Jan Kiepura

Jan Kiepura


 

Jan Kiepura - artystycznym patronem Krynicy-Zdroju

Jan Wiktor Kiepura (1902-1966), najznakomitszy i najpopularniejszy polski tenor, który święcił tryumfy na największych scenach operowych świata - ma również swoje związki z Krynicą-Zdrojem.

W Krynicy-Zdroju bowiem, o czym powszechnie wiadomo, doceniając walory przyrodnicze i zdrowotne tego miejsca, wybudował ?Patrię", najbardziej w latach trzydziestych ubiegłego stulecia luksusowy i renomowany hotel uzdrowiskowy. Tutaj przyjeżdżał, organizował akcje charytatywne, tu lokował swoje pieniądze, dając zatrudnienie setkom ludzi przy budowie ?Patrii", a potem przy obsłudze hotelu. ?Patria" przyciągała jeszcze więcej znamienitych gości, którzy w Krynicy-Zdroju zostawiali sporą gotówkę i rekomendowali uzdrowisko w świecie. Mając na uwadze te i szereg innych patriotycznych działań Jana Kiepury - Jego nazwisko zachowało się we wdzięcznej pamięci mieszkańców. Jego imieniem nazwano ulicę (w pobliżu ?Patrii"), towarzystwo Kulturalne, kameralną salę koncertową w tutejszej Szkole Muzycznej. Dla upamiętnienia związków Jana Kiepury z Krynicą-Zdrojem w r. 1986 wmurowano w postument muszli koncertowej medalion z podobizną Mistrza (autorstwa Edwarda Gorola), w roku 2004 odsłonięto pomnik Jana Kiepury (autorstwa Tadeusza Markiewicza), umiejscowiony na skwerze przy ul. Piłsudskiego. Szczęśliwie trwające od 40 lat Festiwale Jego imienia, również w szczególny sposób upamiętniają i honorują tego fenomenalnego światowej sławy śpiewaka. Festiwale są dowodem pamięci i czci, jaką nie tylko Kryniczanie - ale wszyscy uczestniczący w tym wydarzeniu artystycznym - składają w hołdzie wielkiemu Polakowi. Nie sposób obszerniej rozwinąć festiwalowego tematu, albowiem przez dziesiątki lat nagromadziło się sporo wydarzeń, przewinęło tysiące osób, odbyły się setki koncertów, przedstawień..., jednakże historia Festiwali została na szczęście utrwalona w Kronikach Festiwalowych - dostępnych w Bibliotece Publicznej oraz w czteroczęściowym albumie ?Krynickie Festiwale im. Jana Kiepury", obejmującym lata 1967-2007, co jest odnośnikiem dla zainteresowanych.

Warto jednak odnotować, iż pierwszy Festiwal odbył się w dniach 2-3 września 1967 roku, a twórcą i organizatorem pierwszych kilkunastu był Stefan Półchłopek. Od roku 1983 przejął i rozbudował Festiwal Bogusław Kaczyński, nadając temu kulturalnemu wydarzeniu wielkiego rozmachu. Wtedy to, będąc Gospodarzem Wieczoru Galowego Arii i Pieśni wypowiedział z estrady: ?Życzę Festiwalom im. Jana Kiepury, aby grały tu świetne orkiestry, aby zawsze dopisywała pogoda, uśmiech publiczności. Aby Festiwalom towarzyszyły zawsze kamery telewizyjne. A wszystko to ku chwale kultury polskiej". Słowo się rzekło - machina ruszyła. Za Bogusławem Kaczyńskim ściągają artyści i całe rzesze wielbicieli krynickiego festiwalu. Ściągają z różnych stron Polski i ze świata. Deptak zaludnia się spacerowiczami, w naszych pensjonatach robi się dostojnie i barwnie. Krynica-Zdrój ożywa. Staje się światowym kurortem. Tworzy się podniosła i przyjazna atmosfera, którą wyzwala i podtrzymuje Dyrektor Festiwalu Bogusław Kaczyński. Tutejsze władze, pomne wszystkich zasług, które w dziedzinie kultury poczynił rozsławiając nasz kurort w kraju i na świecie, w roku 2002 przyznały Bogusławowi Kaczyńskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krynicy-Zdroju.

Już w kolejnym roku stworzył Bogusław Kaczyński ?Europejski Festiwal im. Jana Kiepury" w nowej, rozszerzonej formule. I tak oto, od 2003 roku, przeżywa Krynica-Zdrój swoje muzyczne święto przez pełne dwa tygodnie. I znów jest kolorowo, radośnie i przyjaźnie, a Jan Kiepura jakby intensywniej świeci swoim blaskiem i czuwa nad Krynicą-Zdrojem, której jest artystycznym patronem.

Danuta Chrostowska

 

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury   (fot. A.Klimkowski)

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce