Cykl menstruacyjny sposobem na... optymalizację treningu
Opublikowane w czw., 29/09/2016 - 09:10
Chociaż aktywnych kobiet przybywa, wiele zaleceń treningowych opiera się na badaniach, w których uczestniczyli przede wszystkim mężczyźni. Doktorantka Uniwersytetu Umea postanowiła to zmienić i przeprowadziła wraz z zespołem badania nad wpływem cyklu menstruacyjnego na efektywność treningu.
W badaniu wzięło udział 59 pań, które przez 4 miesiące trenowały nogi na siłowni. Uczestniczki zostały podzielone na grupy zależne od częstotliwości treningu, a dodatkowe wolontariuszki stanowiły grupę kontrolną.
Okazało się, że ćwiczenia wykonywane w pierwszych dwóch tygodniach cyklu przynoszą lepsze efekty jeśli chodzi o mięśnie. Zwłaszcza panie o intensywnym programie ćwiczeń (5 razy w tygodniu) wykazywały się lepszymi wynikami, mierzonymi np. wyższymi skokami. Co więcej, ćwiczenia nie powodowały żadnych dodatkowych komplikacji i były pozytywnie oceniane przez uczestniczki badania.
Według autorów badania oznacza to, że kobiety mogą optymalizować swój trening biorąc pod uwagę zmiany hormonalne podczas cyklu menstruacyjnego. Trening w drugiej połowie cyklu nie przynosi już takich samych efektów.
Na tym badania się nie zakończyły. Naukowcy przez wiele miesięcy monitorowali także poziom hormonów z podziałem na panie stosujące pigułki antykoncepcyjne i te, które tego nie robią. Pozytywne efekty treningu były niezależne od antykoncepcji doustnej. Jednak taka forma antykoncepcji powinna być brana pod uwagę przy ocenie stopnia przetrenowania. Ze względu na hormony uwalniane przez pigułki, poziom kortyzonu u kobiet, które je stosują, może wcale nie być najlepszym wskaźnikiem przetrenowania.
IB