Wysokie temperatury i wilgotność to zmora maratończyków i chodziarzy rywalizujących w lekkoatletycznych MŚ. Część zawodników przyłączyła się do realizowanych przez IAAF podczas imprezy badań dotyczących wysiłku fizycznego w takich warunkach.
Jak informuje lekkoatletyczna centrala, w ramach projektu pn. IAAF Heat Stress ponad 50 sportowców przyjęło elektroniczną pigułkę, która podczas rywalizacji monitoruje temepraturę ciała od wewnątrz. Dane zbierane przez kapsułkę są pobierane bezprzewodowo przez analityków IAAF i trafiają do lekarzy zaangażowanych w przedsięwzięcie.
Elektroniczną pigułką w katarski upał. Kanadyjczycy testują [WIDEO]
Monitorowana jest także temperatura skóry, co jest możliwe poprzez umieszczenie przy trasie maratonu i chodów - na starcie, mecie oraz jednej z agrafek - kamer termowizyjnych (zdjęcie z pracy urządzenia podczas trasy maratonu kobiet).
Zarejestrowane dane zostaną dokładnie przeanalizowane i – jak wyjaśnia IAAF – zostaną wykorzystane do „wsparcia lekkoatletów w przygotowaniach do innych imprez wytrzymałościowych odbywających się w wysokich temperaturach, włączając w to Igrzyska Olimpijskie w Tokio”. Ponadto każdy z zawodników otrzyma indywidualny raport dotyczący swojego organizmu.
Badaniom IAAF w Katarze towarzyszy międzynarodowa konferencja pn. „Biegi Uliczne w miejskich oraz ekstremalnych warunkach”. Biorą w niej udział fizjologowie, trenerzy czy naukowcy zajmujący się na co dzień tematem w wymiarze praktycznym (m.in. zaangażowani w organizację MŚ). Oprócz wysokich temperatur przedmiotem dyskusji są także m.in. jakość powietrza czy zarządzanie urazami spowodowanymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
IAAF poinformowało, że żaden ze sportowców rywalizujących w Katarze nie doświadczył dotąd udaru cieplnego. Tylko jeden z zawodników trafił do szpitala na obserwację, ale szybko został zwolniony do hotelu. Pozostałym zawodnikom, którzy uskarżali się na problemy wywołane ich zdaniem 35-stopniowym upałem i 70-80 procentowa wilgotnością powietrza nie wymagali hospitalizacji.
Komunikaty IAAF nie uspokajają zawodników, trenerów czy mediów, którzy otwarcie mówią o ekstremalnych i zagrażających zdrowiu i życiu warunkach rywalizacji w Katarze.
red.
źródło: IAAF