XXVI Goleniowska Mila Niepodległości i Bieg GAZ-SYSTEM S.A. na 10 km
Opublikowane w pon., 02/02/2015 - 15:39
Termin: 11.11.2014
Liczba uczestników: 3445 na wszystkich dystansach
Nagrody:
- finansowe - 17 600 zł
- rzeczowe - 6 800 zł, dodatkowo medale, dyplomy, koszulki i upominki dla wszystkich uczestników imprezy w kwocie 50 000 zł
Organizatorzy i partnerzy:
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goleniowie
- Patronat honorowy – Polski Komitet Olimpijski
- Patronat medialny – Telewizja Polska Szczecin, Radio ESKA, Portal biegowy Maratony Polskie, Telewizja Goleniów
- Partnerzy – Komenda Powiatowa Policji, Straż Graniczna Szczecin, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie, Gimnazjum nr 2 w Goleniowie, Fundacja na rzecz odzysku aluminiowych puszek po napojach TAFISA
- Sponsorzy – (m. in.) Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., TIMEX, Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja, Bank Spółdzielczy w Goleniowie, Technologie Tworzyw Sztucznych.
Strona internetowa:
Goleniowska Mila Niepodległości organizowana jest w Goleniowie nieprzerwanie od 27 lat. Organizowana nieprzypadkowo 11 listopada, w dniu upamiętniającym Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dla wielu uczestników staje się oprócz biegania, doskonałą możliwością wyrażenia własnego patriotyzmu i polskości.
To sportowe wydarzenie, każdego roku przyciąga na trasę biegów prawie 4000 uczestników w różnym wieku z kraju i ze świata. Biegają przedszkolaki jak i ludzie w podeszłym wieku. Kibicują im widzowie w liczbie prawie 10.000, którzy dopingują ich wzdłuż całej trasy.
W trakcie Goleniowskiej Mili Niepodległości przeprowadzanych jest łącznie 14 biegów: przedszkolaki biegają na dystansie 300m, Szkoły Podstawowe - 600m, młodzież - 1609m, Mila OPEN -1609m, bieg na 10 km.
Bieganie w Goleniowskiej Mili Niepodległości stało się modne. Od kilku lat hasłem przewodnim imprezy jest „Lubię biegać w Goleniowie”. Mila z małej, lokalnej, amatorskiej, spontanicznie organizowanej imprezy przekształciła się w pełni profesjonalną, międzynarodową imprezę biegową. Tradycją stało się zapraszanie do Goleniowa znanych i utytułowanych sportowców i ludzi związanych ze sportem. W Goleniowie biegały z nami następujące osoby:
Irena Szewińska, Marian Woronin, Zenon Licznerski, Monika Pyrek, Przemysław Czerwiński, Robert Korzeniowski, Renata Mauer-Różańska, Sylwia Bogacka, Sebastian Rąbalski, Kajetan Broniewski, Marek Kolbowicz, Tomasz Kucharski, Konrad Wasilewski, Daniel Jędraszko, Otylia Jędrzejczak, Samuel Vogt, Damian Zieliński, Arkadiusz Skrzypiński, Włodzimierz Szaranowicz, Dariusz Szpakowski, Leszek Piasecki, Ewa Durska, Szymon Ziółkowski, śp. Kamila Skolimowska i śp. Tadeusz Ślusarski, Marcin Lewandowski, Paweł Czapiewski, Anna Rostkowska, Bogusław Mamiński, Radosław Popławski, Krystian Zalewski, Tomasz Szymkowiak, Katarzyna Kowalska, Anna Jesień, Paweł Januszewski, Jerzy Skarżyński, Małgorzata Sobańska, Marcin Chabowski, Radosław Kłeczek, Marzena Kłuczyńska, Artur Kozłowski, Łukasz Kujawski, Olga i Paweł Ochalowie.
Andrzej Łukasiak, dyrektor OSiR w Goleniowie:
Goleniowska Mila Niepodległości jest najstarszą biegową imprezą organizowaną 11 listopada w Polsce. Przez dwadzieścia sześć lat istnienia Mila organizowana jest przez grono zapaleńców. To dzięki działaniom tych wszystkich, którzy z tą imprezą mają coś wspólnego, począwszy od pomysłodawców, przez pierwszych organizatorów, lokalnych i regionalnych przyjaciół – darczyńców, poprzez władze uchwałodawcze i wykonawcze Goleniowa, Policję, Straż Graniczną, Straż Miejską, dyrektorów przedszkoli i szkół i wielu, wielu bezimiennych pomocników impreza powstała, istnieje i się rozwija.
Goleniowska Mila to sportowa forma obchodów Narodowego Święta Niepodległości w połączeniu z ideą patriotyzmu (wszystkie gadżety promocyjne oraz upominki dla biegaczy mają umieszczone symbole narodowe). Impreza propaguje zdrowy tryb życia, ruch od najmłodszych lat, rywalizację fair play, ochronę środowiska, umożliwia także kontakt uczestników z profesjonalnymi sportowcami, jednoczy środowisko lokalne.
Widząc uśmiech na twarzy zdyszanych trzylatków, tłum dzieci i młodzieży na mecie, czy biegnących ręka w rękę dziadka z wnuczką, wręczając im wszystkim medale i upominki już myślimy co przygotować w następnym roku, aby znów zobaczyć tę radość. XXVI Mila była pod każdym względem rekordowa. Pozytywnie zaskoczyła nas nie tylko ilość osób biorących udział, ale też życzliwy i szeroki oddźwięk uczestników jaki odnotowaliśmy.