Biegaczu - poznaj ratowników Festiwalu Biegowego
Opublikowane w pt., 09/08/2013 - 16:15
Migrena, omdlenie, gorączka, stłuczenie czy złamanie kończyny, rozcięcie czy przetarcie skóry. To tylko kilka z problemów zdrowotnych, jakie mogą, ale nie muszą przytrafić się wam podczas zawodów. Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój nie będzie tu wyjątkiem. Nad waszym zdrowiem po raz kolejny czuwać będą jednak najlepsi z najlepszych ? ratownicy i lekarze z firmy FANTOM Ratownictwo Medyczne.
? Cieszymy się, że nasza praca w poprzednich latach została pozytywnie oceniona przez organizatorów Festiwalu Biegowego i po raz kolejny będziemy mieli okazję współpracować przy okazji tej imprezy ? mówi Piotr Pieczara, kierownik zespołu medycznego FANTOM.
Zespół FANTOMA liczy w sumie 14 osób. ? Będzie wśród nich 3 lekarzy specjalistów i 11 ratowników medycznych. Wyposażeni jesteśmy w sprzęt umożliwiający udzielenie pomocy sportowcom zarówno na deptaku krynickim, jak i na trasach biegowych ? zapowiada Piotr Pieczara. Wyjaśnia, że ratowników będzie można znaleźć w okolicach mety, gdzie powstanie stacjonarny punkt pomocy, w namiotach medycznych w Muszynie, gdzie zlokalizowana będzie meta Życiowej Dziesiątki TAURONA oraz w masywie Jaworzyny Krynickiej, gdzie rywalizować będą m.in. uczestnicy Biegu 7 Dolin i Mistrzostw Świata w Biegach Górskich.
Ratownicy FANTOMU będą też wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. ? Naszą mobilność zapewniają karetki z napędem na cztery koła i inne pojazdy terenowe, umożliwiające do maksimum skrócenie czasu dotarcia do osób potrzebujących pomocy i ich ewentualny transport do właściwych jednostek służby zdrowia ? wyjaśnia Piotr Pieczara. Podkreśla, że atutem jego zespoły jest kilkuletnie doświadczenie w obsłudze biegów górskich, crossowych czy zawodów triathlonowych.
Ale nawet najlepszy zespół nie będzie mógł działać sprawnie bez pomocy samych zawodników i szef FANTOMA doskonale o tym wie. ? Abyśmy mogli zadziałać szybko i sprawnie, będziemy potrzebować dokładnego określenia pozycji osoby poszkodowanej. Najlepiej taką informację będzie można przekazać podając po prostu kilometr biegu, a w Biegu 7 Dolin dodać do tego określenia topograficzne, np. kolor szlaku ? mówi Piotr Pieczara. ? Takie informacje mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zawodników i szybkość podejmowanych przez nas działań ? akcentuje.
We wczuciu się w potrzeby medyczne biegaczy pomoże ratownikom i lekarzom FANTOMU także to, że wielu z nich aktywnie biega. Jak mówi Piotr Pieczara, niektórzy wezmą nawet udział w konkurencjach Festiwalu. ? Naszą pracę organizować będziemy tak, aby wziąć udział w niektórych biegach i ramię w ramię z zawodnikami pokonywać trasy Festiwalu.
Szef FANTOMU spodziewa się, że jego zespół będzie miał co robić w Krynicy-Zdrój. ? Oczywiście życzymy sobie, by wszyscy uczestnicy imprezy cali i zdrowi dotarli do mety swoich konkurencji. Doświadczenie podpowiada nam jednak, że będziemy potrzebni biegaczom. Oby jak najmniejszej liczbie. Do zobaczenia w Krynicy!
GR