Podsumowanie roku 2018 miało tytuł „Polska siła!”. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Polacy nadal są w czołówce większości europejskich i światowych zawodów a nawet stanowią jej większą część.
Obecnie mistrzostwa kontynentu odbywają się są na trzech dystansach: 5 km, 10 km oraz półmaratonu. Wszystkie wliczają się do ENWO Cup, zwanego Pucharem Europy i rozgrywanego w pięciu państwach. Mistrzostwa Polski, poza dystansami maratonu i ultra, odbywają się co roku w Osielsku jednocześnie na trzech dystansach. Zwycięzcy są dekorowani w kategoriach wiekowych, podobnie jak w całym Pucharze Polski. Ze względu na liczbę nagrodzonych, nie ujęto ich w podsumowaniu.
Mistrzostwa Polski w Maratonie bez rekordzisty Michalca. Triumf Rosaka i Kołodziej
Poważne ściganie rozpoczęło się, jak co roku, mocnym akcentem, czyli Mistrzostwami Polski w Maratonie, rozgrywanymi od kilku lat w Jastrowiu. Pod nieobecność niepokonanego dotąd Marcina Michalca, rekordzisty świata w maratonie nordic walking (4:34:25), triumf święcił Marcin Rosak, który wygrał z czasem 4:43:19 i 17 minutami przewagi nad drugim zawodnikiem. Był nim Hiszpan Tony Vasques Baluenga (5:00:24), który honorowo stanął na podium razem z Krzysztofem Członkowskim. Tytuł wicemistrza kraju przypadł Polakowi. Podium dopełnił Piotr Kordowski. Wśród pań zwyciężyła Joanna Kołodziej (5:14:29) przed Małgorzatą Bem i Małgorzatą Kubiszyn.
Inauguracja Pucharu Europy w Słowenii – Polacy rozbijają bank
Pięcioetapowy Puchar Europy w 2019 roku zainaugurowany został w słoweńskim Radenci 18 maja 2019. Polacy dosłownie rozbili tam bank, okupując podium. Ubiegłoroczny tytuł obronił Andrzej Michalski (Nordic Walking Sanok), który wynikiem 1:01:10 poprawił swój poprzedni czas o 50 sekund. Drugie miejsce zajął Robert Janocha (1:01:21) a podium dopełnił Bogdan Cyrus (Victoria Strzebiń) z czasem 1:02:02. Tuż za podium ze stratą zaledwie sekundy znalazł się czwarty reprezentant Polski Piotr Stępak (Lux Torpeda Małopolska). Wśród pań najszybsza była Niemka Margot Niedl a reprezentantka Polski Katarzyna Wolniewicz do ostatnich metrów walczyła z Austriaczką Anną Marią Jernej o drugie miejsce, wygrywając ostatecznie jedną sekundą (1:08:16 i 1:08:17).
Drugi etap Pucharu i Mistrzostwa Europy znowu biało-czerwone
Tydzień później w niemieckim Roding odbyły się mistrzostwa kontynentu. Od początku przewidywano walkę dwóch polskich faworytów i ten scenariusz się potwierdził. Marcin Rosak Marcin Rosak zdobył mistrzowski tytuł wynikiem 59:43. Stiller finiszował z czasem 59:51. Podium dopełnił reprezentant Francji Jean-Luc Heckmann, który do Polaków stracił aż dwie minuty (1:01:59). Dziewięciu sekund zabrakło kolejnemu Polakowi Andrzejowi Michalskiemu. Zwycięzca pierwszego tegorocznego etapu Pucharu Europy w słoweńskim Radenci finiszował z czasem 1:02:08.
Mistrzynią Europy została Agnieszka Mielecka, która na start w Roding zdecydowała się w ostatniej chwili. 10 km pokonała w czasie 1:05:13 i wygrała z Małgorzatą Kubiszyn o równo dwie minuty (1:07:12). Kolejne dwie straciła trzecia zawodniczka, Francuzka Martine Tremel (1:09:14).
Drugiego dnia zmagań odbył się wyścig na tej samej trasie, ale w przeciwnym kierunku. Oba wyniki sumowano w ramach zorganizowanego po raz pierwszy turnieju Trophy Challenge. Tym razem Rosak zwyciężył z czasem 1:00:10, czyli tylko o 27 sekund słabszym niż dzień wcześniej. Zdolnością szybkiej regeneracji wykazał się także Karol Stiller, który tym razem do mistrza stracił 9 sekund (1:00:19). Trzeciego w sobotę Francuza wyprzedził Adam Kuźmicz (1:01:56). Wśród pań ponownie najszybsza była Agnieszka Mielecka (1:06:40) przed Małgorzatą Kubiszyn (1:07:48) a na trzecim miejscu Francuzkę wymieniła Austriaczka Maria Salburg (1:09:27).
Mistrzostwa Europy na krótkim dystansie i debiut organizatorski Włochów
Pod koniec sierpnia jako organizatorzy Pucharu Europy zadebiutowali Włosi. W leżącym na szwajcarskiej granicy Tirano odbyły się także mistrzostwa kontynentu na najkrótszym dystansie, czyli 5 km. Nie było zaskoczeń… podium znowu należało do Polaków. Zwyciężył Francuz Herve Wermuth, któremu jej pokonanie zajęło 34:06. Podium dopełnili Polacy: Andrzej Michalski z wynikiem 34:27 i Daniel Wojtasiński (34:47). Zaledwie dwóch sekund do podium zabrakło kolejnemu naszemu reprezentantowi Marcinowi Hałasowi (34:49).
W pierwszej dziesiątce znalazło się pięciu Polaków a wśród pań trzy Polki. Tutaj bezkonkurencyjna była Małgorzata Kubiszyn, która wygrała z wynikiem 36:47, wyprzedzają Niemkę Margot Niedl (37:26) i Austriaczkę Marię Salburg (37:36).
Marzena Spychała podwójną górską mistrzynią kraju. Zaskakujący debiut Zbigniewa Jaworskiego
10. TAURON Festiwal Biegowy należał do Marzeny Spychały, która do Krynicy przyjechała z Białej obok Prudnika. W swoim pierwszym starcie na tej imprezie sięgnęła po najwyższe trofea. W sobotę wywalczyła tytuł górskiej mistrzyni kraju, wygrywając wyścig z czasem 35:27 i pokonując Bożenę Kończewską oraz Małgorzatę Oleksyk. W niedzielę potwierdziła rewelacyjną formę, zdobywając szczyt Jaworzyny i jednocześnie tytuł mistrzyni Polski w Hill Nordic Walking z czasem 28:43.
Wśród panów sobota należała do Piotra Niechwiejczyka, który fenomenalnym finiszem pokonał Tomasza Wojtowicza o 5 sekund (31:27 i 31:32). Jako trzeci na mecie zameldował się Bogdan Cyrus z czasem 32:29. Poziom rywalizacja był bardzo wysoki a nowa trasa Górskich Mistrzostw Polski okazała się trudniejsza od poprzedniej, co spotkało się z bardzo pozytywną reakcją zawodników.
Na stoku Jaworzyny niepokonany był debiutujący w zawodach nordic walking biegacz górski Zbigniew Jaworski. Nie dość, że wygrał MP w Hill Nordic Walking z rewelacyjnym czasem 20:33, poprawiając ubiegłoroczny wynik Michalca o całą minutę, to kilkadziesiąt minut później zajął drugie miejsce w biegu na tej samej trasie.
Na drugim miejscu w marszu uplasował się Adam Niedbał.
Katarzyna Marondel poprawia rekord świata w marszu 24-godzinnym
21 i 22 września w Raciborzu odbywały się zawody Fun z EasyRun 24NonStop, podczas których nasza redakcyjna koleżanka, a zarazem koordynatorka nordic walking na TAURON Festiwalu Biegowym Katarzyna Marondel ustanowiła nowy rekord świata kobiet w dobowym marszu nordic walking. Trasę mierzącą 2330 metrów pokonała 64 razy, uzyskując łączny dystans 149,12 km. Tym samym poprawiła o 6,32 km rekord świata ustanowiony przez Sylwię Reseman jesienią 2018.
Mistrzostwa Polski w Ultramaratonie NW z… Patrycją Bereznowską
Pod koniec września w Lublińcu na Śląsku odbyły się mistrzostwa kraju w ultramaratonie na dystansie 56 km. Zwyciężył w nich Piotr Kordowski z Krakowa (Lux Torpeda Małopolska), który finiszował z czasem 6:40:28. Drugie miejsce zajął Krzysztof Członkowski (Olimpijczyk Szczekociny) z wynikiem 6:43:52 a trzecie Wojciech Kolasa (Epoka Nordica Łódź) 6:45:49.
Na siódmym miejscu open uplasowała się najszybsza z pań Joanna Kołodziej z Rudy Śląskiej (Stadion Śląski), której, jako jedynej kobiecie, udało się złamać siedem godzin. Finiszowała z wynikiem 6:59:43. Drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni Małgorzata Bem z Olsztyna (Pozytywni Dobre Miasto), której pokonanie 56 km zajęło 7:01:17. Na trzeciej pozycji uplasowała się mistrzyni ulicznych ultramaratonów Patrycja Bereznowska, dla której start ten był debiutem na długim dystansie z kijami. Uzyskała czas 7:19:03.
Finał Pucharu Europy dla Polaków. Wojciechowska i Kordowski mistrzami Europy w półmaratonie
Finał Pucharu Europy tradycyjnie już odbył się w Austrii, tym razem jednak w Ferlach. Poprzedziły go mistrzostwa kontynentu na dystansie półmaratonu, czyli najdłuższym rozegranym w 2019. Polacy po raz kolejny udowodnili, że w tej dyscyplinie są prawdziwą potęgą. W pierwszej dziesiątce mistrzostw Europy w półmaratonie znalazło się aż siedmiu Polaków a trzy z czterech najszybszych kobiet to nasze reprezentantki. W klasyfikacji generalnej trwającego pół roku Pucharu Europy także było biało czerwono: panowie dosłownie zmiażdżyli rywali, stając na pięciu z sześciu dekorowanych miejsc a panie zajęły połowę poszerzonego podium.
Nowym mistrzem kontynentu w półmaratonie został Piotr Kordowski z Krakowa. Dystans 22,2 km ukończył w czasie 2:26:35, zwyciężając z minutową przewagą nad Marcinem Hałasem (2:27:36). Podium dopełnił Marek Sokołowski (2:30:11). Elżbieta Wojciechowska nie pozostawiła konkurentkom złudzeń, zwyciężając z przewagą ponad 10 minut. Czas 2:27:43 dał jej trzecie miejsce w klasyfikacji open! Druga była Małgorzata Kubiszyn (2:37:58) a trzecia Linda Kubilovica z Łotwy (2:39:01)
Kubiszyn zwyciężyła w całym Pucharze Europy, pierwsze miejsce w klasyfikacji mężczyzn zajął Andrzej Michalski, drugie Marcin Hałas. Miejsca na podium w swoich kategoriach wiekowych zajęły cztery nasze reprezentantki i dziewięciu reprezentantów: Małgorzata Kubiszyn 1 m. K30 (1 m. OPEN), Katarzyna Marondel 2 m. K30, Katarzyna Wolniewicz 1 m. K40, Sylwia Pasińska-Skowron 2 m. K40, Tomasz Wojtowicz 1 m. M20, Piotr Stępak 2 m. M20, Marcin Hałas 1 m. M30 (2 m. OPEN), Daniel Wojtasiński 1 m. M40, Bogdan Cyrus 2 m. M40, Marcin Rosak 3 m. M40, Marek Sokołowski 1 m. M50, Andrzej Michalski 1 m. M60 (1 m. OPEN), Marian Adamus 3 m. M70.
Mistrzostwa Polski w Górskim Maratonie: Jaworski potwierdza formę, powrót Elżbiety Wojciechowskiej
Sezon najważniejszych zmagań zakończyły Mistrzostwa Polski w Górskim Maratonie Nordic Walking, rozgrywane tradycyjnie podczas Maratonu Beskidy w Radziechowach. W spontanicznym starcie swoją formę potwierdził triumfator z Jaworzyny Zbigniew Jaworski. Został mistrzem kraju i jako jedyny ukończył trasę wiodącą przez Skrzyczne w czasie poniżej 5 godzin (4:55:30). Drugie miejsce zajął Karol Stiller (5:02:09) a trzecie Marcin Hałas (5:19:00).
Wśród pań bezkonkurencyjna była Elżbieta Wojciechowska. Rekordzistka kontynentu na dystansie 10 km wróciła do rywalizacji po kilku latach przerwy i to z przytupem. Najpierw wygrała mistrzostwa Europy w półmaratonie, później mistrzostwa Polski na królewskim dystansie. W Radziechowach dała się wyprzedzić tylko dwóm zawodnikom a nad drugą zawodniczką uzyskała aż 22 minuty przewagi. Finiszowała z czasem 5:08:29. Druga była Joanna Kołodziej (5:30:33) a trzecia Agnieszka Mielecka (5:37:00).
red.