Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Zdarza się i biegaczom
Opublikowane w ndz., 17/04/2022 - 21:45
Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest jednym z kluczowych więzadeł, które pomagają ustabilizować staw kolanowy. ACL łączy kość udową z kością piszczelową. Biegacze są narażeni na jego uszkodzenie, ale najczęściej rozrywa się podczas uprawiania sportów, podczas uprawiania których częste są nagłe zatrzymania i zmiany kierunku ruchu, choćby koszykówka, piłka nożna, tenis i siatkówka.
Jakie są powody uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL)? Z badania przeprowadzonego z udziałem 89 sportowców wynika, że większość sportowców obrażeń doznała przy uderzeniu stopą o podłoże, gdy kolano było bliskie pełnego wyprostu.
Mechanizmy bezkontaktowe sklasyfikowano jako nagłe spowolnienie przed zmianą kierunku lub ruchem lądowania, natomiast urazy kontaktowe powstały w wyniku koślawego zapadnięcia się kolana.
Objawy urazu więzadła krzyżowego przedniego to zazwyczaj:
- Głośne kliknięcie lub uczucie "klikania" w kolanie
- Silny ból i niemożność kontynuowania aktywności
- Szybki obrzęk
- Utrata pełnego spektrum ruchu
- Poczucie niestabilności kolana przy obciążeniu
Parametry elastyczności ścięgna podkolanowego wykazały statystycznie wyższy poziom wiotkości u kontuzjowanych sportowców w porównaniu z dobraną grupą 28 osób z grupy kontrolnej.
W drugiej części badania przejrzano odrębne 27 nagrań wideo z przypadków uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i potwierdzono, że większość urazów bezkontaktowych występuje, gdy kolano jest blisko wyprostu podczas gwałtownego manewru zwalniania lub lądowania.
Ponieważ kolano jest w pozycji umożliwiającej mechanizmowi prostowników naciągnięcie więzadła krzyżowego przedniego i zwykle obowiązują warunki maksymalnej siły mięśni, mięsień czworogłowy może odgrywać ważną rolę w przerwaniu więzadła krzyżowego przedniego. (opr. red.) Fot. Pixabay