Gdyby 31 proc. więcej Polaków uprawiało sport, to...
Opublikowane w pt., 20/01/2017 - 12:54
Według raportu Instytut Badań Strukturalnych przygotowanego dla Ministerstwa Sportu przez, aż 61 proc Polaków nie jest aktywna fizyczna lub ich aktywność fizyczna nie jest wystarczająca, by spełnić normy Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Normy te zakładają uprawianie sportu o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut, lub o wysokiej intensywności przez co najmniej 75 minut w ciągu tygodnia.
Korzyści z uprawiania sportu są nie do przecenienia. Aktywna osoba jest zdrowsza i szczęśliwsza. Gdyby zaledwie 31 proc nieaktywnych Polaków zmieniło swój styl życia, to liczba zawałów mogłaby spaść o blisko 11 000 rocznie!
Mało - ilość zachorowań na raka jelita grubego zmniejszyłaby się o 2200 przypadków, a 1500 osób mniej chorowałoby na raka piersi. Liczba osób otyłych i z nadwagą zmniejszyłaby się o 1,1 proc, co oznacza, że w Polsce byłoby 64 tys. mniej otyłych i o 190 tys. mniej przypadków nadwagi.
Aż 25 tys. osób mogłoby z kolei uniknąć przedwczesnej śmierci, a 14 proc. mniej chorych z cukrzycą trafiałoby do szpitala. Korzyści z aktywności fizycznej Polaków odczuliby pracodawcy, bo o 6 proc zmniejszyłaby się liczba nieobecnych w pracy, a cały system opieki zdrowotnej zaoszczędziłby 440 mln zł.
Tak mogłoby być, ale na razie tylko 39 proc Polaków jest wystarczająco aktywna. Ci, którzy uprawiają sport, przeznaczają na niego przeciętnie 2 godziny i 50 minut w tygodniu.
Zamiłowanie do wysiłku spada wraz z wiekiem. Najmniej czynnych sportowców-amatorów występuje w grupie od 75 do 84 roku życia.
Ruch jest także związany z wykształceniem. Najmniej zainteresowani aktywnością fizyczną to osoby z wykształceniem średnim.
Najpopularniejszą formą ruchu jest jazda na rowerze. Rower pełni funkcję środka transportu, a nie jedynie formy treningu. Drugie miejsce wśród najbardziej popularnych aktywności zajmuje pływanie. Według danych zawartych w Diagnozie Społecznej z 2015 r. triumfy święci także jazda na rowerze, ale drugie miejsce należy do biegania.
Po takim raporcie nie pozostaje nic innego niż zachęcić osoby w swoim otoczeniu do większej aktywności.
Pełny raport można pobrać TUTAJ.
IB