Yukon Artic Ultra – Polacy na starcie 300–milowego wyzwania

 

Yukon Artic Ultra – Polacy na starcie 300–milowego wyzwania


Opublikowane w pt., 20/12/2019 - 17:23

30 stycznia po raz 17. wystartuje Yukon Arctic Ultra. Tym razem najdłuższy dystans biegów rozgrywanych na północy Kanady w pobliżu Whitehorse będzie wynosił 300 mil, czyli ok. 483 km. I właśnie na tej trasie zobaczymy dwóch Polaków.

YAU to impreza tyleż biegowa, co i survivalowa. Od uczestników wymaga zarówno dobrego przygotowania biegowego, jak i umiejętności biwakowania w warunkach zimowych.

O tym, jak ogromnym wyzwaniem jest YAU mówią wydarzenia ostatnich lat. W 2018r. z 22 uczestników 300-milowego biegu, do mety dotarł jeden. Temperatura spadała w okolice 47 stopni mrozu, a odmrożenia dziesiątkowały biegaczy. Efektem trudnych warunków była amputacja obydwu nóg i rąk u włoskiego biegacza. W 2015 r. Michał Kiełbasiński chciał dotrzeć do mety 700-kilometrowego dystansu jako pierwszy Polak w historii. Wtedy również skończyło się ewakuacją śmigłowcem do szpitala. Temperatury na Jukonie bywają zabójcze.

Maciej Żyto, który w styczniu zadebiutuje w imprezie, jest świadomy zagrożeń, ale też żądny przygody. – Podejdę do tego na spokojnie. Jeśli uznam, że robi się zbyt niebezpiecznie, że za bardzo dostaję po tyłku, nie będę miał oporów przed wycofaniem się - powiedział Maciej Żyto.

Nie będzie tam sam. Do Whitehorse po raz drugi wybiera się również Konrad Jędraszewski, pięciokrotny uczestnik Biegu 7 Dolin. W 2016r. nie ukończył YAU. Teraz będzie miał okazję wyrównania rachunków z tą imprezą.

Rywalami Polaków będzie 16 zawodników z 8 krajów. Oprócz dystansu 300 mil, odbędą się jeszcze: bieg 100-milowy i maraton. Wszystkie trasy można pokonać również na nartach lub na rowerze. W tej edycji dominują jednak biegacze.

Wkrótce opowiemy Wam więcej o Polakach startujących w YAU. Sprawdzimy również, co słychać u uczestników poprzednich edycji.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce