W środowy wieczór grupa około 30 biegaczy zainaugurowała cykl treningów „Z historią w tle”. Podczas spotkania szlifowano była nie tyle kondycję, co wiedzę na temat Powstania Warszawskiego. Wszystko w formie biegowej wycieczki prowadzącej ulicami stolicy.
Trening rozpoczął się przed Kinem Muranów. Dawniej był to teren zamieszkały przez Żydów i nosił potoczną nazwę Dzielnicy Północnej. Niedaleko stąd znajdowała się Wielka Synagoga (dziś stoi tam popularny w Warszawie „Błękitny Wieżowiec”). Świątynia wyburzona została osobiście w przez Jurgena Stroopa w maju 1943 roku podczas likwidacji getta. Tuż przy Kinie Muranów znajduje się Pałac Mostowskich – obecnie siedziba Komendy Stołecznej Policji. Budynek w trakcie wojny ucierpiał zaledwie w 80 procentach.
Kolejny przystanek - Ogród Krasińskich, którego jedną głównych atrakcji jest barokowy pałac. Jest to też popularne miejsce wśród spacerowiczów. W Ogrodzie znajduje się też pomnik upamiętniający batalion „Chrobry”, walczący na Woli, Starym Mieście i Śródmieściu. Członkowie batalionu w liczbie ok 300 osób, zginęli pod gruzami Pasażu Simonsa. Po nieudanej próbie przebicia się do Śródmieścia, powstańcy wrócili do reduty, będącej dawną galeria handlową. W tym momencie budynek został zniszczony przez nadlatujące stukasy.
Uczestnicy treningu przemierzyli w sumie blisko 6 km, biegnąc ulicami warszawskiego Śródmieścia. Ostatnim punktem na mapie treningu był Plac Napoleona, czyli dzisiejszy Plac Powstania Warszawskiego. Uczestnicy mogli spojrzeć na niszczejący Prudential, w którym w 1938 roku na 16. piętrze powstała eksperymentalna stacja telewizyjną. Antena znajdowała się na dachu. Nadawanie próbnych programów skończyło się w październiku 1939 roku, gdy budynek spłonął w nalocie. W trakcie Powstania Warszawskiego najwyższy gmach należał do powstańców praktycznie od pierwszego do ostatniego dnia walk. Na szczycie powiewała Polska flaga, która uszyta była z białego prześcieradła i czerwonej poszewki na poduszkę.
– Zaczęliśmy trening od okolic Kina Muranów. Może to nie jest miejsce związane bardzo z historią Powstania Warszawskiego, ale na pewno powiązane historią Warszawy. Tu było Getto Żydowskie, tu jest gmach Arsenału, czyli nawiązujemy do Powstania Listopadowego. Zatrzymywaliśmy się w Ogrodzie Krasińskim, Ogrodzie Saskim, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, na Tamce oraz Placu Powstańców Warszawy. W każdym z tych miejsc starałem się opowiedzieć o wydarzeniach, które tu miały miejsce, ale też o samym Powstaniu Warszawskim. Chciałbym jednak nie zanudzać. (śmiech) Mam zawsze kilka ciekawostek. Np. nie każdy wie, że do ataku na teren Uniwersytetu Warszawskiego używano przerobionego podwozia z Chevroleta (samochód pancerny „Kubuś” - red) – powiedział nam Ernest Łuczak, biegający przewodnik z Muzeum Powstania Warszawskiego, który już po raz trzeci prowadzi treningi od strony merytorycznej. Od strony sportowej uczestnikami zajął się Radosław Helon, który nadawał tempo i prezentował ćwiczenia rozciągające.
Osoby, które będą chciały dowiedzieć się czegoś więcej przed startem w Biegu Powstania Warszawskiego mają na to dwie szanse. W poniedziałek 18 lipca (start: skwer na środku pl. Narutowicza) oraz w środę 20 lipca (start: park Dreszera, przy pomniku Mokotów Walczący). Udział w treningach jest bezpłatny. Start o godz. 19:00.
RZ