"Stawianie sportu wyczynowego w opozycji do powszechnego niezwykle upraszcza świat sportu osób z niepełnosprawnościami i jest krzywdzące dla dokonań tysięcy (...) sportowców" - wyjaśnienie Olimpiad Specjalnych Polska

  • Biegająca Polska i Świat

W dniu 13 marca na łamach portal www.FestiwalBiegow.pl opublikowaliśmy informację nt. wyczynowego współzawodnictwa osób z zespołem Downa i działań Ministerstwo Sportu w tym zakresie. 

Osoby z zespołem Downa chcą uprawiać sport wyczynowo. Ministerstwo Sportu wreszcie to zauważyło

W następstwie publikacji z redaktorem naczelnym portalu Grzegorzem Rogowskim skontaktował się Pan Przemysław Śmiałkowski, odpowiedzialny za działania PR, sponsoring, marketing i media w Olimpiady Specjalne Polska, który przedstawił wyjaśnienie Pani Joanny Styczeń-Lasockiej, Dyrektor Generalnego Olimpiady Specjalne Polska dot. naszej publikacji. Jego pełną treść publikujemy poniżej.

Szanowny Panie Redaktorze,

w materiale pada następująca wypowiedź: „Mogli liczyć na pieniądze z Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych, a dzięki nim startować m. in. w olimpiadach specjalnych. Problem jednak w tym, że w grupie uprawiających m.in. bieganie, pojawili się zdolni zawodnicy, których nie interesuje rekreacja, społeczny wymiar sportu czy integracja. Nie chcą medali, które na końcu imprezy dostaje każdy uczestnik. Chcą o te medale walczyć, poprawiać rekordy własne i świata, chcą rywalizować na arenach międzynarodowych i odnosić sukcesy”.

Ponieważ w materiale pada odniesienie do Olimpiad Specjalnych – światowego ruchu sportowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, który na świecie zrzesza obecnie ponad 5 milionów sportowców, czuję się w obowiązku przekazać następujące wyjaśnienia.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska przez cały rok objęci są planem treningowym i uczestniczą w zawodach, w których zgodnie z zasadą równych szans zwycięstwo w grupie sprawnościowej jest przepustką do udziału w losowaniu na zawody wyższego szczebla wg limitów otrzymanych od organizatora. Olimpiady Specjalne Polska to akredytowany program światowego ruchu Special Olympics - jednego z trzech filarów światowego olimpizmu, obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.  Złoty medal zdobyty na zawodach rangi regionalnej jest szansą na występ w zawodach ogólnopolskich, a medal Igrzysk lub zawodów ogólnopolskich daje możliwość uczestnictwa w losowaniu  do Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych i możliwość startu na niezwykle prestiżowych Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, w których udział biorą reprezentanci ze wszystkich kontynentów. Jak widać, na każdym poziomie zawodów, zawodnicy muszą rywalizować w grupach sprawnościowych i wykazać się stosownymi umiejętnościami, by zostać zwycięzcą grupy. W Olimpiadach Specjalnych nie rozdajemy medali za udział – zawodnicy, którzy nie znaleźli się na podium otrzymują pamiątkowe wstążki. Medale są nagrodą za osiągnięcie wyniku sportowego i zajęcie najwyższych miejsc w rywalizacji.

W Polsce istnieją dwa wyróżniające się nurty sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną: sport paraolimpijski - wyczynowy, przeznaczony dla zawodników o zaawansowanym poziomie umiejętności sportowych, którzy rywalizują między sobą wyłącznie o najlepszy wynik oraz sport powszechny, którego celem - oprócz osiągania wyników sportowych na arenie krajowej i międzynarodowej - jest rehabilitacja, włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do aktywności społecznej oraz budowanie świadomości społecznej na temat szerokich umiejętności, talentów i równych praw osób z niepełnosprawnościami.

Olimpiady Specjalne Polska należą do nurtu sportu powszechnego, od 35 lat oferują w Polsce całoroczny cykl treningów, obozów i zawodów. Obecnie w ramach ponad 500 klubów sportowych Olimpiad Specjalnych Polska, trenuje ponad 17 tysięcy sportowców, którzy biorą udział w ponad 200 zawodach regionalnych i około 10 ogólnopolskich imprezach sportowych każdego roku.

W zawodach Olimpiad Specjalnych sportowcy w pierwszej kolejności uczestniczą w preeliminacjach i na podstawie osiągniętego wyniku dzieleni są na grupy startowe. W ten sposób wszyscy zawodnicy w danej grupie startowej mają równe szanse zdobycia medalu. Złoty medal zdobywa ten, kto wykaże się nie tylko najlepszymi umiejętnościami, ale także największą motywacją i determinacją. W Olimpiadach Specjalnych treningi i zawody to proces, który poza osiągnięciami sukcesów sportowych ma na celu rehabilitację, rozwój społeczny i osobowy zawodnika, a także możliwość uczestnictwa sportowców Olimpiad Specjalnych w różnorodnych aktywnościach społecznych na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Zwycięzcy poszczególnych grup startowych są równorzędnymi złotymi medalistami.  Ze względu na liczbę grup, większą niż liczba dostępnych miejsc w Reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska, konieczne jest przeprowadzenie losowania, jako sprawiedliwej i bezstronnej metody wyboru kandydatów do reprezentacji. Należy podkreślić, że ustalenie składu Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych jest procesem, którego najistotniejszym elementem jest zdobycie przez zawodnika medalu, a po wylosowaniu kandydata trwa jeszcze jego proces kwalifikacyjny, obejmujący m.in. obóz przygotowawczy do igrzysk.

Stawianie sportu wyczynowego w opozycji do powszechnego niezwykle upraszcza świat sportu osób z niepełnosprawnościami i jest krzywdzące dla dokonań tysięcy młodszych i starszych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną,  w tym także osób z Zespołem Downa, którzy z sukcesami działają w ramach Olimpiad Specjalnych Polska. Podkreślanie, że w sporcie powszechnym wszyscy uczestnicy otrzymują medale jest niezwykle krzywdzące dla sportowców, trenerów, wolontariuszy, jak i wszystkich działaczy 18 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych w Polsce, którzy codziennie ciężko pracują dla ponad 17 tysięcy zawodników.

Warto również podkreślić, że idee Olimpiad Specjalnych to także okazywanie wsparcia innym sportowcom w iście sportowym stylu, który zakłada kibicowanie zawodnikom także innych organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, budując w ten sposób wielką, sportową, szanującą się wzajemnie Rodzinę.  Cieszy zatem fakt, że wielu zawodników, których Fundacja SONI jednoczy to także zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska.

Joanna Styczeń-Lasocka

Dyrektor Generalny Olimpiady Specjalne Polska


OD REDAKCJI

Celem naszej publikacji nie było deprecjonowanie osiągnięć sportowców z niepełnosprawnością intelektualną - bez względu na prezentowany poziom sportowy - czy też roli osób i organizacji zaangażowanych w pracę ze sportowcami niepełnosprawnymi intelektualnie, a możliwie jak najprostsze przedstawienie sytuacji, w której znalazły się osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które chcą rywalizować na wysokim poziomie sportowym. Jeśli ww. osoby i organizacje poczuły się urażone naszą narracją, chcemy je serdecznie przeprosić. Nie taka była nasza intencja.

Portal www.FestiwalBiegow.pl jako jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny wśród serwisów zajmujących się sportem biegowym w Polsce opisuje szeroko dokonania polskich sportowców niepełnosprawnych na arenach światowych i krajowych oraz wszystkie te zagadnienia, które determinują codzienne życie takich osób, nie tylko to sportowe, przyczyniając się do popularyzacji tej części sportu. Będziemy kontynuować te działania, w imię aktywizacji i integracji polskiego społeczeństwa. Wyrażamy głęboki szacunek dla sportowców i osób zaangażowanych w pracę na rzecz sportu osób niepełnosprawnych w Polsce, w każdym jego wymiarze.

Grzegorz Rogowski, redaktor naczelny www.FestiwalBiegow.pl