8. Poznań Półmaraton: Rekord nad Maltą. Małżeństwo Ochalów najlepsze! [DUUUŻO ZDJĘĆ]
Opublikowane w ndz., 12/04/2015 - 15:41
Ponad 8050 biegaczy z 27 państw stanęło na starcie 8. Poznań Półmaratonu. To blisko 1400 biegaczy więcej niż rok temu i rekord frekwencji imprezy, która rozpoczyna na dobre sezon biegowy w Poznaniu.
Warto podkreślić, że limit 8500 biegaczy został wyczerpany w niespełna miesiąc zapisów.
- Te rozpoczęły się 15 grudnia ubiegłego roku, a już po 12 dniach nowego pula pakietów została wyczerpana. Wystarczyło 4 tygodnie, by na 3 miesiące przed startem nie można było się już zapisać! To bezprecedensowy sukces organizatorów, ale i wyzwanie. Poznańskie wróble ćwierkają, że w przyszłym roku bazę imprezy - Tor Regatowy Malta (przepustowość tego miejsca jest ograniczona stąd ten limit w zapisach), zastąpią hale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Gdy tylko to się stanie, impreza z łatwością przebije pułap 10 000 startujących. Tylko tak Poznań może konkurować z Warszawą. Potencjał jest! - przewiduje nasz wysłannik na 8. Poznań Półmaraton Łukasz Sobczyk.
Zwycięzcą tegorocznej edycji został Polak, Paweł Ochal, który dobiegł do mety w czasie 1:08:06. Wśród pań najszybsza była jego żona, Olga Ochal, która uzyskała czas 1:14:34. To pierwszy raz kiedy poznańska publiczność mogła powitać na mecie półmaratonu jako zwycięzcę Polaka. Polską zwyciężczynię mogliśmy oklaskiwać po raz drugi w historii imprezy.
Wyniki:
Mężczyźni
1. Paweł Ochal – 01:08:06
2. Paweł Matner - 01:09:32
3. Łukasz Kalaszczyński - 01:10:44
4. Marcin Kęsy – 01:10:47
Kobiety
1. Olga Ochal – 1:14:34
2. Aleksandra Peisert – 1:23:40
3. Dorota Pawłowska – 1:25:25
4. Agnieszka Pelc -Wanielista 1:29:22
Pełne wyniki znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ. Zachęcamy do wpisania ich do tabel Ligi Festiwalu Biegowego w klasyfikacji „Najlepszy maratończyk” - poznańska połówka to jeden z najważniejszych i największych biegów festiwalowego cyklu.
Jak to możliwe, że jeden z największych polskich półmaratonów wygrywają Polacy? W dodatku - małżeństwo? To pierwszy taki przypadek w historii poznańskiego półmaratonu i pierwszy w historii tak dużych i prestiżowych biegów w Polsce.
- W stolicy Wielkopolski po raz pierwszy w historii zabrakło obcokrajowców, przynajmniej tych najszybszych. Nie było żadnego czarnoskórego biegacza jak i szybkonogich ze wschodu. Wśród zawodników jak i dopingujących kibiców było słychać głosy niedowierzania - donosi z Poznania Łukasz Sobczyk. Sam docenia klasę sportową Pawła i Olgi Ochal. - To nie są przypadkowe nazwiska. To mistrzowie kraju i Europy. Gratulacje dla obojga!
Sukces małżeństwa Ochalów to mimo wszystko spora niespodzianka.
- Nie szykowałem się do półmaratonu. Mój start wynik jakieś 3 dni temu. Przyjechaliśmy z żoną z gór wysokich z Hiszpanii - powiedział dziennikarzom Paweł Ochal tuż po swoim finiszu, kątem oka wypatrując swojej żony. - Będziemy, mam nadzieję, świetować dzisiaj podwójne zwycięstwo - stwierdził chwilę przed radosnym dla niego finiszem Pań.
W poznańskim półmaratonie pobiegły dziś także osobistości świata polityki, kultury czy sportu, m.in. Marcin Urbaś, Robert Korzeniowski, Jacek Mezo Mejer i Ryszard Grobelny. Wśród uczestników była też Joanna Frankiewicz, żona ś.p. Macieja Frankiewicza - prezydenta Poznania i pomysłodawcy maratonów w stolicy Wielkopolski.
- Jakub Jędrzejewski, Zastępca Prezydenta Poznania, 02:30:03
- Iwona Guzowska, posłanka, sportowiec, 01:45:06
- Jacek "Mezo" Mejer, muzyk, 01:23:25
- Robert Korzeniowski, olimpijczyk, 01:17:50
- Korol Adam, olimpijczyk, 01:23:44
- Michał Jeliński, olimpijczyk, 01:35:37
- Marek Kolbowicz, olimpijczyk, 01:36:38
- Paweł Czapiewski, aktualny rekordzista Polski na 800m, 01:25:12
- Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania, 01:52:33
Ósma edycja poznańskiego półmaratonu przejdzie do historii jako jedna z bardziej wietrznych imprez, ale i ta przeszkoda nie była straszna uczestnikom biegu, z których 8042 dotarło do mety. Na Malcie czekało na biegaczy słońce i pełne trybuny kibiców, którzy z roku na rok z coraz większą werwą dopingują uczestników na ostatnich metrach półmaratonu - to kolejny element charakterystyczny dla tej wielkopolskiej imprezy. Atmosferę na mecie rozgrzewał fantastyczny konferansjer Roman Toboła oraz poznańscy DJ-e Kalwi i Remi, którzy z okazji poznańskiego święta biegaczy wybrali najbardziej energetyczną muzykę ze swojego repertuaru.
Główną nagrodę, Toyotę Yaris, wygrała po raz pierwszy kobieta, Anna Swornowska z Poznania, która choć pochodzi z bardzo rozbieganej rodziny, zadebiutowała w zawodach biegowych na długim dystansie. Weekend w hotelu Sheraton w Krakowie spędzi Dominik Gaca z Poznania, a Compex SP 4 trafił do rąk Rafała Ratajczaka z miejscowości Dopiewiec.
Najstarszą uczestniczką biegu była Renata Kurzawska z Łodzi (ur. w 1950r.). Najstarszym uczestnikiem był Czesław Kuliński z Poznania (ur. w 1938r.). W ósmej edycji półmaratonu wzięło udział 2158 kobiet.
Już dziś Poznański Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 16. Poznań Maraton, który odbędzie się 11 października. A my wraz z nim.
red. / wsp. Łukasz Sobczyk
Fot: Przemysław Szyszka / Jakub Kaczmarczyk / Łukasz Sobczyk