Ponad 580 zawodników z 67 krajów wystartuje w sobotę w duńskim Aarhus podczas 43. Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Nie zabraknie wielkich gwiazd. Za złoty medal można otrzymać nagrodę w wysokości 30 tys. dolarów.
Kenia vs Etiopia
Wśród mężczyzn faworytem do złota jest Geoffrey Kamworor, który stanie przed szansą zdobycia trzeciego złota z rzędu. Kenijczyk swoją passę zaczął w 2015 roku w Guiyang. Wcześniej jednak sięgał też po tytuł w kategorii juniorów (2011 r.). Przemawia za nim też duże doświadczenie wyniesione z biegów ulicznych – Kenijczyk jest trzykrotnym mistrzem świata w półmaratonie. Jeśli wygra w Aarhus, zbliży się do osiągnięcia słynnego Etiopczyka Kenenisy Bekele, który w MŚ wygrywał pięć razy z rzędu, w latach 2002-2006.
Co ciekawe, Kamworor poważnych rywali do medalu upatruje głównie w kolegach z reprezentacji. Wystartować mają m.in. Rhonex Kipruto - mistrz świata juniorów w biegu na 10 000 m z 2018 m, czy Amos Kirui - mistrz świata juniorów w biegu na 3000 m z przeszkodami z 2016 roku z Bydgoszczy.
Wśród pań kandydatką do złota jest Kenijka Helen Obiri – wicemistrzyni olimpijska w biegu na 5000 m z Rio, wspierana przez Beatrice Chepkoech - rekordzistkę świata w biegu na 3000 m z przeszkodami. Obiri może przejść do historii światowych biegów. Jak podliczyli statystycy, jeśli zdobędzie tytuł w Aarhus, zostanie pierwszą zdobywczynią tytułów Mistrzyni Świata zarówno w hali (Stambuł 2012), na otwartym stadionie (Londyn 2017) jak i w przełajach.
Plany Kenijczykom pokrzyżować chcą Etiopczycy, prowadzeni przez młodego Salemona Beregę. Zawodnik był już mistrzem świata juniorów w biegu na 5000 m (2016 r. z Bydgoszczy), wygrywał mityngi w ramach Diamentowej Ligi. Jest zresztą liderem światowego rankingu IAAF na 5 000m. Jego życiówka to 12:43.02! Dwa lata temu na MŚ w Kampali, w biegu do lat 20, zajął piąte miejsce. Teraz walczy o złoto wśród seniorów.
W drużynie Etiopii pobiegną także znane z biegów ulicznych - Tsehay Gemechu i Zenebu Fikadu. Prowadzić ma ich Dera Dida - srebrna medalistka mistrzostw świata z 2015 roku ale w biegu juniorek. Nie są to tak znane postaci jak chociażby te z elity Maratonu Londyńskiego (Trunesh Dibaba, Roza Dereje), ale jak to mówią kibice piłkarscy - „nazwiska nie grają”, a w tym przypadku „nie biegają”. Dwa lata temu podium zdominowały Kenijki i na pewno Etiopki pałają rządzą rewanżu.
A może ktoś jeszcze...
Swoich szans szukać będą Ugandyjczycy, a zawłaszcza Joshua Cheptegei, który podczas ostatnich mistrzostw świata, rozgrywanych w ojczyźnie, prowadził przez większość dystansu, by na ostatnim okrążeniu zupełnie opaść z sił.
W drużynie Bahrajnu wystartuje naturalizowany Kenijczyk Albert Rop – brązowy medalista z 2015 roku. Erytrea wysyła do Danii m.in. Arona Kifle - wicemistrza świata juniorów w biegu na 10 000 m z Bydgoszczy.
W kategorii U20 o medal powalczy Norweg Jacob Ingebrigtsen, choć kwestia jego startu w Aarhus długo się ważyła. Ostatni krążek dla zawodnika spoza Afryki w kategorii juniorów trafił do Amerykanina Dathana Ritzenheima w 2002 r. - brąz.
Are we excited? Yes we are @Aarhus2019 @Trackside2019 @iaaforg @Statman_Jon @SvenPres pic.twitter.com/D8AChultxD
— NFIF (@Norsk_Friidrett) 26 marca 2019
W Danii pobiegnie też reprezentantka Bahrajnu Rose Chalimo - mistrzyni świata w maratonie, czy też Hiszpanka Trihas Gebre - rekordzistka kraju w półmaratonie (1:09:51).
Przypomnijmy, że Polska wysyłała do Danii tylko czwórkę zawodników w kategorii U20.
W młodzieży nadzieja. Jest kadra na przełajowe MŚ w Aarhus
Jest o co walczyć!
IAAF przeznaczy na nagrody 310 tys. dolarów, czyli tyle samo co dwa lata temu podczas mistrzostw w Kampali. Pula nagród rośnie - w chińskim Guiyang w 2015 roku do zdobycia było 280 tys dolarów.
Nagrody pieniężne trafiają do najlepszych zawodników, ale tylko w kategorii seniorów i seniorek. Triumfatorzy otrzymają po 30 tys dolarów, wicemistrzowie globu - 15 tys dolarów. Brązowy medal wyceniono na 10 tys. dolarów. Za szóstą pozycję przygotowano nagrodę w wysokości 3 tys. dolarów.
Dodatkowe premie czekać będą w klasyfikacji drużynowej. Za złoto wypłaconych zostanie 20 tys. dolarów, srebro - 16 tys. dolarów, a brąz – 12 tys. dolarów. I tak aż do szóstego do zespołu w tabeli. W klasyfikacji sztafet mieszanych zwycięzcy otrzymają 12 tys. dolarów.
43. Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych rozegrane zostaną w sobotę 30 marca, na terenie multimedialnego muzeum archeologicznego Moesegaart, kilka kilometrów od centrum Aarhus. Fragment trasy będzie poprowadzony po dachu mającego charakterystyczny trójkątny przekrój budynku – wkomponowany w teren parku gmach wyrasta z ziemi i piętrzy się w górę. Zawodnicy rywalizować będą na ok. 2 kilometrowych pętlach. Już po starcie pokonywać będą dość długi podbieg.
Początek zmagań o godzinie 11:00 (sztafeta mieszana). Seniorzy wystartują o 13:00 ( panie) i 14:00 (panowie). Transmisję „na żywo” z mistrzostw będzie można oglądać TUTAJ.
RZ
fot. mat. pras.