W niedzielę na Pogórzu Dynowskim (okolice Rzeszowa) rozegrany zostanie Bieg Niezłomnych. Tak, Żołnierze Wyklęci swoje święto obchodzą 1 marca, ale organizatorzy podkarpackiej imprezy jak najczęściej chcą mówić o partyzantach walczących z sowietyzacją Polski.
Będzie to już druga edycja Biegu Niezłomnych... w tym roku. Wstępnie organizatorzy planowali, że na przełomie lutego i marca zorganizują bieg narciarski, a dopiero na jesieni bieg przełajowy. Niestety z powodu warunku pogodowych bieg narciarki nie mógł dojść do skutku. Organizatorzy zorganizowali więc wtedy klasyczny bieg.
– Edycja zimowa miała poprzedzić 1 marca, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niestety z powodu braku śniegu kilkukrotnie przekładaliśmy termin. Mieliśmy nadzieję, że mimo wszystko uda się założyć narty i pojeździć na trasach biegowych. Imprezę zorganizowaliśmy dopiero 16 marca, ale...jako bieg przełajowy, bo nie było już szans na realizację naszych planów – wspomina Piotr Twardowski, organizator biegu.
Obecny termin imprezy - 27 września, nawiazujący do 1939 roku, związany jest z powstaniem Polskiego Państwa Podziemnego, które później w dużej mierze stanowiło trzon Żołnierzy Wyklętych. – Jednak bez względu na datę, chcemy przypominać o Wyklętych. Zwłaszcza, że wciąż przedstawiani są oni w różnym świetle – stwierdza organizator.
Zdaniem Piotra Twardowskiego, impreza biegowa jest dobrym pretekstem, by mówić o historii. – Jest to dobry sposób, żeby przypominać o niektórych sprawach, budzić zainteresowanie określoną kartą z historii kraju. Oczywiście nie jest to wystarczający sposób, by mówić o historii. Jednak staramy się, by przy okazji naszych wydarzeń prekazywać głębszą treść. Dlatego też współpracujemy z IPN w Rzeszowie, który dba o oprawę merytoryczną zarówno podczas samych zawodów jak i w trakcie przygotowań – wskazuje.
– Staramy się też uciekać od nagród finansowych. Nie tak dawno po raz pierwszy organizowaliśmy Bieg Solidarności w Rzeszowie. W tym roku impreza obchodziła swoje 25. urodziny. Zrezygnowaliśmy z nagród pieniężnych dla zwycięzców, dzięki czemu obniżyliśmy opłatę startową. Wszystko z myślą o tym, że jest to przecież impreza dla ludzi, z ideą, przesłaniem. Idea Solidarności i wolności wszystkim się dobrze kojarzy, więc wyniki sportowe nie były dla nas tak ważne. W przypadku Biegu Niezłomnych jest podobnie – anonsuje Twardowski.
Na uczestników niedzielnego biegu czekają trzy trasy - od 1,5 km, przez 5 km aż do 10 km. – Najkrótszy bieg przeznaczony jest dla dzieci do 13 roku życia. Tu może każdy wystartować, nawet pod opieką rodziców czy dziadków. Dystnas można nawet przejść spacerkiem, potruchtać. Ważny jest udział. Każdy sobie poradzi – przekonuje organizator.
– 5 km to już większe wyzwanie, a jego ukończenie zależy od kondycji. Tym bardziej, że nasza trasa jest wymagająca, ma kilka podbiegów. Wszystko rozgrywa się na Pogórzu Dynowskim i będzie tam trochę ciężkiej biegowej pracy do wykonania. Jeśli jednak ktoś już biegał przełaje, to z pewnością da sobie radę. Natomiast 10 km to propozycja dla doświadczonych zawodników – wyjasnia Piotr Twardowski. Dodaje, że dłuższa trasa została podzielona na dwie 5-kilometrowe pętle, co pozwoli śledzić rywalizację.
Organizatorzy spodziewają, że w imprezie weźmie udział ponad 100 osób. Przypominają, że zapisywać się można także w dniu zawodów. Biuro imprezy znajdować się będzie w ośrodku „Boska Dolina” we wsi Dylągówka w powiecie rzeszowskim. Centrum czynne będzie od godziny 8:00.
Bieg na 10 km rozpocznie się o godzinie 11:00. Pięć minut później wystartują uczestnicy zmagań na 5 km. Jako ostatni ok 11:10 na trasę wyruszą najmłodsi biegacze.
Opłata startowa: 50 zł w dniu zawodów, płatność gotówką
Opłata rodzinna (min 3 osoby): 80 z w dniu zawodów, płatność gotówką
RZ