Alfabet polskich biegów i biegaczy A.D. 2017 - część II

Subiektywny przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń w świecie polskich biegów i biegaczy w 2017 r. Część druga.

Część pierwsza - TUTAJ

M - jak mistrzostwa i mistrzowie. W listopadzie ONICO Półmaraton Gdynia otrzymał prawo organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie A.D. 2020. To jedna z najważniejszych imprez w lekkoatletycznym kalendarzu, co dwa lata czołówka biegaczy ze wszystkich kontynentów rywalizuje o medale na dystansie 21,0975 km.

Mistrzami kraju w najważniejszych dystansach zostali Artur Kozłowski i Dominika Stelmach (maraton), Arkadiusz Gardzielewski i Ewa Jagielska (półmaraton), Marcin Chabowski i Izabela Trzaskalska (10 km). Mistrzostwa w biegach górskich zdominował nowicjusz na tym szczeblu - Bartłomiej Przedwojewski (krótki i długi dystans, skyrunning). Wart przywołania jest też triumf Polaka w Vigin Money London Marathon - w kat. T13 przeznaczonej dla zawodników niedowidzących, jako pierwszy linię mety przekroczył Patryk Łukaszewski (2:32:20)!.

Najszybszym maratończykiem roku został Henryk Szost, który w październiku we Frankfurcie nabiegał 2:10:09. Najszybszą maratonką - Iwona Bernardelli - 2:29:37 z Osaki. 

N - jak Niepodległości. To był chyba najbardziej rozbiegany 11 listopada w Polsce, a 29. Bieg Niepodległości w Warszawie został największym biegiem masowym w historii tego sportu nad Wisłą. 11 Metę w al. Jana Pawła II przekroczyło 15 016 osób. Sprzedano wszystkie 18 000 pakietów startowych! Po imprezie ze stanowiska Kierownika Działu Marketingu i Organizacji Imprez w Stołecznym Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” zrezygnował ojciec sukcesu rekordu i samej Triady "Zabiegaj o Pamięć" - Marcin Kuriata.   

O - ofiarność polskich biegaczy nie zna granic. W całym kraju odbyło się kilkadziesiąt biegów i akcji charytatywnych. Pomagano dzieciom, osobo anonimowym ale i z czołówek gazet (bieg dla Tomasza Golloba w Warszawie). W 2017 r. głośno było o 1000-kilometrowym biegu przez Polskę członków Socios Górnik, Gliwice Biegają, Night Runners Gliwice i Night Runners Zabrze dla Marzeny Wieczorek - w ubiegłym roku dziewczyna doznała złamania kręgosłupa na jednym z biegów przeszkodowych i wymaga specjalistycznej rehabilitacji w jednej z Niemieckich klinik. Jakub Kacprzak w szczytnym celu przemierzył przez Polskę 2500 km, każdy dzień kończąc walką bokserską. 780 km wynosił dystans Ultramaratonu Dobrych Serc z Zakopanego na Hel w wykonaniu Agnieszki Kacprzak i Przemka Koziarskiego. "Przez Polskę dla Serca i Krwi” pobiegli Łukasz Domin i Sławomir Hadro, a Mariusz Markowski ze swoim labradorem przemierzył 1200km w kierunku Gibraltaru. Michał Kiełbasiński pokazał na co go stać na dalekiej północy w Kanadzie, a biegacze z południa Polski żę nie zapominają o swoim przyjacielu z tras, Tomaszu Brzeskim (dramatyczny wypadek zimą na nartach w Zakopanym).

P - jak półmaratony. 21,097 km to najpopularniejszy dystans polskich biegów ulicznych A.D. 2017. Jak podliczyło PSB, całkowity wzrost w tej kategorii wsród 12 najwiekszych imprez w kraju wyniósł 9%, co przełożyło się na ponad 6 tys. więcej sklasyfikowanych niż rok wcześniej. Dla porównania, dla 12 największych maratonów całkowity wzrost frekwencji wyniósł zaledwie 1%. Z kolei w 12 najwiekszych biegach na 10 km sklasyfikowano o tysiąc biegaczy mniej niż w 2016 roku. 
 
R -  jak rekord, którego nie było. Karolina Jarzyńska w pięknym stylu wygrała PKO Półmaraton Poznań, zostając pierwszą Polką, którą złamała 70 minut w biegu na 21,097 km (1:09:54). Ale nie została rekordzistka Polski na tym dystansie. Organizatorzy imprezy nie dopełnili obowiązków proceduralnych, by wynik mógł zostać wpisany do historycznych tabel (brak wymaganych sędziów, wpisu do kalendarza PZLA).  

S jak siła. Cykl parkrun dotarł do kolejnych miast i miejscowości w Polsce. Bezpłatne, cosobotnie biegi na 5 km zorganizowały po raz pierwszy Olsztyn i Skórzec k. Siedlec  w sumie funkcjonują juz 52 lokalizacje! Przypominamy, że do startu wymagana jest jedynie wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej, a następnie wydrukowanie i przyniesienie z sobą nadanego Indywidualnego Kodu Uczestnika. Rejestracja jest jednorazowa - po jej dokonaniu można wziąć udział w dowolnej liczbie biegów w dowolnej lokalizacji parkrun w Polsce lub na świecie. 

Ś - jak śmierć. To był najczarniejszy rok dla polskich biegów w XXI wieku. W trakcie lub bezpośrednio po biegach zmarli uczestnicy obu maratonów w Warszawie oraz maratonu Poznaniu, tragiczne wieści napłynęły też z biegowego biathlonu w Żorach i triathlonu w Olsztynie. Polski biegacz zmarł też przed metą biegu ulicznego w Wielkiej Brytanii. O sercu biegacza, badaniach i profilaktyce kardiologicznej tak często jak w 2017 r. na konferencjach, wykładach, seminariach i warsztatach dla biegaczy nie mówiono jeszcze nigdy. Podczas wybranych imprez biegowych można było też bezpłatnie się przebadać.  

T - jak tournee. Jesienią prawdziwe tournee po kraju z prezentacją dot. zmian we współpracy Polskiego Związki Lekkiej Atletyki z organizatorami biegów masowych zaliczył Michał Bernardelli, przewodniczący nowo ukonstytuowanej Komisji ds. Biegów Ulicznych. Zaczął w Krynicy, na 8. PKO Festiwalu Biegowym. Wg. planów związku, odpowiedzialność za sprawy administracyjne - atest, sędziowie, licencje - ma wziąć na siebie PZLA. Środki na to mają pochodzić m.in. ze składek organizatorów biegów, którzy chcą podjąć współpracę ze w związkiem. Jak się dowiedzieliśmy, prace nad nowym systemem są zaawansowane, nowe przepisy mają wejść w życie w najbliższym, ale jeszcze nieokreślonym czasie. Z kolei obowiązkowe licencje dla zawodników wprowadził w 2017 r. Polski Związek Triathlonu a do programu przystąpili wszyscy najważniejsi organizatorzy. 

U - jak ultra. To był znakomity rok dla biegów ultramaratońskich w Polsce, tak pod względem liczby imprez (ponad 200 biegów z dystansami 42+ km), frekwencji na starcie (szacunkowo ok. 30 tys. osób) jak i poziomu sportowego naszych biegaczy. Wyniki sezonu - drugie miejsce Marcina Świerca w 100-kilometrowym CCC we Francji, zwycięstwo w Spartathlonie i rekord świata Patrycji Bereznowskiej w biegu 24-godzinnym podczas MŚ w Belfaście oraz triumf Dominiki Stelmach w globalnym biegu Wings for Life World Run (Bartosz Olszewski był drugi wśród mężczyzn, przegrywając tylko z wózkarzem).

Osiągnięcia sezonu - polskie triumfy w Patagonii (Piotr Hercog), na biegunie północnym (Piotr Suchenia) czy Bajkale (Bartosz Mazerski), połamany limit trasy 6xBabia (Krzysztof Dołęgowski (107 km i 7,8 km przewyższeń w 16 godzin i 6 minut) i rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego ze wsparciem (Rafał Bielawa - nieco ponad 500 km w 108 godzin 55 minut). Nie sposób pominąć wyczyn triathlonisty Marcin Koniecznego, który został mistrzem świata Ironman w kat. M45-49 (!), czy rekord świata w podwójnym Ironmanie Roberta Karasia (19:44:43).

W - jak wpadki. Biegowy tort to smakowity kąsek, przez co biegowy kalendarz pękał w szwach. Co weekend można było pobiegać na czas na ulicy czy w górach, odebrać pamiątkowy medal i ew. nagrodę. W przeważającej mierze z sukcesem. Z organizacją imprezy biegowej nie poradzono sobie m.in. w Andrychowie (odwołany półmaraton) czy Międzyrzeczu (Bieg 6 Szczytów) - do dziś część niedoszłych uczestników tamtych biegów nie odzyskała opłaty startowej, choć organizatorzy deklarują pełną transparentność. Najgłośniej było o problemach z długością trasy w Pile na Mistrzostwach Polski w Półmaratonie (nie wpłynęło to na szczęście na ważność wyników) i zapętlonej trasie półmaratonu w Łodzi (zamiast biegania po mieście… 7 pętli wokół Parku Poniatowskiego wraz z dobiegami). Problemy sprawiali sobie też sami biegacze, startując w nieswoich numerach startowych lub kategoriach wiekowych.

X - Dziesiąta edycja Maratonu Beskidy miała być tą ostatnią. Zapowiedź twórcy i komandora biegu Edwarda Dudka spowodowała szerokie zainteresowanie biegiem. Do Radziechowów przyjechali nie tylko stali bywalcy, ale też ci, którzy dotąd słyszeli o legendarnej imprezie biegowej i nie chcieli przegapić ostatniej szansy na start. Namawiany do zmiany decyzji, komandor Dudek (pierwszy Polak, który ukończył grecki Spartathlon) stanął na wysokości zadania. Wcześniej wystartuje w wymarzonym Baikal Ice Marathon - środki na wyjazd do Rosji zebrano w... tajemnej zbiórce wśród przyjaciół komandora.

W lutym dziesięć lat biegania nad kanałem Bydgoskim świętowali uczestnicy Dwumaratonu Bydgoskiego, Nocnego Maratonu Kanału Bydgoskiego, Bydgoszcz „Beer” Maratonu i Bydgoszcz Fan Maratonu. Zawodami, od których wszystko się zaczęło, był Maraton Kanału Bydgoskiego. Sto lat! 

Z - zwycięzców dwóch. Końcowy etap Maratonu Toruń przypominał komedię, chociaż z pewnością do śmiechu nie było zawodnikom i organizatorom. Na metę wbiega uradowany Paweł Kosek. Po czasie finiszuje Bartosz Mazerski przekonany, że to on jest zwycięzcą. Okazuje się, że pilot pomylił trasę, przez co Kosek skrócił trasę i nie zanotował międzyczasu na półmetku (1:37:08 Koska vs. 1:52:27 Mazerskiego na 30. kilometrze). Dystans nadrobił biegając pod nadzorem organizatorów. Ostatecznie organizatorzy wzięli winę na siebie i przyznali dwie pierwsze nagrody. Zyskał na tym czwarty zawodnik - Arkadiusz Piróg, który wskoczył na podium. 

Ż - jak Życiówka. Nowy album najlepszego rapera wśród biegaczy i najszybszego biegacza wśród raperów  (maratońska życiówka 2:48:32) przebojem wdarł się do empetrójek biegaczy; wydany w marcu krążek traktuje o tym wszystkim, co opisuje i definiuje życie każdego ubijacza asfaltu, z tytułową "Życiówką" na czele. Sam muzyk odwiedził z koncertami kilkanaście imprez biegowych w całym kraju, w tym 8. PKO Festiwal Biegowy w Krynicy. Czekamy na "Życiówkę 2"!  

opr. GR, RZ, IB