Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze
Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze towarzyszy sportowym zmaganiom podczas Festiwalu Biegowego. Ma formę paneli dyskusyjnych, seminariów i warsztatów dotyczących biegania, bezpłatnych i otwartych dla szerokiej publiczności.
Gośćmi Forum są biegające osobistości polskiego sportu, lekarze medycyny sportowej, fizjoterapeuci, dietetycy, dziennikarze, ekonomiści, politycy czy artyści. W minionych latach w Krynicy byli m. in. Irena Szewińska, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, Bogdan Wenta, Adam Korol, Iwona Guzowska, Oktawia Nowacka, Paco Borao, Gen. Roman Polko, prof. Grzegorz W. Kołodko, prof. Dariusz Dudek, Rafał Sonik, Patrycja Bereznowska, Magdalena Łączak, Marcin Świerc, Piotr Hercog, Henryk Szost, Jerzy Skarżyński, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk, Iwona Bernardelli, Grzegorz Sudoł, Michał Bartoszak, Przemysław Babiarz, Wojciech Staszewski, Cezary Kucharski, Siergiej Bogomołow, Denis Urubko, Leszek Cichy, Matylda Szlęzak (Kowal), Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik, Marcin Lewandowski i wielu innych.
EDYCJA 2019
PROGRAM
PIĄTEK 6 WRZEŚNIA
15:00 - Magdalena Gorzkowska, biegaczka, himalaistka - „Szczyt Twoich możliwości - z bieżni w najwyższe góry świata"
16:15 - Piotr Łobodziński - "Czy towerrunning ma szanse stać się sportem powszechnym?"
17:30 - BUFF Team Polska - nowa strategia rozwoju grupy biegowej
18:45 - Zuzanna Wałach-Biśta, psycholog sportu, biegaczka - „Głowa ultrasa - okiem psychologa i biegaczki"
19:45 - Iwona Niedźwiedź - "Sportowe życie po życiu: z boiska przed kamerę"
20:45 - Bartosz Florczak, dietetyk sportowy Be ComplEAT - "Dlaczego mnie odcina? Wpływ wysokości na funkcjonowanie organizmu biegacza"
SOBOTA 7 WRZEŚNIA
12:00 - „Białko zwierzęce w kontekście zdrowej diety". Projekt #POLSKAŚWINIA
12:45 - Grzegorz Sudoł - "Dlaczego sportowcy-amatorzy sięgają po doping?"
14:00 - Prof. Grzegorz Kołodko - "Biegający świat"
15:15 - Dariusz Kaczmarski - „Dlaczego nikt w Polsce nie biega szybko 5 i 10 km?"
16:30 - Wanda Panfil - "Polski maraton oczami jednej z najlepszych biegaczek w historii"
17:45 - Joanna Jóźwik - "Trudny powrót po kontuzji. Czy da się ścigać z "męskimi" biegaczkami?"
19:00 - Roman Ficek - „Biegiem po Łuku Karpat 2000 km" (w tym prezentacja materiałów filmowych z realizacji rekordowego wyzwania)
20:30 - Łukasz Sagan - "Himalajska wysokość i ultra - mieszanka piorunująca dla Europejczyka" (w tym prezentacja fotografii Michała Złotowskiego z wyprawy Ł. Sagana na La Ultra 555 km
NIEDZIELA 8 WRZEŚNIA
10:00 - Interreg - „Aktywny wypoczynek na polsko-słowackim pograniczu""
11:15 - Bartosz Florczak, dietetyk sportowy Be ComplEAT - "Ładowanie węglowodanów: hit czy mit? Jak to zrobić dobrze?"
12:15 - Bartłomiej Przedwojewski i trener Andrzej Orłowski - "Przebojem do światowej czołówki. Jak trenuje chłopak, który chce się ścigać ze slynnym Kilianem Jornetem?"
13:30 - Salomon Suunto Team - oficjalna prezentacja nowych zawodników grupy
Goście Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze 10. TAURON Festiwalu Biegowego 2019
Magdalena Gorzkowska, biegaczka, himalaistka - jeszcze niedawno reprezentantka Polski w biegu na 400 metrów. Halowa wicemistrzyni świata, mistrzyni Europy U23 oraz olimpijka w sztafecie 4x400 m na igrzyskach w Londynie w 2012 roku.
W 2016 r. porzuciła karierę biegaczki i rozpoczęła przygodę z wysokimi górami. Od tamtej pory zdobyła szczyty należące do Korony Ziemi: Mont Blanc (4819 m n.p.m.), Aconcagua (6962 m n.p.m.), Kilimandżaro (5985 m n.p.m.) oraz najwyższą górę świat - Mount Everest (8848 m n.p.m.), na którą weszła jako najmłodsza Polka w historii i pierwsza olimpijka.
W maju 2019 roku stanęła na szczycie Makalu, piątej najwyższej góry świata jako pierwsza Polka bez suplementacji tlenem. Jej plan na najbliższe lata to zdobycie 14 najwyższych szczytów Ziemi zwanych Koroną Himalajów i Karakorum oraz dokończenie projektu Korony Ziemi. Dzień po spotkaniu z uczestnikami 10 TAURON Festiwalu BIegowego na Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze w Krynicy udaje się ponownie w Himalaje, by zdobyć Manaslu, ósmą górę Ziemi!
Piotr Łobodziński - wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w kilku dyscyplinach sportu: biegi przełajowe, górskie, duathlon, orientacja sportowa oraz biegi po schodach. Reprezentant Polski na imprezach międzynarodowych w biegach górskich oraz BnO.
Od 2011 roku specjalizuje się w bieganiu po schodach, w którym odniósł wiele sukcesów w zawodach najwyższej rangi. Jest mistrzem świata, Europy i Polski oraz 5-krotny zdobywcą Pucharu Świata. Najbardziej utytułowany towerrunner globu. Zwyciężył w Nowym Jorku na Emipre State Building oraz w Paryżu na Wieży Eiffla.
Wciąż startuje także w biegach ulicznych, na których legitymuje się bardzo dobrymi rekordami życiowymi jak 14:36 na 5 km oraz 30:36 na 10 km. Od roku 2017 z powodzeniem startuje również w biegach przeszkodowych. Jest wicemistrzem świata OCR w sztafecie mieszanej (2017), a na OCR World Championships w 2018 r. zajął 5 miejsce.
Łukasz Sagan, biegacz ultra - podejmuje jedne z najodważniejszych wyzwań w biegach na dystansach ultra, a raczej baradzo, bardzo ultra!
W listopadzie roku 2018 poruszył wyobraźnię wygrywając w bezapelacyjny sposób tzw. podwójny Spartathlon, czyli Authentic Phidippides Run, bieg z Aten do Sparty i z powrotem, na dystansie 490 km z 7000 m przewyższenia! Wrócił z Grecji świadomy wielkości swego sportowego czynu, ale jednocześnie niezadowolony, bo nie osiągnął czasu, który sobie zalożył. I postanowił, że w tym roku tam wróci!
Przedtem jednak, znowu w Helladzie, wygrał Euchidios Hyper-Athlos 215 km i porwał się na zupełnie szalone wyzwanie. W połowie sierpnia stanął na starcie La Ultra - The High w indyjskich Himalajach, na dystansie 555 km! Trasa biegu obejmuje m. in. najwyższe przełęcze świata, położone na blisko 5500 m n.p.m. Bieg jest rozgrywany w zabójczych dla Europejczyka warunkach, o czym najlepiej przekonał się sam Łukasz. Choć słynie z niesamowitej odwagi i determinacji, dotarł do 80 km trasy w stanie hipotermii i choć bardzo chciał, nie mógł kontynuować biegu.
O przygotowaniach do tego niesamowitego wyzwania, a przede wszystkich swoich zmaganiach z himalajskimi przyrodą i wysokością, Łukasz Sagan opowie w Krynicy. Podczas spotkania zaprezentujemy też zdjęcia, które podczas wyprawy naszego ultrasa wykonał Michał Złotowski.
Michał Złotowski - fotograf. W swojej pracy największą uwagę skupia na człowieku, jego zwyczajach i środowisku, w którym żyje. Dokumentalista wydarzeń sportowych. Na co dzień współpracuje z agencjami i osobami prywatnymi. Towarzyszył Łukaszowi Saganowi podczas przygotowań i startu w La Ultra - The High 555 km. W Krynicy zaprezentuje fotograficzny plon wyprawy do Indii i opowie jak się fotografuje w tak trudnych warunkach oraz co go w Indiach urzekło.
Zuzanna Wałach-Biśta, psycholog sportu - z wykształcenia i pasji psycholog sportu, doktor nauk społecznych. Psycholog rekomendowana przez Polski Komitet Olimpijski. Trenerka umiejętności psychospołecznych i coach. A przede wszystkim - praktyk psychologii sportu.
Prowadzi warsztaty grupowe i konsultacje indywidualne ze sportowcami. Edukuje zawodników i trenerów z zakresu treningu mentalnego. Współpracuje z trenerami i rodzicami młodych sportowców edukując ich także w zakresie pozytywnego wsparcia i motywacji.
Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz aktywna uczestniczka konferencji naukowych.
Prywatnie - miłośniczka narciarstwa z uprawnieniami instruktorskimi i zapalona biegaczka na długich dystansach w górach. W ciągłym ruchu!
Biega od 6 lat (z przerwami na naprawianie biodra), od 2 lat w górach. W 2018 roku przebiegła pierwsze ultra. W tym roku ma już za sobą Zimowy Maraton Bieszczadzki, GUR Myślenice, Bojko Pikuj i Ultra Magurski.
Iwona Niedźwiedź - była reprezentantka Polski w piłce ręcznej, dwukrotnie czwarta na Mistrzostwach Świata (2013 i 2015). Mistrzyni Polski i wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski oraz Danii, gdzie z zespołem Holstebro sięgnęła również po Puchar EHF, drugie co do ważności europejskie trofeum klubowe. Teraz reprezentuje barwy naszego kraju w piłce ręcznej na piasku, a wraz z innymi wybitnymi reprezentantami Polski działa charytatywnie w grupie Handball Legends.
Od kilku lat pracuje jako ekspert telewizyjny na meczach piłki ręcznej. Od rozpoczęcia sezonu 2019/20 jest obecna na antenach Canal+ i telewizji publicznej. W Warszawie prowadzi firmę robiącą zdjęcia nieruchomościom, a w Gdańsku, wspólnie z koleżanką z kadry Patrycją Kulwińską, szkoli najmłodszych adeptów piłki ręcznej na Uniwersytecie Sportu ZRĘCZNE ASY.
Bartosz Florczak, dietetyk sportowy - Poradnia Dietetyczna Be ComplEAT z gabinetami w Krakowie, Tarnowie i Wrocławiu. Poradnia bazuje na autorskim systemie informatycznym, ma międzynarodowe doświadczenie, pracuje ze sportowcami z najwyższego szczebla. Pod opieką Be ComplEAT są reprezentanci Polski w siatkówce, koszykówce, pilce nożnej i dyscyplinach ekstremalnych. Współpracuje m.in. z tak znanymi biegaczami jak Piotr Uznański i Ania Kącka.
W młodości piłkarz ręczny, obecnie w chwilach wolnych od pracy startuje amatorsko w biegach górskich ultra. Rodowity wrocławianin, trenuje na Ślęży. W tym roku ukończył Wielką Prehybę, Rzeźnika Sky i Ultra Trail na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich.
Znajomość wielu dyscyplin sportu z własnego doświadczenia, a także „smaku ultra” daje mu dużą przewagę w pracy ze sportowcami.
Grzegorz Sudoł - trzykrotny Olipijczyk, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w chodzie sportowym, trzynastokrotny Mistrz Polski. Obecnie pracownik Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie w stopniu doktora.
Były trener reprezentacji Polski, a obecnie szkoleniowiec AZS AWF KRAKÓW MASTERS, IRON DRAGON TEAM - triathlon. Ambasador wielu biegów i programów, m. in. Stop Zwolnieniom z WF.
Obecnie amatorsko uprawia biegi długie i triathlon.
Profesor Grzegorz Kołodko - polityk, profesor zwyczajny nauk ekonomicznych i wykładowca akademicki, maratończyk. Dwukrotnie (1994-1997 i 2002-2003) był wicepremierem i ministrem finansów rządu polskiego.
Autor i redaktor naukowy 50 książek oraz ponad 400 artykułów i referatów naukowych. Jego pasje to podróże i bieganie. Zwiedził ponad 160 krajów, ukończył 45 maratonów na całym świecie, m. in. w Chinach, Nowej Zelandii, Tanzanii, Zimbabwe,a także za kołem podbiegunowym w norweskim Tromsø.
Dariusz Kaczmarski - Jako zawodnik biegał na średnich i długich dystansach. Maratończyk i trener z zamiłowania. Swoją pasją biegania zaraża amatorów na ścieżkach biegowych Krakowa. Konsekwentnie wciela w życie idee, by bieganie połączyć z dobrą zabawa.
Pomysłodawca i organizator Krakowskiego Pikniku Biegowego, Studniówki Maratońskiej i obozów treningowych, które przeszły do historii klubu AZS AWF Kraków Masters.
Wanda Panfil - najlepsza polska maratonka w historii. Triumfatorka największych maratonów świata – w Bostonie, Londynie, Nagoi, Nowym Jorku i Tokio, druga w Berlinie. Dwukrotna olimpijka (Seul 1988 i Barcelona 1992).
W 1991 roku została w Tokio mistrzynia świata w maratonie. Żadna inna Polka nie dokonała takiego wyczynu!
Uzyskany w tym samym roku w Bostonie wynik 2:24:18 godz. jest do dziś najlepszym wynikiem w historii polskiego maratonu kobiet. Nie jest jednak rekordem Polski, ponieważ Maraton Bostoński nie spełnia niezbędnych wymogów regulaminowych, by mogły być w nim notowane oficjalne rekordy.
Dwukrotna (1990-91) zwyciężczyni plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 Najlepszych Sportowców Polski.
Do dziś biega amatorsko na krótszych dystansach, popularyzuje bieganie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, pracuje jako trenerka.
W Tomaszowie Mazowieckim, gdzie mieszkała i rozpoczęła biegową karierę, jest od 2017 r. patronką ulicy.
Joanna Jóźwik - najlepsza polska biegaczka na dystansie 800 m, piąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, w olimpijskim finale ustanowiła rekord życiowy czasem 1:57,37 min. Dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostw Europy (Zurych 2014 na stadionie i Praga 2015 w hali).
Jedna z najbardziej popularnych i lubianych polskich lekkoatletek. Po mistrzostwach świata w Londynie w 2017 r. doznała poważnej kontuzji biodra, z którą borykała się przez półtora roku. Do biegania wróciła w tym roku, obecnie walczy o wyjazd na MŚ w katarskiej Dosze, które odbędą się na przełomie września i października.
Roman Ficek - 28-letni biegacz górski ultra ze Skawicy koło Zawoi u stóp Babiej Góry, podejmujący niezwykłe wyzwania. Dwa dni przed 10 TAURON Festiwalem Biegowym ukończył największe w życie – jako pierwszy na świecie przebiegł Łukiem Karpat ponad 2000 km, szlak o przewyższeniu ponad 100 tysięcy metrów! Z Rumunii, poprzez Węgry, Ukraonę, Polskę, Czechy do Słowacji. O tym, na gorąco, opowie w Krynicy podczas sobotniego spotkania na Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze.
W 2016 r. zdobył zimą Koronę Gór Polskich. Na 28 najwyższych szczytów polskich pasm górskich, od Łysicy w Górach Świętokrzyskich po Rysy w Tatrach, wbiegł w ciągu 83 godzin.
W ubiegłym roku zdobył 55 oszlakowanych tatrzańskich 2-tysięczników. Przebiegł wtedy bez wsparcia 340 km i 22 tysiące metrów w pionie w ciągu niespełna 6 dni.
Bartłomiej Przedwojewski - zaczynał od biegów przeszkodowych na bieżni, ale kilka lat temu wybiegl w góry, gdzie nie tylko szybko stał się jednym z najlepszych polskich zawodników, ale przebojem wdarł się do światowej czołówki. Z powodzeniem rywalizuje z najlepszymi na świecie na dystansie okołomaratońskim.
W listopadzie 2018 roku wygrał w RPA finałowe zawody pierwszej edycji Golden Trail Series, nazywanego nieoficjalnie „Ligą Mistrzów w biegach górskich”. W rywallizacji 10 najlepszych zawodników cyklu ustanowił rekord trasy Otter African Trail Run. Po tym trafił do międzynarodowego teamu Salomon Reserve, bezposredniego zaplecza elity jednej z najmocniejszych grup biegowych na świecie (jej gwiazdami są Kilian Jornet i Francois D'Haene).
W tym roku długo był liderem Golden Trail World Series po tym jak został wicemistrzem słynnej Zegamy (tylko za Jornetem), był trzeci w Maratonie Mont-Blanc i zajął piąte miejsce w skyrunningowym biegu w Dolomitach. Obecnie zajmuje w GTWS trzecie miejsce, ale zamierza je poprawić w kolejnych zawodach. Jest już także pewny startu w finale cyklu – październikowym maratonie pod Annapurną w Nepalu, z udziałem 10 najlepszych biegaczy „ligi mistrzów”.
Na krajowym podwórku nie ma sobie równych: wielokrotny mistrz Polski w biegach górskich w formułach anglosaskiej, alpejskiej i sky, w tym roku bezapelacyjnie wygrał Wielką Prehybę 43 km w Szczawnicy, zdobywając złoty medal MP w biegu na długim dystansie.
Na spotkaniu w Krynicy opowie o tym, jak się czuje w gronie najlepszych na świecie,a w raz z trenerem Andrzejem Orłowskim zdradzą nieco tajników treningu cczólowego biegacza świata.
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- następna ›
- ostatnia »