Sobótka: Bieg Niezłomnych to „więcej niż bieg”


Bieg Niezłomnych - Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sobótce to więcej niż zwykłe zawody sportowe. To również świetna lekcja patriotyzmu, najnowszej historii oraz okazja, by oddać hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Druga edycja zawodów odbędzie się 22 sierpnia w Sobótce.

Większość biegów poświęconych żołnierzom walczącym po 1945 r. odbywa się 1 marca w ramach ogólnopolskiego projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Dlaczego w Sobótce jest inaczej?

– Z przyczyn prozaicznych – mówi organizator imprezy Wiesław Drozdowski. – W marcu od lat organizujemy Półmaraton Ślężański i nie bylibyśmy w stanie przygotować w tak krótkim czasie dwóch imprez biegowych, które przyciągnęłyby rzesze zawodników. A sierpień to miesiąc, który w Polsce mocno kojarzy się z wydarzeniami patriotycznymi. Wspomnę tylko o Powstaniu Warszawskim, Bitwie Warszawskiej czy Porozumieniach Gdańskich...

Zeszłoroczna edycja imprezy w Sobótce cieszyła się gigantycznym zainteresowaniem.

Śladem wytrwałych pod Ślężą. Trasa trudniejsza niż myślano [ZDJĘCIA]

Na linii startu stanęło 1100 biegaczy i to mimo tego, że organizatorzy nie przygotowali żadnych nagród dla zwycięzców. – Bo nasze zawody to więcej niż bieg. Na pierwszym miejscu stawiamy aspekt edukacyjno-patriotyczny – mówi Drozdowski.

Na trasie zawodów jest mnóstwo elementów nawiązujących do historii. Najważniejszym z nich jest kilometrowy trakt bohaterów poświęcony dziewięciu wybitnym postaciom polskiego „podziemia”, m.in. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”, Danucie Śiedzikównie „Ince”, Władysławowi Łukasikowi „Młotowi” i Józefowi Franczakowi „Lalkowi”.

Start biegu zaplanowano w Rynku w Sobótce. Tam przed zawodami uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć niezwykłą wystawę poświęconą legendarnemu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Tam też będzie można porozmawiać - już po imprezie - z rodzinami naszych bohaterów narodowych. W zeszłym roku była to m.in. Lidia Lwow-Eberle - towarzyszka życia majora „Łupaszki”, Marta Ziembikiewicz - córka kpt "Młota” i Janusz Niemiec - syn mjr. Żubryda.

Na imprezę cały czas można się zapisać. Oprócz biegu głównego na 10 km zorganizowane zostaną też trzy biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach 500, 1000 i 1500m.

Po zakończeniu zmagań sportowych odbędzie się w Sobótce szereg imprez towarzyszących takich jak: koncerty, min. rockowej formacji Forteca, konkursy tematyczne oraz wystawa sprzętu wojskowego.

Bieg Niezłomnych - Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym KALENDARZU IMPREZ.

MGEL