Ultrasi, wojskowi, lekarze... Uczestnicy World Marathon Challenge 2020

Już 6 lutego na starcie World Marathon Challenge staną reprezentanci 15 narodowości. Przeglądnęliśmy listę startową tegoroczne edycji tego prestiżowego (ultra)maratońskiego wyzwania.

7 maratonów w 7 dni na 7 kontynentach najliczniej będą pokonywali Amerykanie. Pobiegnie m.in. Brian Cronin, który zbiera pieniądze dla towarzystwa onkologicznego. Kwestie onkologiczne przywiodły na start także Keri Mandell, trenerkę crossfitu i jogi, która pobiegnie dla swojego zmarłego na raka ojca. Sama również miała epizod nowotworowy. Biegaczką jest od 8 lat. W tym czasie zdążyła już zaliczyć całą wielką szóstkę maratonów.

Charytatywnie biegnie również jedyna reprezentantka RPA w stawce Nonthutuko Mgabhi. W ciągu 5 lat zaliczyła 50 maratonów i 15 ultramaratonów. Regularnie startuje w Comrades Marathon. Oprócz biegania i pracy, angażuje się również w pomoc dzieciom z terenów wiejskich. Jej start w wyzwaniu służy zebraniu funduszy na remont szkoły. Przy okazji ma szansę zostać pierwszą kobietą z Południowej Afryki i pierwszą Afrykanką na mecie WMC.

Jednego reprezentanta będą miały także Filipiny. Doktor Potenciano Larrazabal III to chirurg okulista, który startem chce zebrać pieniądze na organizację charytatywną zajmującą się tą tematyką. Biega od 14 lat. Do tej pory przekroczył linię mety 61 maratonów.

Z Danii na tę biegową wyprawę wyruszy Kristina Madsen - ultramaratonka, biegaczka trailowa, która zanim zaczęła biegać, była bokserką. Biegała po pustyniach, zrobiła również FKT (najszybszy znany wynik) na Kilimandżaro. Dunka weźmie udział w WMC po raz drugi. Startowała również przed rokiem.

Nie ona jedna nie zamierza poprzestać na jednym starcie. Amerykanka Linda Carrier, która jest diabetyczką typu 1, również biegła już przed rokiem. 57-latka, swoimi wyczynami udowadnia, że cukrzyca, którą zdiagnozowano u niej w wieku 14 lat, nie przeszkadza jej w osiąganiu sukcesów. W 2015 r. zrobiła World Marathon Majors. Realizuje pomysł pokonania maratonu w każdym stanie, a teraz po raz drugi wybiera się na 7 kontynentów.

Debiutantem nie jest również Brytyjczyk Luke Wigman. Weteran RAFu podczas drugiej tury w Afganistanie stanął na minę. Wiele operacji i miesięcy rehabilitacji później wrócił do zdrowia, ale już nie do wojska. Jako weteran został biegaczem. Ukończył maratony na obydwu biegunach. W 2017 r. zaliczył 7 maratonów na 7 kontynentach w 7 dni po raz pierwszy.

W sumie dziewięcioro biegaczy będzie jedynymi reprezentantami swojego kraju. Po Amerykanach, największą grupę stanowią Brytyjczycy (5 uczestników) i Chińczycy (5). Wśród Azjatów znalazł się m.in. Junsong Zhu, który w 2018 r. ukończył Antarctic Ice Marathon. Zhu biega od 2013 r. Zaczął, by poradzić sobie z nadwagą. Trzy lata później miał na koncie pierwszy maraton, a później zaczął szukać biegowych wyzwań. Najnowszym ma być właśnie WMC.

Kibice w Australii i Polsce będą mieli po trzech biegaczy do kibicowania.

Wyzwanie! 3 Polaków wśród 42 zawodników i 7 maratonów na 7 kontynentch w 7 dni

Do samolotu, który będzie domem biegaczy na 7 dni, wsiądzie również dwóch Francuzów: Oliwier Thiriet, który wcześniej zaliczył biegi na 4 pustyniach, oraz Philippe Richet - Spartathlończyk, członek klubu Gram Slam Desert i triathlonista.

 
 
 
 
 

Biegacze przyjadą z różnych stron świata. O udziale w WMC marzyli latami, zbierali fundusze, trenowali. 6 lutego staną na Antarktydzie. Dla wielu z nich to właśnie ten kontynent był motywacją, by podjąć się wyzwania. Niektórzy w celach charytatywnych, inni dla życiówki, ale wszyscy dla biegowej przygody.

IB