Po dekadzie przerwy, polska impreza w ulicznych biegach ultra znów ma odznakę światowej federacji. UltraPark Weekend w Pabianicach otrzymał na rok 2020 Bronze Label IAU (International Association of Ultrarunners, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegaczy Ultra). W 2009 r. podobną odznaką cieszyła się Kaliska Setka, ale po roku wyróżnienie straciła.
UltraPark Weekend robi karierę. W tym roku impreza w pabianickim Parku Wolności odbyła się po raz pierwszy i od razu gościła mistrzostwa Polski w biegu na 100 km. Zebrała bardzo dobre opinie i w roku 2020 odbędzie się na niej podwójna rywalizacja o medale MP: oprócz 100 km, także w biegu 24-godzinnym.
Brązową Odznakę IAU otrzymały wszystkie cztery konkurencje rozgrywane w ramach UltraPark Weekendu: biegi na 50 i 100 km oraz biegi 24h i 48h.
– Bronze Label IAU podniesie prestiż naszej imprezy wśród biegaczy zagranicznych, a przede wszystkim przyciągnie ich do udziału w UltraPark Weekendzie – powiedział nam Piotr Kardas, dyrektor zawodów. – Już w tym roku, przed naszą premierą, mieliśmy sporo zapytań z zagranicy o odznakę. Ważne było to m.in. dla reprezentantów Francji. Ostatecznie, na początku czerwca wystartowali u nas zawodnicy z 6 krajów poza Polską: z Czech, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji i Ukrainy.
W roku przyszłym impreza odbędzie się nieco wcześniej, bo 24-26 kwietnia, a organizatorzy UltraPark Weekendu spodziewają się znacznie większej liczby biegaczy zagranicznych. – Już w tej chwili pytają o zapisy zawodnicy z Finlandii czy Holandii, wszyscy zwracają uwagę na to, że otrzymaliśmy odznakę. Bronze Label oznacza dla nich, że warto przyjechać – informuje Piotr Kardas.
Aby otrzymać Bronze Label IAU, bieg ultra musi spełnić kilka istotnych wymogów. Najważniejsze to oficjalny atest trasy, obecność w kalendarzu federacji lekkoatletycznej oraz pomiar czasu/dystansu i pełna obsługa sędziowska zapewniona przez krajowy związek. Na 24h i 100 km zostaną rozegrane mistrzostwa Polski, dwa pozostałe biegi (48h i 50 km) też są oficjalnie atestowane i będą sędziowane przez PZLA.
– Chcemy przeprowadzić mistrzostwa Polski według standardów IAU: z oficjalnymi konferencjami prasowymi przed i po zawodach, prezentacją elity zawodników itp. W kolejnych latach chcemy się bowiem postarać o organizację ważnej imprezy międzynarodowej typu mistrzostw Europy – zdradził nam organizator imprezy w Pabianicach.
– Bronze Label to dopiero pierwszy krok, odznaka podstawowa – mówi dyrektor UltraPark Weekendu. – W przyszłości zamierzamy się starać o Silver Label (Srebrną Odznakę), ale to wiąże się ze znacznie większymi wymaganiami, m.in. wynikami na odpowiednio wysokim poziomie sportowym.
– Pewnie nie będzie z tym wielkiego problemu – przewiduje nasz rozmówca – bo już teraz padły świetne rezultaty. Milena Grabska-Grzegorczyk „wykręciła” drugi wynik na świecie na 48 godzin (prawie 347 km – red.), w całym biegu mieliśmy 6 rezultatów powyżej 300 km, zaś Paulina Janik zdobyła mistrzostwo Polski na „setkę” z ósmym czasem na świecie. Jak na pierwszą edycję - uważam, że bardzo fajnie. Ale warunkiem na Silver Label są też przynajmniej 3 lata istnienia imprezy, więc... musimy czekać – dodaje Piotr Kardas.
Niespodziewany mistrz, wszechstronna mistrzyni. Gorące MP na 100 km
W roku 2020 biegi krótsze, a więc na 50 i 100 km, odbędą się na tegorocznej trasie długości 1535 metrów. – Jest bardzo szybka, w 100 procentach asfaltowa, ma minimalne, niezauważalne niemal przewyższenie i bardzo łagodne łuki. Nie ma żadnych ostrych zakrętów wytrącających zawodników z rytmu. Gwarantuje to kształt pętli wytyczonej w pabianickim Parku Wolności: lekko zakrzywione ziarno fasoli – opisuje Piotr Kardas.
Dzień wcześniej, w sobotę, odbędą się biegi 24h i 48h. – Chcemy zapewnić uczestnikom lepsze warunki i postawić dostateczną liczbę namiotów supportowych, na które w tym roku nie było miejsca. Dlatego do „starej” pętli dołożymy około 200 metrów i na tym właśnie dodatkowym odcinku trasy będzie można stworzyć dużą strefę serwisową dla biegaczy.
Zapisy na UltraPark Weekend rozpoczną się w najbliższą niedzielę 1 grudnia.
Piotr Falkowski