Ostra rywalizacja w kategorii juniorek i juniorów przed MŚ w Krynicy

 

Ostra rywalizacja w kategorii juniorek i juniorów przed MŚ w Krynicy


Opublikowane w czw., 18/04/2013 - 15:24

KrynicaW Ustrzykach Dolnych w miniony weekend rozegrane zostały Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie będące jednocześnie ważnym punktem eliminacji na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w tym roku w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdrój.

Jako pierwsi na 4-kilometrową, morderczą trasę ruszyli juniorzy młodsi. Wśród nich 4 zawodników z pierwszej szóstki niedawnych przełajowych mistrzostw Polski w Kwidzynie, ze złotym i srebrnym medalistą tamtych zawodów. Na czele początkowo biegła wspomniana czwórka zawodników. Pierwszym, który zaczął słabnąć okazał się debiutujący w biegu górskim Michał Roguski z Pogoni Siedlce. Stopniowo przewagę zaczął zdobywać Patryk Błaszczyk, który rok temu w Ustrzykach doświadczył traumatycznego przeżycia, kiedy to po dobiegnięciu do mety na 10. miejscu zemdlał i trzeba było go dłuższy czas cucić. W tym roku zawodnik ten jest jednak w doskonałej formie, o czym świadczył złoty medal zdobyty w Kwidzynie i co potwierdził bieg w Ustrzykach. Patryk biegł swoje, tak jakby rywale nie istnieli. Próbował dotrzymać mu kroku drugi w Kwidzynie Mateusz Borkowski (LKB Rudnik), który jeszcze nigdy nie doznał porażki w biegu górskim. Na Błaszczyka jednak mocnych nie było, a Mateusz Borkowski stoczył jeszcze zaciętą walkę o srebrny medal z mocno naciskającym go Damianem Satorem (KS Słoneczko Busko Zdrój), którą rozstrzygnął na swoją korzyść dzięki większemu doświadczeniu.

Juniorki młodsze zjawiły się w Ustrzykach w bardzo silnej obsadzie. Z czołówki przełajowych mistrzostw Polski poza złotą i srebrną medalistką zjawiło się jeszcze 5 zawodniczek z pierwszej 11. W sumie 7 biegaczek z krajowej czołówki biegów płaskich, z tego 6 z medalami mistrzostw Polski w biegach górskich i ubiegłoroczna mistrzyni Europy w biegach górskich w tej kategorii wiekowej. Początkowo na czele biegła grupa zawodniczek. Bardzo szybko okazało się, że tym razem nie będzie siły na Agnieszkę Filipowską, czterokrotną mistrzynię Polski młodziczek w biegach górskich, srebrną medalistkę przełajowych mistrzostw Polski, złotą medalistkę halowych mistrzostw Polski na dystansie 2000 m. Nie zdołała dotrzymać jej kroku aktualna mistrzyni Europy juniorek młodszych Weronika Pyzik (LKS Znicz Biłgoraj), która wygrała z nią dwa tygodnie wcześniej w Kwidzynie. Na trzecim miejscu dobiegła Magda Dias (WKS Flota Gdynia), na czwartym Ewelina Gostomczyk (UKS Wiking Rychnowy), na piątym Edyta Bielec (MKS Halicz Ustrzyki Dolne), a na szóstym Karolina Kordalska (GKS Piast Gliwice) i te 6 zawodniczek uzyskało lepszy czas niż pierwsza juniorka. Tak licznej grupy klasowych juniorek młodszych w biegach górskich nie było w Polsce jeszcze nigdy.

W kategorii juniorów oczekiwano na pojedynek Rafała Matuszczaka (LLKS Osowa Sień) z Marcinem Żychskim (UKS Wiking Rychnowy). Zawodnicy znają się bardzo dobrze. Ich największe sukcesy to złoty medal Rafała i brązowy Marcina zdobyte dwa lata temu na mistrzostwach Europy juniorów młodszych. W roku 2011 lepszy był Rafał. W roku ubiegłym wygrywał Marcin. W tym roku zawodnicy spotkali się już podczas mistrzostw Polski juniorów w przełajach. Rafał zdobył medal złoty, a Marcin zajął czwarte miejsce. Tym razem Marcin Żychski był w doskonałej dyspozycji. Do połowy dystansu Rafał dotrzymywał mu kroku, potem jednak przewaga Żychskiego rosła i to on dobiegł do mety na pierwszym miejscu zdobywając pierwszy w swojej karierze złoty medal mistrzostw Polski. Na drugim miejscu Rafał Matuszczak, na trzecim Sebastian Sienkiewicz (MKS Pogoń Siedlce), a na czwartym Nataniel Swat (GKS Piast Gliwice).

W kategorii juniorek miało miejsce szczególne zdarzenie. Reprezentantka Polski na ostatnich mistrzostwach świata w przełajach Paulina Pawłowska (MKS Pogoń Siedlce) dwukrotnie zażyła kąpieli błotnych na trasie i to od czubka głowy po koniuszki palców u nóg. Po pierwszym okrążeniu twarz miała tak oklejoną błotem, że trudno było uwierzyć, iż zawodniczka cokolwiek widzi. Ten swoisty makijaż nie przeszkodził jej w pewnym zwycięstwie i zdobyciu złotego medalu mistrzostw Polski juniorek w swoim debiucie w biegu górskim. Na drugim miejscu zza pleców rywalek finiszowała ubiegłoroczna brązowa medalistka z Ustrzyk Agata Dziura (SKB Kraśnik), a na trzecim -  Natalia Sadowska (UKS Budowlani Nowy Sącz).

Łącznie w zawodach wzięło udział 132 zawodniczek i zawodników z 27 klubów, a medale zdobywali reprezentanci 8 województw.

W kontekście Mistrzostw Świata w Krynicy można pozwolić sobie na stwierdzenie, że w kategoriach juniorek i juniorów mamy prawdziwe kłopoty bogactwa.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce