24. Bieg Powstania Warszawskiego: Aktorzy "Miasta 44" z biegaczami
Opublikowane w śr., 16/07/2014 - 16:02
Już niedługo, bo 1 sierpnia o godzinie 17:00 w okrągłą 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego polska stolica zatrzyma się na przy akompaniamencie syren. Nim to nastąpi, tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca ruszy bieg, który uczci pamięć o tych historycznych wydarzeniach. Na starcie stanie 10 000 uczestników. Limit został wyczerpany.
24. Bieg Powstania Warszawskiego stał się jednym z najważniejszych punktów obchodów upamiętniających historyczny zryw. Impreza po zwiększeniu limitu w tym roku zgromadzi aż 10 000 uczestników. Jeśli do tego dodamy kibiców, organizatorów, wolontariuszy, daje to pokaźna liczbę osób zaangażowanych w imprezę.
– Jest to ważne wydarzenie dla wszystkich osób, które mają w sercach pamięć o tragicznych wydarzeniach z sierpnia 1944 roku. Bieg Powstania Warszawskiego tak mocno wrósł w świadomość Warszawiaków, że dziś trudno wyobrazić sobie obchody rocznicy wybuchu Powstania, i w ogóle kalendarz sportowy miast, bez tej imprezy – mówił dziś na konferencji prasowej zapowiadającej imprezę Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Sam zastępca prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz nie będzie mógł wystartować w biegu z powodu kontuzji, której niedawno doznał.
Pobiegną za to aktorzy filmu Miasto 44. Kibicować im będzie reżyser obrazu Jan Komasa. – Sam biegałem przez 12 lat, jednak w pewnym momencie kolana odmówiły mi posłuszeństwa. Przerzuciłem się na pływanie, więc będę kibicował podczas biegu. Mam nadzieję, że aktorzy dobiegną do mety – powiedział reżyser.
Anna Pruchniak, odtwórczyni roli Kamy zapowiedziała dziś, że zmierzy się z dystansem 5 kilometrów. – Biegam od czasu do czasu. Jest to dla mnie forma rozrywki i bardzo ciekawa inicjatywa. I pożyteczna, bo warto o Powstaniu Warszawskim mówić. Nie nastawiam się jednak na podium, chociaż może sama siebie zaskoczę – powiedziała z uśmiechem aktorka.
W tym roku Bieg Powstania Warszawskiego poprzedzi Bieg Zdobycia PAST-y. Konkurencja rozpocznie się o godzinie 10:00. Uczestnicy rywalizacji będą mieli do pokonania 9 pięter budynku przy ul. Zielnej 39. Limit startujących wynosił tu 700 osób i również został wyczerpany; osoby, które za rejestrowały się na bieg główny mogły wystartować w biegu na schodach za darmo.
W organizację Biegu Powstania Warszawskiego i towarzyszących mu wydarzeń ponownie szeroko włączyło się Muzeum Powstania Warszawskiego. – Staramy docierać się do osób w rozmaity sposób. Przez koncerty, przedstawienia teatralne lub przejazd rowerowy. Bieg Powstania Warszawskiego, który jest jest starszy od Muzeum Powstania Warszawskiego, jest idealnym sposobem do takiej być może nieco nietypowej ekspresji – powiedział nam Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nie ukrywał radości z rosnącego zainteresowania imprezą. - Wynika ono z rosnącej popularności tematu Powstania Warszawskiego oraz samego biegania, jako formy aktywności. Te dwa elementy powodują, że tak skokowo rośnie liczba uczestników – stwierdził. Dodał:
– Powstanie Warszawskie opierało się na wartościach uniwersalnych i pracujemy nad tym, żeby nie był to temat hermetyczny, skierowany tylko do Warszawiaków i trochę do Polaków. Walka o wolność, godność i niepodległość, nie jest tylko naszą domeną. Jest to wydarzenie o wartościach uniwersalnych. Każdy biegacz z zagranicy, który tu przyjedzie i choćby pięć minut posłucha o tych wydarzeniach, będzie w stanie to zrozumieć. Może będzie przeżywał to inaczej niż Warszawiak, jednak sami Warszawiacy różnią się także w ocenie Powstania Warszawskiego – ocenił.
24. Bieg Powstania Warszawskiego zaplanowano na sobotę 26 lipca. Bieg na dystansie 5 km wystartuje o godzinie 20:40. Natomiast uczestnicy biegu dłuższego, na 10 km wyruszą o godzinie 21:00. W tym roku po raz pierwszy pierwszy wprowadzony został start strefowy. Tradycyjnie na trasie ze zniczy utworzony zostanie łańcuch pamięci.
Wyniki biegu na 10 km będzie można wpisać do klasyfikacji „Najlepszy biegacz 5-10-15” Ligi Festiwalu Biegowego.
RZ