Ultra duchowość. Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową

30 kilometrów ciemności i ciszy. Minimum 30, bo większość tras ma dystans co najmniej maratoński a najdłuższe mierzą ponad 100 km. Jak trasa z Krakowa do Zakopanego – 133 km. Żadna z nich nie jest oznakowana, zabezpieczona ani zaopatrzona w punkty odżywcze. Orientacja w terenie, nawigacja i zadbanie o zapas wody oraz jedzenia należą do uczestnika, są częścią drogi. Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

To fenomen, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W poprzedniej edycji udział wzięło prawie 100 tysięcy osób. I to nie tylko w Polsce, bo EDK dotarło już niemal na wszystkie kontynenty a na stronie są dostępne trasy m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Melbourne czy Reykjaviku.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to inicjatywa, która przyciąga coraz więcej osób, zarówno uczestników, jak i „organizatorów”. Chociaż to określenie nie jest do końca oddaje poprawne. EDK można zorganizować w każdej parafii, wystarczy odrobina zaangażowania i osoby, które podejmą się wytyczenia tras, opisania ich i zgłoszenia do centrali. Gotowe trasy trafiają na stronę EDK, gdzie każdy może wybrać jakąś z nich i się zapisać. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, można zamówić „pakiet”, na który składają się między innymi papierowa wersja rozważań i gadżet z logo EDK.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w większości miejsc odbędzie się w piątek 3 kwietnia. Każda z parafii wybiera jednak swoją datę, więc termin warto sprawdzić na stronie akcji. Określoną trasę można przejść także w innym czasie. Te zorganizowane poprzedza zawsze msza święta, po której wszyscy ruszają w drogę. Samotnie lub w niewielkich grupach, liczących maksymalnie 10 osób. Obowiązuje zasada milczenia. Na stronie dostępna jest aplikacja z trasami oraz rozważaniami drogi krzyżowej, także w wersji audio.

Tras do wyboru jest niemal 800. Najkrótsze mają 30 km, najdłuższe sporo ponad 100. Do najtrudniejszych należy trasa szmaragdowa z Krakowa do zakopiańskich Wiktorówek. Śmiałkowie, którzy odważą się ją pokonać, będą musieli przejść Pogórze Wielickie i Wiśnickie, Beskid Wyspowy, Gorce, Podhale i Tatry, łącznie ponad 4230 m przewyższenia!

Na TEJ stronie można znaleźć szczegółowe informację oraz listę opracowanych tras w całej Polsce i na świecie.

KM