Wyścigi amatorów towarzyszą wszystkim największym tourom kolarskim na świecie. Pozwalają poczuć emocje i trudy rowerowej rywalizacji gwiazd zawodowego peletonu, a także odmierzyć dystans dzielący kolarstwo zawodowe a wyścigi amatorskie.
Tour de Pologne Amatorów odbywa się od 2010 r. - w pierwszej edycji wystartowało 200 zawodników, w ostatniej już ponad 2600. Wyścig prowadzi dokładnie tą samą wymagającą trasą, którą w Królewskim Etapie narodowego touru pokonują zawodowcy: pętla Bukowina – Brzegi – Jurgów – ściana Harnaś – Łapszanka – Łapsze Wyżne – Groń – Gronków – Szaflary Biały Dunajec – Gliczarów Dolny – ściana Bukovina - Bukowina, o łącznej długości ok. 60 km. Po drodze zawodnicy korzystają m.in. z bufetów, jak w prawdziwym tourze.
Impreza ma charakter otwarty, a uczestnikami są osoby od kilkunastu do kilkudziesięciu lat (organizatorzy zachęcają, by nie startować z marszu, a po dłuższym treningu rowerowym i nabraniu doświadczenia w rywalizacji koło w koło). Biuro zawodów mieści się w Hotelu Harnaś (ul. Wierch Buńdowy 11), gdzie można zapisać się na start, odebrać chip i numer startowy. Organizatorzy uważnie słuchają kolarzy i dostosowują warunki rywalizacji do ich potrzeb (m.in. limit czasu, rozliczne klasyfikacje i mistrzostwa branżowe, np. Policji). W ostatniej edycji triumfowali Adam Wójcik (1:40:13) oraz Aleksandra Tecław (1:49:46).
Prócz rekreacji i sportowej rywalizacji, Tour de Pologne Amatorów to okazja do spotkań z gwiazdami kolarstwa (i szerzej - sportu) kultury czy mediów, które chętnie siadają tu na rowery. Imprezie towarzyszą akcje i aukcje charytatywne, w 2019 r. uczestnicy wspierali poszkodowanego w wypadku rowerowym Ryszarda Szurkowskiego.
Co ciekawe, Tour de Pologne Amatorów dedykowany jest wyłącznie amatorom, a więc osobom nie posiadającym licencji Elity PZKol, pod karą dyskwalifikacji zawodnika.
GR
Fot. Organizator / BikeLife