Rankingi zamiast minimów. All-Athletics.com kończy działalność...

… w dotychczasowej formie. Popularny serwis statystyczny został wykupiony i włączony w struktury Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF. Analitycy serwisu bedą współtworzyć nowy system rankingowy, który już w przyszłym roku ma zastąpił tradycyjne minima kwalifikacyjne do najważniejszych imprez lekkoatletycznych.

All-Athletics.com to życiowe dzieło węgierskich statystyków Attili Spirieva i jego ojca, dra. Bojirra Spirieva. Przez wiele lat dostarczał szczegółowych informacji o imprezach lekkoatletycznych i samych lekkoatletach (w 2017 r. statystycy serwisu opisali aż 9500 imprez na całym świecie!), stając się jednym z najważniejszych narzędzi w pracy sportowców, trenerów, managerów, działaczy lekkoatletycznych czy dziennikarzy.

„Elite Ldt (własciciel i wydawca serwisu – red.) będzie dostarczał statystyki dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. W konsekwencji serwis All-Atletics.com kończy dotychczasową działalność. Chcemy podziękować naszym partnerom, subskrybentom i czytelnikom za udzielone wsparcie, dziękujemy tym wszystkim, którzy pomogli All-Atletics.com wznieść się na wysoki poziom. Przykro nam, że strona nie będzie już dostępna, jednocześnie wyrażamy ogromne zadowolenia i dumę z powodu partnerstwa z IAAF, światowej organizacji zarzadzającej naszą ukochaną dyscypliną”

– pisze w liście pożegnalnym do czytelników Attila Spiriev.

Z pomocą Węgra i jego zespołu, IAAF pracuje już nad systemem rankingowym, który zastąpi dotychczasowe minima (część danych z serwisu została już przeniesiona do baz IAAF).

Według planów, doroczny ranking - stworzony na wzór rankingów tenisowych czy golfowych - będzie obejmował wszystkie oficjalne imprezy lekkoatletyczne na świecie. W ustalaniu pozycji danych sportowców w danym sezonie, uwzględnianych będzie pięć najlepszych wyników. Im wyższa ranga imprezy i wyższy poziom sportowy danego osiągnięcia (porównanie z rekordami świata, Europy), tym więcej przyznanych punktów rankingowych.

Wdrożenie systemu planowane jest na 2019 r. przy okazji MŚ w Katarze. Aby zakwalifikować się do mistrzostw nie wystarczy już jeden mocny start i osiągniecie wskazanego minimum – trzeba będzie startować często i rywalizować z najlepszymi.

red.