Rozpocznij przygotowania do FB 2013' od...odpoczynku
Opublikowane w pt., 26/10/2012 - 10:00
Kolejny Festiwal Biegowy w Krynicy Zdrój za dziesięć miesięcy, jesień w pełni - czas więc na roztrenowanie. Nawet najlepiej zaplanowany trening nie podniesie naszego poziomu wytrenowania, jeśli zapomnimy o rzeczy najistotniejszej dla każdego biegacza - o odpoczynku. Po wyczerpującym sezonie amatorzy joggingu nie tylko są zmęczeni psychicznie ale i fizycznie. Coraz trudniej jest nam zmusić się do wyjścia na trening biegowy a po nim
nie możemy w nocy spać, brakuje nam apetytu - to wszystko sygnały, których nie wolno lekceważyć. Nasz organizm po prostu coraz mocniej domaga się odpoczynku.
Odpoczynek i regeneracja, powinny być traktowane jako pełnoprawny środek treningowy w każdym planie przygotowawczym. Świadome i w pełni kontrolowane włączenie tego środka w nasz plan treningowy, często daje większe rezultaty niż szukanie nowych planów czy cudownych jednostek treningowych.
Nie znaczy to wcale, że nie mamy trenować. Najgorsze co może być to pozwolenie na to, aby wydolność spadła poniżej podstawowego poziomu. Przekroczenie tego pułapu wiąże się ze znacznym spadkiem możliwości biegowych, wzrostem wagi i zadyszką podczas wspinaczki do biura na 3. czy 4. piętrze.
Należy więc, przede wszystkim ograniczyć znacznie objętość i intensywność. Biegacz -amator biegający średnio 60-80 km w tygodniu powinien zmniejszyć objętość do 15-20 km pokonywanych w trzech jednostkach treningowych w ciągu 7 dni. Wraz z objętością powinna spaść również intensywność treningów.
Możemy dodatkowo jeden a nawet dwa treningi biegowe zastąpić innymi formami aktywności fizycznej, które pomogą nam w szybszej regeneracji. Może to być rower, pływanie, wycieczki górskie, siłownia - wszystkie one są znakomitą formą podtrzymywania wytrenowania naszego organizmu. Takie świadome roztrenowanie ma kilka zalet. Przede wszystkim odciąży nasz aparat ruchu, wytrenuje mięśnie lub partie mięśni, które ze względu na specyfikę biegu były mniej eksploatowane. Odpoczniemy również psychicznie od dość monotonnego treningu biegowego.
Taki okres aktywnego wypoczynku powinien trwać od 14 dni nawet do miesiąca. Najczęściej stosuje się go w październiku lub listopadzie. Dobrze jest również zrobić dwutygodniowy aktywny wypoczynek śródsezonowy, po wiosennych startach np. w czerwcu. Pamiętajmy, że odpoczynek jest najskuteczniejszym środkiem treningowym.