Napoje słodzone szkodliwe dla serca. 15 dni i już problem
Opublikowane w czw., 23/04/2015 - 10:26
Napoje słodzone szkodzą sercu, a im więcej ich się pije, tym bardziej wrasta ryzyko. Tak brzmi podstawowy wniosek z badań przeprowadzonych w Kalifornii.
Tym razem na celowniku naukowców nie znalazł się cukier, a okryty złą sławą syrop fruktozowo-kukurydziany. To ta substancja, zdaniem ekspertów odpowiada za otyłość i podnosi ryzyko wystąpienia wielu chorób. Na dodatek jest powszechnie stosowana. Słodzi się nią przetwory, dodaje do słodyczy, produktów mlecznych i napojów bezalkoholowych, które zainteresowały autorów badania.
Do swojego laboratorium zaprosili 85 osób w wieku od 18 do 40 lat i BMI od 18 do 35. Uczestnicy badania zostali podzieleni na cztery grupy, z których każda przez 15 dni piła napoje słodzone o różnej zawartości syropu. Grupa kontrolna otrzymywała napoje bez syropu, ale dosładzane słodzikiem.
W trakcie badania mierzono obszary związane z ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia. To właśnie umieralność powodowana tymi schorzeniami przybiera na sile i już wcześniej pojawiały się w świecie naukowych głosy, że jedną z przyczyn może być wzrost konsumpcji słodzonych produktów. Dwukrotnie w ciągu dwóch tygodni pobierano próbki do określenia poziomu lipoprotein, trójglicerydów i kwasu moczowego.
Zgodnie z przewidywaniami 15 dni wystarczyło, by wzrosły wszystkie czynniki ryzyka wystąpienia chorób serca. Stało się tak niezależnie od tego, czy syrop stanowił 10, 17 czy 25% dziennych kalorii. Nie zanotowano też znaczenia BMI w tym procesie. Znaczenie miała za to płeć konsumenta napojów. Mężczyźni okazali się bardziej wrażliwi na działanie syropu, zwłaszcza w obszarze poziomu cholesterolu.
IB