O udarze mózgu na Festiwalu w Krynicy
Opublikowane w sob., 10/09/2016 - 20:46
Punktualnie o godzinie 15:00 na głównej scenie 7. PKO Festiwalu Biegowego odbył się wykład, który dotyczył udaru mózgu. Jak istotny jest to problem, pokazuje statystyka. Światowa Organizacja Udaru Mózgu podaje, że 1 na 6 osób zachoruje na udar. W Polsce każdego roku udaru mózgu doznaje 70 000 osób. Udar mózgu jest trzecią przyczyną śmierci i pierwszą niepełnosprawności wśród osób dorosłych.
Fundacja Udaru Mózgu postawiła sobie za cel poprawę sytuacji chorych po udarze i ich opiekunów, która jest bardzo trudna między innymi ze względu na brak wiedzy. Z tego powodu pierwszym etapem działań fundacji jest edukacja społeczeństwa, szerzenie wiedzy o udarze i uświadomienie wagi szybkiego działania w przypadku jego wystąpienia.
Co to jest udar?
Udar mózgu, często niewłaściwie nazywamy wylewem, jest skutkiem nagłego, lokalnego zaburzenia dostarczenia tlenu do mózgu. Może ono być wynikiem zmniejszenia dopływu krwi, wywołanego zamknięciem przepływu tętnicy (udar niedokrwienny) lub uszkodzenie mózgu przez krwotok mózgowy (udar krwotoczny)
Objawy udaru mózgu:
-nagłe drętwienie lub osłabienie mięśni twarzy oraz kończyn, prawie zawsze po jednej stronie
-nagłe wykrzywienie ust
-nagłe zaburzenie świadomości lub uczucie zmieszania
-nagłe trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy
-nagłe zaburzenia widzenia
-nagła utrata równowagi, zaburzenia chodzenia, zawroty głowy
-nagły silny ból głowy, nudności, wymioty
Skutki udaru:
- niesprawność ruchowa (niedowład, wzmożone napięcie mięśniowe, zaburzenie czucia głębokiego)
- połowiczne zaburzenia czucia powierzchniowego (ilościowe zakłócenia czucia), jakościowe zakłócenia czucia
- zaburzenia czucia i temperatury przy prawidłowym odczuwaniu dotknięcia
- W przypadku gdy istnieje podejrzenie wystąpienia udaru mózgu liczy się każda minuta. Czas, w którym zostanie wdrożone specjalistyczne leczenie ma wpływ na powrót do zdrowia. Znajomość objawów udaru może niekiedy uratować życie nam lub naszym bliskim - powiedział mówił przedstawiciel Fundacji Udaru Mózgu.
- Sugerujemy WSZYSTKIM, nie tylko osobom 50+ przeprowadzenie profilaktycznych badań, a jeśli ktoś bardzo nie chce udać się do lekarza, to niech chociaż pobierze naszą aplikację na smartphon'a pn. STOP UDAROM! - dodał.
My od siebie przypominamy wszystkim, że wystarczy 20 minut aktywności fizycznej dziennie by znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.
KK