć udział we wspólnej, profesjonalnej rozgrzewce przy muzyce, którą przeprowadzą trenerzy z PSNW.
Na miejscu będzie możliwość zakupienia gorącej, pysznej kawy
Co ważne: podczas wydarzenia nie ma rywalizacji „na czas”. – To nie są zawody – podkreślają organizatorzy. Nie ma zajmowania miejsc, podium i walki. Jest za to zdrowa zabawa i nauka słuchania własnego organizmu. Uczestnicy mogą bowiem zakończyć swój bieg/marsz w dowolnym momencie i odebrać medal na mecie.
– Przy hartowaniu zimnem nie ma miejsca na rekordy i rywalizację. To jedynie i aż! sprawa dogadania się z samym sobą, zwrócenia uwagi na okoliczności przyrody i naturalnego obcowania z nią. To pogodzenie się ze niewygodnym stanem „wyjścia naszego organizmu ze strefy komfortu”. W dzisiejszych wygodnych czasach - to niezbyt częste, ale ... chętnie podejmowane wspólnie i grupowo zadanie! – podkreślają gospodarze imprezy.
– Postaw suty w lutym to nasze najważniejsze wydarzenie w roku. Organizacja i promocja zajmuje nam okrągły rok. Ciekawych pomysłów nam nie brakuje! – dodaje Paulina Ruta.
– Choć prognozy pogody w tym roku nas nie rozpieszczają, to po pierwsze: pogoda to rzecz na którą organizator nie ma żadnego wpływu, więc trudno tutaj wykazywać jakiekolwiek zmartwienie. Po drugie: klimat podczas naszego wydarzenia stworzą przede wszystkim: ludzie. Nie mamy zatem żadnych obaw, że to będzie wyjątkowy i przepiękny czas dla nas wszystkich - czas stawiania 1000 sutów! Do zobaczenia już w sobotę! – zaprasza Beata Drapikowska, instruktorka z PSNW.
Więcej o wydarzeniu: www.postawsuty.pl
źródło: PSNW