Aż 851 zawodników z 12 państw przyjedzie do Bydgoszczy na Drużynowe Mistrzostwa Europy. Wszystkie kraje wystąpią w niemal najmocniejszych składach, bo ważny jest każdy zdobyty punkt. Nikt też nie chce się też pożegnać z Superligą zwłaszcza, że w tym sezonie na zaplecze lekkoatletycznej elity na Starym Kontynencie spadnie aż pięć krajów.
Znamy skład Reprezentacji Polski na DME w Bydgoszczy
Oczywiście, jeśli ktoś liczył na obecność Laury Muir czy Diny Asher-Smith, to musi się rozczarować. Obu brakuje na zgłoszonych listach. W Bydgoszczy nie wystartuje też Niemka Konstanze Klosterhalfen. Jednak reprezentacje obu krajów mają kilka asów w rękawie, jak sprinter Richard Kilty czy płotkarka Cindy Roleder, z którą zmierzy się nasza Karolina Kołeczek.
Nasi południowi sąsiedzi sprawili miłą niespodziankę polskim kibicom wystawiając Pavla Maslaka - wielokrotnego halowego mistrza Europy w biegu na 400 m w. Niespodziewane utytułowany zawodnik pobiegnie na 200 m, ale… nie jest to czeski błąd.
W biegu na 5000 m rywalem znanego z biegów ulicznych Roberta Głowali będzie młody Szwajcar Julien Wanders - rekordzista świata w biegu ulicznym na 5 km oraz rekordzista Europy na 10 km i w półmaratonie. Zawodnik ma rekord życiowy 13:13.84.
Julien Wanders pobiegnie w Polsce!
Z walki w o wygraną w tej konkurencji na pewno nie zrezygnuje Włoch Yemaneberhan Crippa - brązowy medalista Mistrzostw Europy na 10 000 m z Berlina, z życiówką 13:07.84 na „piątkę”. Zawodnik urodzony w Etiopii, zaadoptowany przez rodzinę z Italii, ma też pobiec na 3000 m, gdzie Polskę reprezentować będzie młody Patryk Kozłowski (20-latek zadebiutuje tej konkurencji, specjalizuje się w biegach średnich)
Faworytem do wygranej na 3000m jest też Hiszpan Adel Mechaal - halowy Mistrz Europy w biegu na 3000 m z 2017 roku i wicemistrz Europy na 5000 m z 2016 roku. Jego rekord życiowy na tym dystansie to 7:35.28. Wysoką dyspozycję będzie chciał potwierdzić Francuz Jimmy Gressier - tegoroczny Młodzieżowych Mistrz Europy w biegu na 5000 i 10 000 m. Na 3000 m Francuz biegał już w 7:53.81.
Rywalką Pauliny Kaczyńskiej na 5000 m będzie m.in. Francuska Liv Westphal - Młodzieżowa Mistrzyni Europy na tym dystansie sprzed czterech lata. Najlepszy rekord życiowy w zapowiedzianej stawce ma Brytyjka Sarah Inglis - 15:25.01. Zawodniczka ta, otrzymując powołanie na Puchar Europy na 10 000 m w Londynie, wróciła do reprezentacji swojego kraju po 9 latach przerwy! Na pewno będzie chciała udowodnić, że zasługuje na to miejsce.
Do ciekawego pojedynku na 3000m dojdzie w biegu pań. Doświadczona Renata Pliś zmierzy się z młodą Niemką Aliną Reh - wicemistrzynią Młodzieżowych Mistrzostw Europy z 2017 roku, właśnie z Bydgoszczy. Polka w tym sezonie pobiegła 9:03.90, choć rekord życiowy ma znacznie lepszy - 8:39.18. Życiówka Niemki to 9:05.07. W hali w tym roku zanotowała jeszcze lepszy rezultat - 8:39.45.
Ciekawie będzie też w biegach na 3000 m z przeszkodami. Tu wystartują nasi czołowi zawodnicy, czyli wicemistrz Europy z 2014 roku Krystian Zalewski oraz Alicja Konieczek - tegoroczna złota medalistka Uniwersjady. W biegu mężczyzn rywalami Polaków będą Francuz Yoann Kowal - mistrz Europy sprzed pięciu lat oraz reprezentant Szwecji Napoleon Solomon - wielokrotny mistrz kraju, coraz częściej spotykany na biegach ulicznych (półmaraton w 1:01:17). W biegu pań faworytką jest Gesa Felicitas-Krause - brązowa medalistka mistrzostw świata z Pekinu z 2015 roku.
Bardzo mocny skład na europejską rywalizację wystawiają też Norwegowie, z trójką braci Ingebrigtsen: Jakobem, Filipem i Henrikiem na czele. Pobiegnie też Karsten Warholm - rekordzista Europy w biegu na 400 m ppł.. Tyle tylko, że Wikingowie... nie wystąpią w Bydgoszczy, bo póki co są w 1 lidze i przed własną publicznością powalczą o awans do Superligi.
Drużynowy Puchar Europy odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia. Dwa lata temu w Lille Polska zdobyła srebro przegrywając tylko z Niemcami, a wyprzedzając gospodarzy.
RZ