Łódź i tamtejszy Hotel Ambasador na dwa dni stał się stolicą polskiego nordic walking. W weekend na konferencję i warsztaty podsumowujące ogólnopolski projekt Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking pn. "Idę po zdrowie" zjechało kilkudziesięciu instruktorów i promotorów dyscypliny ze wszystkich 16 województw.
Do Łodzi przyjechali też przedstawiciele mecenasów projektu - m.in. Magdalena Skrzeczyńska z Ministerstwa Sportu i Turystyki czy przedstawiciele Miast Partnerskich, np. Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu z Urzędu Miasta Kielce Mieczysław Tomala. Łódzki MOSiR reprezentował kierownik Krzysztof Wesołowski oraz instruktorzy Jarosław Filipiak oraz Maciej Tracz.
Sobota upłynęła pod znakiem sprawozdawczości i oceny rezultatów projektu. Każdy z instruktorów zaangażowanych w projekt zdawał krótkie sprawozdanie z działań zrealizowanych w ciągu roku.
O tym, że nordic walking niejedną ma twarz, niech świadczy choćby fakt wykorzystania techniki w procesie resocjalizacji młodzieży z ośrodków wychowawczych i socjoterapii (m.in. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Zawichoście), do rehabilitacji i aktywizacji osób z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz osób wykluczonych społecznie. - To był bardzo udany rok i bardzo udany projekt. Strzał w "10" - podsumowała Paulina Ruta z PSNW, koordynatorka projektu.
W niedzielę zorganizowano dzień otwarty dla łodzian (i nie tylko) zainteresowanych aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Wśród 30 osób, które zdecydowały się przyjechać nad Stawy Jana, była również 90-letnia Aleksandra, najstarsza uczestniczka zajęć organizowanych przez łódzki MOSiR. Każdy uczestnik spotkania otrzymał techniczną koszulkę oraz pakiet z gadżetami promocyjnymi projektu.
Dzień zaczął się natomiast od wykładów dotyczących z nordic walking, w tym doboru sprzętu (prlegent Krzysztof Człapski), aspektów zdrowotnych (Mirosław Bierkus) czy poprawnej techniki nordic walking (Aleksander Wilanowski - autor książki „Nordic walking dla każdego”). Na zakończenie jednej z części wykładów wręczono oficjalne podziękowania oraz nagrody specjalne instruktorom za udział w projekcie.
Po teorii przyszedł czas na praktykę. Pod okiem Aleksandra Wilanowski i instruktorów PSNW 60 osób wdrażało w życie to, co usłyszeli na wykładach, wcześniej prawidłowo rozgrzewając się do zajęć. To zaledwie część osób, bo cały projekt objął kilka tysięcy amatorów marszów z kijkami.
Relację z konferencji PSNW w Łodzi oraz szczegóły projektu "Ide po zdrowie" będzie można zobaczyć i poznać niebawem w TVP Info. Samo Stowarzyszenie nie spoczywa na laurach. - Do 20 grudnia realizujemy projekt pn. AKTYWNI 50+. Ogarniamy małe miasta w całej Polsce - informuje Paulina Ruta, prezes PSNW.
red.