W weekend w Białymstoku odbędzie się 5. edycja Sztafety Maratońskiej Electrum Ekiden, w której weźmie udział ponad 2,2 tysiące fanów biegania. Na liście startowej znajduje się łącznie 438 drużyn. Wśród nich 200 to czteroosobowe ekipy stworzone przez dzieci i młodzież, a pozostałe 238 to sześcioosobowe zespoły, które wystartują w biegu głównym. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza ma charakter dobroczynny, 30% z każdej opłaty startowej trafi na konto Fundacji „Pomóż Im”.
- Do startu szykuje się kilka ekip więcej niż rok temu – informuje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. - Cieszymy się, że biegi sztafetowe tak dobrze przyjęły się w Białymstoku. W ten sposób możemy w bardzo wymierny sposób wspierać podopiecznych Fundacji „Pomóż Im”, która pomaga dzieciom z chorobami nowotworowymi i prowadzi hospicjum dla dzieci. Dzięki biegaczom w ciągu ostatnich czterech lat na jej konto wpłaciliśmy ponad 98 tysięcy złotych – podkreśla szef imprezy.
To będzie sportowy Dzień Dziecka
5. Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden rozpocznie się w sobotę, 1 czerwca od biegów dziecięcych. Dystans 1600m zostanie podzielony między 4 członków sztafety, a to oznacza, że każde dziecko pokona jedno okrążenie na bieżni stadionu. Start pierwszej serii zaplanowano na godzinę 14:00.
W 2017 roku w pierwszej edycji imprezy wystartował komplet 100 dziecięcych drużyn. W ubiegłym roku organizatorzy zwiększyli limit drużyn do 150, a w tym roku przygotowali o 50 pakietów startowych więcej. I wszystkie rozeszły się na pniu. Oznacza to, że na białostockim stadionie lekkoatletycznym bawić się będzie 800 dzieciaków.
- Zainteresowanie dziecięcymi sztafetami było tak duże, że gdybyśmy mieli dodatkowe 100 miejsc dla dzieci rozeszłyby się bez większego problemu. Tak dużo otrzymywaliśmy zapytań od rodziców i opiekunów - zaznacza Grzegorz Kuczyński. – Być może za rok trzeba będzie pomyśleć o kolejnym zwiększeniu limitu? – zastanawia się szef Fundacji Białystok Biega.
W niedzielę od godziny 10:00 na stadionie lekkoatletycznym i w jego okolicach biegać będą dorośli. Drużyny rywalizujące w Electrum Ekiden wspólnie pokonają maratoński dystans, czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków a członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km. Jedna pętla ma 2,5 km długości, zawodnicy startujący na pierwszej zmianie będą mieli do przebycia dystans 2,195 km.
- Strefa zmian na bieżni stadionu lekkoatletycznego, przyjemny cień w Parku Zwierzynieckim, widowiskowe „ostatnie okrążenie”, gdzie cały zespół będzie dopingował swojego zawodnika… będzie pięknie! – opisuje trasę Grzegorz Kuczyński.
Bazą 5. Sztafety Maratońskiej Electrum Ekiden będzie stadion lekkoatletyczny Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W tym miejscu znajdować się będzie Biuro Zawodów, a także szatnie oraz depozyty. Na bieżni obiektu przy ulicy Wołodyjowskiego zlokalizowana będzie również strefa zmian dla sztafet oraz meta.
Sztafeta Wolności
Termin imprezy pozwala na biegowo uczcić 30 rocznicę pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Każdy uczestnik niedzielnej imprezy otrzyma okolicznościowy pin, oczywiście w biało-czerwonych barwach.
– W listopadzie ubiegłego roku zorganizowaliśmy w Białymstoku wyjątkową Sztafetę dla Niepodległej, w której prawie pięćset osób świętowało 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu znów będzie okazja, aby biegając celebrować ważny moment dla historii naszego kraju – dodaje Grzegorz Kuczyński.
Wydarzenie oprócz swojego charytatywnego przesłania umożliwia także sportową rywalizację na wielu płaszczyznach. Widząc rosnące zainteresowanie biegiem wśród przedsiębiorców, kobiet i społeczności akademickiej organizatorzy przygotowali dodatkowe, specjalne klasyfikacje.
Dla tych ostatnich zorganizowano Akademickie Mistrzostwa Sztafet w ramach Electrum Ekiden. Wystarczy, że podczas rejestracji udziału w biegu, przy nazwie drużyny biegacze określą jaką uczelnię, wydział czy instytut będą reprezentować, a następnie wystartują w sztafecie.
Po raz pierwszy w historii imprezy własną klasyfikację będą mieć również mundurowi.
– Wszystko to za sprawą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, który w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia – mówi Grzegorz Kuczyński. – Żołnierze mocno wspierają nas w organizacji tegorocznej imprezy, poza tym są z nami od lat. Nie wyobrażamy sobie czerwcowych sztafet bez ich udziału – podkreśla szef imprezy.
Od 5 lat współorganizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Źródło: Organizator