Zasłużeni dla Polski, Sądecczyzny i Forum Ekonomicznego patronami Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju

Fundacja "Festiwal Biegów" uhonoruje zasłużonych Polaków i Sądeczan, nazywając ich imieniem wybrane konkurencje Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Festiwal, którego ósma edycja startuje w piątek 8 września, to najwszechstronniejsza i jedna z największych imprez dla biegaczy w Polsce. Od początku związany jest z Forum Ekonomicznym w Krynicy, jednym z najważniejszych wydarzeń polityczno-gospodarczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.  

Imię ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego będzie nosić Wyszehradzki Ultramaraton. To w sumie cztery biegi górskie, rozgrywane drugiego dnia Festiwalu na trasie Krynica-Zdrój - Rytro - Piwniczna-Zdrój - Krynica-Zdrój, z dystansami od 17 do 100 km.

Imię ś.p. Premiera Józefa Oleksego będzie nosić Krynicka Pętka - bieg na dystansie 15 km, rozgrywany pierwszego dnia Festiwalu na trasie Krynica - Tylicz - Krynica.

Imię ś.p. Premiera Tadeusza Mazowieckiego będzie nosić Życiowa Dziesiątka - największy bieg krynickiego Festiwalu, a zarazem najszybszy bieg na dystansie 10 km w Polsce. 

- Nasi patroni to ludzie, którzy byli zaangażowani w sprawy Polski zarówno na szczeblu krajowym jak i lokalnym, na Sądecczyźnie. Funkcjonowali jako Ambasadorzy tego małego regionu. To wyjątkowa sytuacja, by tak, jak w przypadku Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tak silnie emocjonalny sposób związać się z regionem, którego wcześniej się nie znało. Pan Prezydent dwukrotnie był posłem ziemi sądeckiej (z okręgu nowosądecko-podhalańskiego - red.), aktywnie działał na rzecz regionu i jego mieszkańców. Z wieloma się przyjaźnił. Zarażał patriotyzmem i pokazywał, że polityka nie jest czymś wstrętnym, a jest dla ludzi rozumnych, że może być i jest narzędziem do zmieniania Polski - podkreśla Zygmunt Berdychowski przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, fundator Fundacji "Festiwal Biegów" organizującej biegowe wydarzenie.

- Premier Józef Oleksy był człowiekiem wyjątkowym dlatego, że wyemigrował z Nowego Sącza i Sądecczyzny za pracą. Ale przez całe swoje życie ciągle podkreślał, że to jest jego miasto i jego region. Mimo, iż mieszkał i pracował w Warszawie, szefował Klubowi Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Doskonale orientował się co dzieje się w regionie i gdy było trzeba, reagował - podkreśla Zygmunt Berdychowski. 

- Premier Tadeusz Mazowiecki to symbol przełomu, zerwania z komunizmem. Człowiek, który w swojej działalności publicznej pokazywał, że Polska to nie pusty frazes. Że Polska to coś wyjątkowego, coś bardzo ważnego. Wszyscy Ci, którzy biegają, zwłaszcza kiedy biegają za granicą, doskonale rozumieją emocje związane z identyfikowaniem się z krajem, z flagą. To doskonale opisuje Tadeusza Mazowieckiego - podkreśla Zygmunt Berdychowski.  

Festiwal Biegowy wyrósł z Forum Ekonomicznego, którego Prezydent Lech Kaczyński, Premier Józef Oleksy i Premier Tadeusz Mazowiecki byli stałymi uczestnikami. Wszyscy aktywnie wspierali wysiłki organizatorów w przygotowaniu kolejnych edycji Forum; Premier Mazowiecki to wieloletni członek Rady Programowej Forum. Dziś Festiwal Biegowy, choć nie przypomina już premierowej edycji z 2010 r., nierozłącznie czerpie z dorobku Forum. - Nie byłoby Festiwalu bez Forum Ekonomicznego. Festiwal zawsze odbywa się w infrastrukturze Forum, której nie moglibyśmy przygotować gdyby nie Forum. Osoby, które dzisiaj honorujemy, wpisały się na stałe w historię tej konferencji, a więc i samego Festiwalu - zaznacza Zygmunt Berdychowski.

Fundacja "Festiwal Biegów" w 2017 r. postanowiła uhonorować jeszcze jedną postać, zasłużoną dla Polski i Sądecczyzny. Patronem Bieg Nocnego 7 km został Romana Stramka - przedwojenny sportowiec z Nowego Sącza, legendarny kurier i przewodnik Polskiego Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej. 

- Roman Stramka był sportowcem wszechstronnym - lekkoatletą, pływakiem, piłkarzem, kolarzem, biegał na nartach. W czasie wojny zrobił najlepszy użytek ze swojej pasji, jako kurier 69 razy przebył trasę Nowy Sącz-Budapeszt - mówi Zygmunt Berdychowski, zafascynowany postacią Romana Stramki, "kowboja zielonych granic" - przypomina. - Stramka czterokrotnie uciekał z więzienia Gestapo w Nowym Sączu, tuż przed egzekucją, i za każdym razem wracał do służby krajowi. To legenda podziemia antyhitlerowskiego. 

- Jestem przekonany, że upamiętnianie tych wszystkich osób w sposób, jaki my to dziś czynimy, powinno być naturalnym elementem krajobrazu naszego życia publicznego. Uzupełnieniem tego, co jesteśmy winni tym ludziom. Zawdzięczamy im wolną Polskę, dzięki ich pracy możemy się dziś bawić, biegać. To były wyjątkowe postaci - akcentuje Zygmunt Berdychowski. I dodaje:  

- Myślenie o Polsce ma wiele różnych kolorów, nie jest jednowymiarowe. - Ludzie, których przypominamy symbolizują zaangażowanie w sprawy naszego kraju, w najważniejsze sprawy. Dobro Polski i Polaków po prostu leżało im na sercu. Dobrze jest, abyśmy podkreślali kiedy możemy, że wiele im zawdzięczamy. To trochę tak jak ze Świętem Flagi, które nieśmiało pojawiło się w polskiej rzeczywistości - ze skromnego i nieśmiałego machania chorągiewką, przeszliśmy do mocnego uścisku drzewca flagi, autentycznej i nieskrępowanej dumy z Polski i Polaków. 

Fundacja "Festiwal Biegów" kontynuuje starania, by w kolejnych edycjach Festiwalu uhonorować kolejne postaci zasłużone dla kraju i regionu. - Chcemy honorować tych ludzi, którzy zrobili tak wiele w swoim życiu. Nasze przesłanie ma wymiar lokalny, regionalny. Oczywiście jest i przesłanie krajowe. Chcemy pokazywać ludzi, którzy w działalności publicznej byli zaangażowani. Ludzi, których charakteryzowało wyjątkowe przywiązanie do ziemi i jej mieszkańców, a co definiowało ich aktywność publiczną, bez względu na aktualne miejsce zamieszkania czy pełnioną funkcję - podkreśla Zygmunt Berdychowski.  

Wyszehradzki Ultramaraton im. Lecha Kaczyńskiego:

  • Bieg 7 Dolin 100 km - szczegóły konkurencji
  • TAURON Ultramaraton 64 km - szczegóły konkurencji
  • Zdroje Piwniczna Bieg 7 Dolin 34 km - szczegóły konkurencji
  • Cechini Muszyna Runek Run 17 km - szczegóły konkurencji

Patronat honorowy nad Wyszehradzkim Ultramaratonem objęli Marszałek Sejmu RP p. Marek Kuchciński oraz Marszałek Senatu RP. p. Stanisław Karczewski.

Życiowa Dziesiątka im. Tadeusza Mazowieckiego (10 km) - szczegóły konkurencji.

Krynicka Pętla - Bieg na 15 km im Józefa Oleksego - szczegóły konkurencji.

Bieg Nocny 7 km im. Romana Stramki - szczegóły konkurencji.

red.