FSZP: Łukasz Chojecki i kolana biegaczy
Opublikowane w sob., 12/09/2015 - 15:28
Ważną lekcje z biologii i anatomii człowieka odrobił z biegaczami Łukasz Chojecki - ortopeda traumatolog z kliniki z ORTOREH. Podczas panelu Forum, Sport, Zdrowie Pieniądze ekspert opowiadał o problemie wielu biegaczy, czyli przeciążeniach i kontuzjach stawu kolanowego.
Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem. Świadczyć to może o skali problemu jakim są urazy stawu kolanowego i późniejsze leczenie. Nie zabrakło m.in. tematu pasma biodro-piszczelowego i jego przyczyn.
– Najważniejsza jest diagnostyka i zobaczenie, które miejsce które dokładnie boli. Z reguły już badania USG pokazują stan zapalny. Jednak potwierdzić diagnozę można rezonansem magnetycznym. Leczenie to przede wszystkim rehabilitacja i rozciąganie – mówił do zebranych Łukasz Chojecki.
Pod lupę wzięta została także łękotka, czy też torbiel dołu podkolanowego. Przypomniano, że najskuteczniejszą metodą leczenia urazów jest metoda R.I.C.E (odpoczynek, lód, ucisk, uniesienie). Jest to jednak często pomoc doraźna.
Na pocieszenie mówca przytoczył badania mówiące o tym, że biegacze wcale nie niszczą kolan. Zmiany zależą w dużej mierze od genów.
– Na ten temat prowadzono wiele prac, które pokazały, że biegacze nie niszczą kolan. Przeprowadzono m.in. eksperyment na szczurach, które badano przez 30 dni. U grupy biegającej przez ten czas zbadano lepsze ukrwienie niż u grupy, która nie wykonywała tej czynności. Przebadano też 50 biegaczy z grupy 50 plus oraz ludzi o podbnej charakterystyce ale nie biegających. Badano ich przez 5 lat. Wyszło na to, że aktywność nie była czynnikiem wpływającą na zniszczenia stawu kolanowego. Bardziej było to zależne od genów – opowiadał Łukasz Chojecki.
Na koniec spotkania nie zabrakło pytań od biegaczy, którzy pytali o własne problemy z kontuzjami i doświadczenia z leczeniem urazów.
RZ