Kto najlepszym sportowcem Polski 2013 r.? Niestety nie biegacz...

 

Kto najlepszym sportowcem Polski 2013 r.? Niestety nie biegacz...


Opublikowane w pt., 10/01/2014 - 20:29

Dzisiaj około 22.00 poznamy zwycięzcę 79. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i TVP. Na liście 25 nominowanych sportowców, znalazło się troje lekkoatletów, którzy święcili triumfy podczas Mistrzostw Świata w Moskwie. Niestety nie ma na niej ani jednego biegacza. Nie zawsze tak było. Cofnijmy się więc do czasów, kiedy zawody lekkoatletyczne przyciągały na stadiony tłumy kibiców.

Historia plebiscytu jest długa. Zaczęła się w 1926 r. od zwycięstwa Wacława Kuchara, który był rekordzistą Polski w biegu na 800m i 400m przez płotki. Jednocześnie odnosił sukcesy w skoku w wzwyż, dziesięcioboju i na pozycji napastnika w Polonii Lwów. Pierwszy laureat Przeglądu, był sportowcem wszechstronnym.

Następny biegacz mógł się pochwalić tytułem sportowca roku trzy lata później. Wtedy nagrodzono Stanisława Pietkiewicza. Był to jego pierwszy rok w polskich barwach. Jeszcze w 1928 r. reprezentował Łotwę, jednak już jako Polak, pokonał ówczesną gwiazdę, wielokrotnego rekordzistę świata i mistrza olimpijskiego z Amsterdamu Paavo Nurmima. To zdecydowało o zwycięstwie w plebiscycie. Jego wielkim rywalem na długim dystansie był Janusz Kusociński, mistrz olimpijski na 10000m z Los Angeles 1932 r. Do niego nagroda trafiła rok przed olimpiadą.

Czterokrotnie sportowcem roku została Stanisława Walasiewicz, sprinterka, która w 1932 r. w Los Angeles, zdobyła olimpijskie złoto na dystansie 100m, a w 1936 r. została wicemistrzynią olimpijską w Berlinie. Niestety nie została zapamiętana dzięki swoim sukcesom. Stwierdzono u niej chromosom Y, sugerując, że genetycznie można ją uznać za mężczyznę.

Przyznawanie nagród zostało wstrzymane na czas wojny. Pierwszym powojennym biegaczem wybranym w plebiscycie był Zdobysław Stawczyk, sprinter, akademicki mistrz świata na 200m. W Budapeszcie osiągnął czas 21,2 sek. Sportowcem roku został w 1949 r.

Kolejny biegacz zdobył najwięcej głosów w 1958 r. i był to mistrz olimpijski z Rzymu w biegu na 3000m oraz mistrz Europy z 1958 r. na 5000 i 10000m, Zdzisław Krzyszkowiak. Jego imieniem nazwano stadion lekkoatletyczny w Bydgoszczy.

Czterokrotnie wyróżniono Irenę Szewińską, chociaż wśród 10 najlepszych sportowców znalazła się aż 9 razy. Lista jej osiągnięć jest zdumiewająca. Wielokrotna medalistka olimpijska, mistrzyni Europy i Polski, rekordzistka świata na 100, 200 i 400m. Jest jedną z najbardziej utytułowanych lekkoatletek w Polsce. Nadal odbiera nagrody. W październiku 2013 r. otrzymała statuetkę Tytan Sportu, przyznawaną sportowcom, którzy podczas swojej kariery zawodniczej kierowali się zasadami fair-play i osiągali doskonałe rezultaty w wyniku systematycznej pracy i konsekwencji w działaniu.

W 1970 sportowcem roku została Teresa Sukniewicz-Kleiber, trzykrotna rekordzistka świata w biegu na 100m przez płotki i „zaledwie” jednokrotna rekordzistka świata na dystansie 200m przez płotki. Ten rekord pobiła w tym samym roku, w którym pokonała dziesięciu innych sportowców w plebiscycie.

Po raz ostatni zwycięstwo w Plebiscycie Przeglądu Sportowego przypadło w udziale biegaczce w 1991 r. Wtedy po raz drugi statuetkę odbierała Wanda Panfil, mistrzyni świata w maratonie z Tokio, zwyciężczyni maratonu w Londynie, Bostonie i Nowym Jorku.

Przez ponad 20 lat nie wybrano sportowcem roku żadnego biegacza. I tym razem to się nie zmieni. Głosowanie jeszcze trwa, a największe szanse na zwycięstwo mają w tej chwili Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch.

AKTUALIZACJA:

Znamy już wyniki plebiscytu. Oto one:

1. Justyna Kowalczyk
2. Kamil Stoch
3. Paweł Fajdek
4. Agnieszka Radwańska
5. Robert Lewandowski
6. Robert Kubica
7. Bartłomiej Bonk
8. Anita Włodarczyk
9. Jerzy Janowicz
10. Jarosław Hampel

Gratulujemy wszystkim uhonorowanym sportowcom, lekkoatletom w szczególności. Mamy nadzieję, że rok 2014 będzie bardzo dobry dla naszych biegaczy i już za rok znajdą się oni co najmniej wśród nominowanych do prestiżowych wyróżnień.  

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce